Linia obsługuje połączenia na terenie Kuby i do Buenos Aires, Madrytu i Caracas. Musiała anulować własne loty 23 i 24 kwietnia, a także połączenia przewoźników, z którymi współpracuje, organizować zmiany rezerwacji lotów albo zwracać pieniądze za bilety.
„Ta decyzja wynika z odmowy dostaw paliwa lotniczego przez firmy z Republiki Argentyńskiej, które nie chcą świadczyć usług naszej linii lotniczej powołując się na zapisy działań blokujących wobec Kuby przez Stany Zjednoczone” — poinformował przewoźnik w Hawanie w krótkim komunikacie. Argentyński MSZ i urząd prezydenta nie zareagowały początkowo na starania Reutera o uzyskanie komentarza.
Amerykańskie embargo handlowe wobec Kuby obowiązuje od czasu rewolucji Fidela Castro z 1959 r. Liczne amerykańskie ustawy i przepisy utrudniają transakcje finansowe i kupowanie towarów i usług przez rząd kubański, przewidują też większe ryzyko sankcji wobec firm zagranicznych, które handlują z Kubą.
Czytaj więcej
Kubański minister energetyki i sektora wydobywczego poinformował o wznowieniu okresowych przerw w dostawie prądu, tzw. apagonów, średnio przez 3 godziny. Potrwają do maja, bo trwa przygotowanie wysłużonej sieci do sezonu letniego
Wznowione w listopadzie 2021 po 6 latach przerwy, następnie w maju 23 po przerwie z powodu pandemii regularne loty Cubana między Hawaną i Buenos Aires odbywały się na ogół bez przeszkód mimo sankcji za czasów prezydenta Nestora Kirchnera (2003-7), jego żony Cristiny (2007-15), lewicowego Alberto Fernandeza (2019.23), który utrzymywał bliskie stosunki z Kubą, poza kadencja Mauricio Macriego (2015-19). 8 marca 2024 Aerolineas Argentinas zrezygnowały z lotów do Hawany, po 2 latach lotów via Punta Cana w Dominikanie.