WHO ostrzega: Europie i USA zagraża nowa choroba. Przez zmiany klimatu

Szerząca się dotychczas w Ameryce Łacińskiej i Azji gorączka denga, która powoduje ok. 20 tys. zgonów rocznie, wkrótce może stać się poważnym zagrożeniem dla południowych Stanów Zjednoczonych oraz południowej Europy i nowych częściach Afryki - alarmuje WHO.

Publikacja: 06.10.2023 11:44

Denga szerzy się obecnie w Bangladeszu

Denga szerzy się obecnie w Bangladeszu

Foto: AFP

arb

Powodem szerzenia się dengi są zmiany klimatyczne i wzrost średnich temperatur na świecie, które umożliwiają rozprzestrzenianie się tych gatunków komarów, które przenoszą wirusa dengi.

Gorączka denga: Ile przypadków zakażeń notuje się w ciągu roku?

Liczba zakażeń dengą wzrosła już na świecie ośmiokrotnie od 2000 roku - zauważa Reuters.

Oprócz zmian klimatycznych do rozprzestrzeniania się dengi przyczynia się większa mobilność ludzi i urbanizacja kolejnych terenów.

W 2022 roku na całym świecie zanotowano 4,2 mln przypadków dengi, a eksperci ds. ochrony zdrowia spodziewają się, że w tym roku czeka nas kolejny rekord jeśli chodzi o liczbę zakażeń.

Bangladesz walczy właśnie z największym jak dotąd ogniskiem zakażeń wirusem dengi. Po zakażeniu wirusem w kraju tym zmarło już ponad 1 000 osób.

- Musimy rozmawiać znacznie bardziej aktywnie o Dendze - oświadczył Jeremy Farrar, specjalista ds. chorób zakaźnych, który dołączył do WHO w maju.

Czytaj więcej

W Azji zabija choroba przenoszona przez komary. Liczba ofiar wzrosła czterokrotnie

- Musimy naprawdę przygotować kraje na to, jak radzić sobie z dodatkową presją, która nadejdzie... w przyszłości, pojawi się w wielu, wielu dużych miastach - dodał.

Farrar spędził wcześniej 18 lat w Wietnamie walcząc z tropikalnymi chorobami takimi jak gorączka denga.

Według niego denga stanie się chorobą endemiczną (stale obecną w danej populacji) w części USA, Europy i Afryki - na wszystkich tych kontynentach dochodziło już do zakażeń dengą.

Dengę przenoszą komary z rodzaju Aedes, zwłaszcza Aedes aegypti. Komary te - inaczej niż komary przenoszące malarię - kąsają ludzi pod dachem i są aktywne raczej w dzień niż w nocy

Powodem szerzenia się dengi będzie - jak stwierdził - jest globalne ocieplenie, które sprawia, że komary przenoszące wirus zajmują nowe terytoria. To z kolei wywiera dodatkową presję na systemy ochrony zdrowia w wielu krajach.

- Naprawdę obawiam się o to, gdy stanie się to poważnym tematem w Afryce subsaharyjskiej - podkreślił.

Denga: Jakie daje objawy? Czy jest szczepionka, która przed nią chroni?

U większości zakażonych infekcja nie wywołuje objawów. Ci, u których przebiega ona objawowo, odczuwają skurcze mięśni, bóle stawów, czasem na tyle silne, że chorobę nazywa się "gorączką łamiącą kości". Objawom dengi towarzyszy gorączka. W mniej niż 1 proc. zakażeń infekcja kończy się śmiercią.

Na razie nie ma konkretnej terapii jeśli chodzi o dengę (jest leczona objawowo), dostępna jest jednak szczepionka koncernu Takeda Pharmaceuticals Qdenga, którą WHO rekomenduje podawać dzieciom w wieku 6-16 lat na terenach, gdzie liczba zakażeń jest poważnym problemem.

Qdenga została dopuszczona do użycia również w UE. Firma wycofała jednak wniosek o dopuszczenie jej do użycia w USA, wyjaśniając, że chodzi o kwestie związane ze zbieraniem danych na temat szczepionki. 

Dengę przenoszą komary z rodzaju Aedes, zwłaszcza Aedes aegypti. Komary te - inaczej niż komary przenoszące malarię - kąsają ludzi pod dachem i są aktywne raczej w dzień niż w nocy. Rozmnażają się w płytkiej wodzie.

Powodem szerzenia się dengi są zmiany klimatyczne i wzrost średnich temperatur na świecie, które umożliwiają rozprzestrzenianie się tych gatunków komarów, które przenoszą wirusa dengi.

Gorączka denga: Ile przypadków zakażeń notuje się w ciągu roku?

Pozostało 92% artykułu
Zdrowie
Co dalej z regulacją saszetek nikotynowych?
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Co z wotum nieufności wobec minister zdrowia?
Zdrowie
Reforma szpitali na politycznym zakręcie
Zdrowie
Reforma szpitali. Projekt trafi do ponownych konsultacji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zdrowie
Dziecko też może mieć kryzys psychiczny