Między 1 a 4 sierpnia „Lato z książką” zagości – w Ośrodku Temar w woj. lubuskim oraz w dniach 8-11 sierpnia w Wiosce Artystycznej w Janowie pod Rewalem w Zachodniopomorskiem. To jest propozycja nie tylko dla przypadkowych wczasowiczów tam wypoczywających, ale i dla fanów dobrej literatury z całej Polski. Organizatorzy z firmy ZyskMedia podkreślają wręcz, że „Lato z książką” kierują do wszystkich, niezależnie od wieku, bo przecież książka jest idealną formą rozrywki dla każdego.
Na pytanie, czym będzie różniła się tegoroczna edycja od poprzednich Adam Zysk wyjaśnia: – Stawiamy przede wszystkim na warsztaty dla dzieci. Chcemy tę formę działalności rozwijać, myśląc już o przyszłoroczne,j jubileuszowej X edycji „Lata z książką”. A w tym roku na pewno będzie inaczej ze względu na covidowe obostrzenia. Tak jak poprzednio wszystkie spotkania i warsztaty będą odbywały się wprawdzie na świeżym powietrzu, lecz przy kontroli liczby ludzi biorących udział w poszczególnych spotkaniach. Zależy mi jednak bardzo na ciągłości imprezy oraz szerzeniu czytelnictwa, a większość takich imprez została w tym roku odwołana.
W literackich miasteczkach pojawią się pisarze, muzycy i artyści. Będzie okazja wzięcia udziału w spotkaniach m.in. z Jackiem Pałkiewiczem (autor „Sztuki podróżowania”), Piotrem Gąsowskim (autor „Co mi w życiu nie wyszło!”), Robertem Ziółkowskim (autor „Karamoja. Ostatni wojownicy”), Joanną Jurgałą-Jureczką (autorka książek o rodzie Kossaków).
Odbędą się też spotkania z Michałem Wiśniewskim, w czasie których dowiedzieć się będzie można, co muzyka ma wspólnego z książką, a także, jak stworzyć alternatywny świat w literaturze. Ilona Felicjańska będzie przekonywała, że życie może być bajką i że wszystko zależy od każdego z nas. O swoim historycznym kryminale „Gwiazda szeryfa” opowie Aleksandra Borowiec. Z kolei Robert Ziębiński przedstawi seks, kłamstwa i żołnierzy wyklętych, czyli horror w PRL.
Najmłodsi będą mogli wziąć udział w zajęciach literacko-plastycznych, kreatywnych grach i zabawach. Zostaną zaproszeni do podróży z Manią Skłodowską, Adasiem Mickiewiczem, a także dowiedzieć się jakim widział świat słynny naukowiec Stephen Hawking i czego można nauczyć się od pracowitych, świetnie zorganizowanych mrówek. Poznają także „12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat”.