Obietnice wyborcze opozycji. Ryszard Petru: Część trzeba będzie odłożyć w czasie

- Stan finansów publicznych określi, co jest możliwe w krótkim okresie, a co nie - powiedział Ryszard Petru, który po wyborach będzie posłem Polski 2050. Ekonomista zaznaczył w RMF FM, że nowy rząd stworzy koalicja, w związku z czym realizację części obietnic "trzeba będzie odłożyć w czasie".

Publikacja: 18.10.2023 10:28

Ryszard Petru

Ryszard Petru

Foto: TV.RP.PL

zew

Po czterech latach nieobecności Ryszard Petru, niegdyś przewodniczący partii Nowoczesna oraz Teraz!, wróci do Sejmu. W wyborach parlamentarnych 15 października ekonomista związany z Polską 2050 Szymona Hołowni, startujący z list Trzeciej Drogi w Warszawie, uzyskał niespełna 24,2 tys. głosów i zdobył mandat.

W środę w rozmowie z RMF FM Ryszard Petru zadeklarował, że w nowym Sejmie zasiądzie w klubie Polski 2050. Pytany, czy wejdzie do rządu Petru odparł, że w najbliższej kadencji chce się zajmować gospodarką.

- W tym momencie rozpoczynają się dopiero rozmowy między koalicjantami i nie ma sensu spekulować, kto obejmie jaką tekę. Uważam, że w gospodarce jest strasznie dużo do posprzątania, bo to gospodarka doprowadziła w istotny sposób do porażki PiS-u - powiedział polityk Polski 2050.

Czytaj więcej

Donald Tusk zabrał głos po wyborach. Lider PO apeluje do prezydenta Dudy

Ryszard Petru: Budżet jest nierealny

- Pierwszą rzeczą, którą trzeba zacząć robić tuż po przejęciu władzy, jest kwestia budżetu na rok przyszły - powiedział Ryszard Petru. Były lider Nowoczesnej ocenił, że budżet jest "nierealny" i charakteryzuje się olbrzymim deficytem. - Mamy całą masę pieniędzy poza budżetem państwa, z olbrzymim zadłużeniem sięgającym 465 miliardów złotych - zaznaczył.

- Problemy są olbrzymie, mamy chaos po Polskim Ładzie, bardzo wielu przedsiębiorców płaci znacznie wyższe podatki, niż płaciło przed, czyli jest dużo rzeczy do uporządkowania od razu, a Polacy zagłosowali na opozycję, bo chcą zmian na lepsze, a nie trwania w tym, co było - przekonywał poseł wybrany z list Trzeciej Drogi, czyli koalicji wyborczej PSL i Polski 2050.

Czytaj więcej

Oficjalne wyniki wyborów 2023. PKW podała dane ze wszystkich komisji

Na czym zna się Szymon Hołownia? Czy lider Polski 2050 będzie w rządzie?

- Polskę można zorganizować lepiej za te same pieniądze, czy to w parlamencie, czy to w rządzie, ale kluczem jest powołanie dobrego rządu. Odłóżmy etykiety partyjne - to muszą być ludzie, którzy naprawdę znają się na sprawach. To nie jest tak, że przejęliśmy władzę i kontynuujemy zarządzanie krajem. To wymaga bardzo głębokich reform, szczególnie w zakresie finansów - przekonywał Ryszard Petru.

W RMF FM nowo wybrany poseł został zapytany, na jakich sprawach zna się Szymon Hołownia, lider Polski 2050, były prezenter telewizyjny. - Nie będę teraz deklarował. (...) Nie wiem, czy Szymon Hołownia będzie wchodził do rządu, nie chcę niczego deklarować na tym etapie - odparł Ryszard Petru.

Czytaj więcej

Bosak: Korwin-Mikke odstraszył od Konfederacji wyborców

Pytany, czy widzi się w roli nowego ministra finansów były przewodniczący Nowoczesnej przekonywał, że minister finansów musi mieć "znacznie większe" kompetencje niż obecnie. - Nie może to być osoba, która wykonuje polecenia partyjne, nie patrząc się na konsekwencje makroekonomiczne, na kwestię inflacji, na kwestię tego, czy to uderzy w grupy społeczne, które generują wzrost, bo tak było za rządów PiS-u - podkreślił.

Kredyt 0 procent? Petru nie jest zwolennikiem tego pomysłu

Poseł-elekt był także pytany o obietnice wyborcze partii, które mogą utworzyć nowy rząd, czyli Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił po wyborach, że ludowcy nie zrezygnują z postulatu "akademik za złotówkę". - To będzie rząd koalicyjny, trzeba znaleźć kompromis pomiędzy obietnicami poszczególnych partii. Kluczem do tego będzie bilans otwarcia, w jakim momencie przejmujemy gospodarkę po PiS - powiedział Ryszard Petru.

Czytaj więcej

Czy referendum jest wiążące? Jaka była frekwencja? Oficjalne dane PKW

Przed wyborami PO zaprezentowała "100 konkretów" na pierwsze 100 dni rządów. Ryszard Petru był w środę pytany w RMF o niektóre obietnice Platformy Obywatelskiej, czyli kredyt zero procent na pierwsze mieszkanie oraz co najmniej 30 proc. podwyżki dla nauczycieli. Ekonomista odparł, że nowy rząd najpierw musi zająć się budżetem. - Trzeba sprawdzić, co jest możliwe w perspektywie krótkiej, co jest możliwe w perspektywie długiej - mówił. Dodał, że nigdy nie był zwolennikiem "sztucznie niskiego" oprocentowania kredytów hipotecznych, bo - jego zdaniem - takie rozwiązanie powoduje jedynie wzrost cen mieszkań.

Podwyżki dla nauczycieli, podniesienie zasiłku pogrzebowego - kiedy?

Co z podwyżkami dla nauczycieli? - Sprawa jest bardzo prosta. Żeby komuś dać dużo więcej, trzeba szukać oszczędności. Pewne oszczędności są oczywiste, chociażby dotacje do telewizji publicznej, analiza projektu CPK - odparł Petru.

- Platforma zgłosiła 100 konkretów, ale dobrze wiemy, że nie tylko Platforma rządzi. Finanse publiczne ograniczą możliwości ich (obietnic wyborczych PO - red.) realizacji w krótkim okresie - oświadczył Ryszard Petru. Dodał, że był zwolennikiem wprowadzenia kryterium dochodowego w programie 800+. - Ale zakładam, że nie będzie (w tej sprawie - red.) konsensusu - zastrzegł. Ocenił, że wprowadzenia kryterium dochodowego w programie 800+ dałoby możliwość sfinansowania podwyżek dla nauczycieli oraz zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia.

Czytaj więcej

Wiceszefowa PSL: Sukces trzech list, jedna by go nie dała. Żadnych rozmów z PiS

Polityk Polski 2050 Szymona Hołowni został też w RMF FM zapytany o obietnicę podniesienia zasiłku pogrzebowego z 4000 do 6500 zł. - Stan finansów publicznych określi, co jest możliwe w krótkim okresie, a co nie - odparł. Na uwagę, że to wycofywanie się z obietnic jeszcze przed przejęciem władzy Petru odpowiedział, że "to są postulaty Platformy Obywatelskiej". - Będzie koalicja, w związku z czym część rzeczy będzie realnych do wprowadzenia, a część trzeba będzie odłożyć w czasie - oświadczył Ryszard Petru.

Po czterech latach nieobecności Ryszard Petru, niegdyś przewodniczący partii Nowoczesna oraz Teraz!, wróci do Sejmu. W wyborach parlamentarnych 15 października ekonomista związany z Polską 2050 Szymona Hołowni, startujący z list Trzeciej Drogi w Warszawie, uzyskał niespełna 24,2 tys. głosów i zdobył mandat.

W środę w rozmowie z RMF FM Ryszard Petru zadeklarował, że w nowym Sejmie zasiądzie w klubie Polski 2050. Pytany, czy wejdzie do rządu Petru odparł, że w najbliższej kadencji chce się zajmować gospodarką.

Pozostało 93% artykułu
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu