Wbrew wszelkim opiniom i wynikom innych badań w tym danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazujących na to, jak szybko Europejczycy tyją, okazało się, że pasażerowie średnio ważą praktycznie tyle samo, co w 2008 roku. Wtedy po raz pierwszy takie badanie zostało przeprowadzone. Łączna waga wszystkiego co znajduje się na pokładzie samolotu i w luku bagażowym jest niezbędną informacją do wyważenia samolotu i ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa lotu. Także od tego zależy m.in. ilość paliwa, jaką kapitan decyduje się zatankować.
„Z drugiej strony, biorąc pod uwagę stały rozwój lotnictwa w ciągu ostatnich kilku dekad – zwłaszcza wraz z pojawieniem się tanich linii lotniczych – oczekuje się, że podróże lotnicze w krótkim czasie będą służyć większej i bardziej zróżnicowanej grupie spektrum ludzi.” czytamy w komentarzu do wyników badania. Czyli — w podtekście— ta waga może się zmienić. Czyli raczej wzrośnie.
Lufthansa Consulting, która przeprowadziła analizę wyników podkreśla również, że na najnowsze badanie, przeprowadzone w sezonie zimowym w lutym-marcu i letnim w czerwcu-lipcu, mogła mieć wpływ pandemia. Analitycy sugerują, że niepewność ekonomiczna i koszty biletów mogły „znacząco” zniechęcić „populację najbardziej wrażliwą ekonomicznie” do latania.
„Ogólnie rzecz biorąc, ta populacja może być mniej zainteresowana nawykami żywieniowymi” – czytamy w komentarzu.
Lufthansa przeprowadziła ankietę wśród 4164 pasażerów -wolontariuszy wraz z ich bagażem podręcznym i zebrała prawie 2 miliony zestawów danych dotyczących bagażu rejestrowanego w Atenach, Brukseli, Kopenhadze, Mediolanie , Monachium i Sofii.