Trend wzrostowy cen polis ubezpieczeniowych na świecie utrzymywał się od końca 2017 r. Początkowo wzrosty były niewielkie, ale potem gwałtownie przyspieszyły. Szczyt przypadł na ostatni kwartał 2020 r., gdy ubezpieczenia na świecie zdrożały średnio o 22 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 r. Począwszy od pierwszego kwartału 2021 r. wzrosty zaczęły jednak hamować. A w pierwszym kwartale 2024 r. wzrosły średnio już tylko o 1 proc. w ujęciu rocznym, po wzroście o 2 proc. w czwartym kwartale zeszłego roku.
Drugi kwartał był jeszcze lepszy. Globalne stawki ubezpieczeń komercyjnych utrzymały się na stabilnym poziomie – wynika z raportu Marsh Global Insurance Market Index. – Wyniki te pokazują, że po raz pierwszy od prawie siedmiu lat, od trzeciego kwartału 2017 r., globalnie stawka nie wzrosła. Utrzymujące się umiarkowane stawki były w dużej mierze spowodowane rosnącą konkurencją wśród ubezpieczycieli – komentują autorzy raportu.
Średnio stawki spadły o 5 proc. w Kanadzie i regionie Pacyfiku oraz o 3 proc. w Wielkiej Brytanii i regionach azjatyckich. Wzrosły natomiast o 1 proc. w USA i Europie oraz o 4 proc. w Ameryce Łacińskiej, na Karaibach oraz w regionach Indii, Bliskiego Wschodu i Afryki.
Jeśli chodzi o różne rodzaje ubezpieczeń, to ceny dla linii finansowych i zawodowych spadły ósmy kwartał z rzędu – średnio o 5 proc. na całym świecie, przy czym spadki odnotowano we wszystkich regionach. Ceny polis cybernetycznych, chroniące przed skutkami cyberataków, które jeszcze nie tak dawno drożały nawet o kilkadziesiąt procent w ujęciu rocznym, teraz spadły średnio o 6 proc. na całym świecie. Powtórzyły tym samym wynik z poprzedniego kwartału, a spadki to m.in. efekt poprawy zabezpieczeń firm przed atakami w internecie.
Ceny polis majątkowych na całym świecie utrzymywały się w drugim kwartale na stabilnym poziomie w porównaniu ze średnimi wzrostami o 3 i 6 proc. w pierwszym kwartale 2024 r. i czwartym kwartale 2023 r. Spadły przy tym lub ustabilizowały się w każdym regionie z wyjątkiem Indii, Bliskiego Wschodu i Afryki. Ubezpieczyciele majątkowi uważnie obserwują sezon huraganów na Atlantyku, aby ocenić, czy ich aktywność może znacząco wpłynąć na ich działalność.