Ostatnie kilka miesięcy przyniosło wzrost dynamiki płac w branży IT po zeszłorocznym spowolnieniu związanym z pandemią. To nie koniec.
– W niektórych firmach tempo wzrostu kosztów wynagrodzeń może przyspieszyć w drugim półroczu. Przy dynamicznych podwyżkach, zbliżających się do wartości dwucyfrowych, może ucierpieć rentowność – uważa Dominik Niszcz, ekspert Trigona DM. Dodaje, że nowo podpisywane kontrakty, uwzględniające wyższe koszty, stopniowo zniwelują wpływ rosnących płac.
Kondycja branży
– Kolejne kwartały prawdopodobnie przyniosą niewielkie pogorszenie wyników firm informatycznych – ocenia Jakub Rybacki, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodaje, że przedsiębiorstwa usługowe wciąż inwestują w automatyzację i rozwój pracy zdalnej, co zapewnia wysoki popyt. W przyszłym roku tę role może przejąć sektor publiczny w związku z digitalizacją gospodarki w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Dotychczasowy wzrost wynagrodzeń w firmach IT jest zdecydowanie słabszy niż poprawa przychodów. Badania GUS wskazują, że firmy zatrudniające powyżej 50 pracowników odnotowały w drugim kwartale historycznie najwyższą rentowność: w sektorze teleinformatycznym sięgała 20 proc., podczas gdy łącznie w gospodarce kształtowała się średnio na poziomie 7 proc.