Na sektor elektroenergetyczny w Polsce składają się cztery segmenty działalności: wytwarzanie energii, przesył – za który odpowiedzialne są Polskie Sieci Elektroenergetyczne – dystrybucja oraz sprzedaż detaliczna. Na rynku energetycznym w Polsce działają cztery duże grupy energetyczne: PGE, Tauron, Enea i Energa, które wytwarzają ok. 70 proc. energii w kraju. Ponadto swoją działalność na terenie Warszawy prowadzi spółka Innogy Polska, zarządzająca stołeczną siecią elektroenergetyczną.
Przychody wielkiej czwórki w 2019 roku przekroczyły 83 mld zł i były o 23 proc. wyższe niż przed rokiem. W sumie w tych czterech spółkach pracuje ponad 92,7 tys. osób. Najwięcej energii wytwarza PGE, natomiast największym dystrybutorem jest Tauron.
Wytwarzanie
Największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce jest Grupa PGE, której udział w krajowym rynku produkcji energii elektrycznej wynosi ok. 39 proc., z mocą zainstalowaną równą 16,2 GW. Grupa wytwarza więcej energii elektrycznej niż wszyscy inni znaczący uczestnicy skonsolidowanego rynku łącznie, dysponując jednocześnie największymi mocami osiągalnymi, zarówno konwencjonalnymi, jak i odnawialnymi.
Drugim co do wielkości producentem energii w Polsce jest Enea, z udziałem w rynku wynoszącym ok. 18 proc. i mocą zainstalowaną 6,3 GW.