Na liście organizacji, których wnioski o umożliwienie prowadzenia nieodpłatnej kampanii przed referendum rozpatrzyła i zaakceptowała PKW, są obecnie 62 podmioty.
Każdy z nich musiał spełnić warunki wymienione w Ustawie z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym. W przypadku organizacji niebędącymi partiami politycznymi, muszą one być zarejestrowane co najmniej rok przed dniem ogłoszenia uchwały lub postanowienia o zarządzeniu referendum, obszar jej działania obejmuje całe terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzi działalność związaną z przedmiotem referendum, a działalność ta mieści się w zakresie jej celów statutowych.
I tak na liście zaakceptowanych przez PKW podmiotów - oprócz partii politycznych jak PiS, Nowa Lewica, PSL czy PO, znalazły się m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Amnesty International czy Akcja Demokracja.
Organizacje kandydatów na posłów z list PiS uprawnione do kampanii
Wśród nich znalazły się także stowarzyszenia związane z kontrowersyjnymi kandydatami na posłów, których nazwiska są na niedawno uzgodnionych listach Prawa i Sprawiedliwości.
Prawo do prowadzenia nieodpłatnej kampanii referendalnej w mediach publicznych będzie miało na przykład Stowarzyszenie "Straż Narodowa", utworzone przez Roberta Bąkiewicza, (ostatnie miejsce na liście w Radomiu).