W ciągu 2022 roku na całym świecie na małpią ospę - wirusową chorobą odzwierzęcą, wywoływaną wirusem spokrewnionym z wirusem ospy prawdziwej - zapadło ok. 27,8 tys. osób, w większości mężczyzn utrzymujących stosunki homoseksualne. Na całym świecie w tym roku, po zakażeniu małpią ospą, zmarło 12 osób.
Tylko jedna szczepionka na małpią ospę została dopuszczona do użycia - to szczepionka wyprodukowana przez koncern Bavarian Nordic. Liczba dostępnych szczepionek jest jednak niewystarczająca - według szacunków WHO i innych agencji rządowych zajmujących się ochroną zdrowia.
Czytaj więcej
Afryka nadal nie posiada ani jednej szczepionki przeciw małpiej ospie pomimo tego, że jest to jedyny kontynent, na którym zanotowano zgony osób chorujących na tę chorobę - alarmuje Ahmed Ogwell, p.o. dyrektor Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób.
We wtorek w USA zapadła decyzja o tym, by z jednej dawki szczepionki na małpią ospę wydzielać do pięciu oddzielnych dawek - zamiast jednej dawki - wstrzykując zmniejszoną ilość szczepionki pomiędzy warstwy skóry. Oryginalnie jedna dawka szczepionki powinna być wstrzykiwana w warstwę tłuszczu pod skórą.
Podejście określone jako "dzielenie dawek" było testowane wcześniej przy innych szczepionkach - w tym przeciw polio i żółtej febrze, ale na razie nie ma wystarczających dowodów na to, że sprawdzi się również w przypadku szczepionki przeciw małpiej ospie.