Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 19 kwietnia

Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 9287, liczba zgonów z powodu COVID-19 - do 360 *** Od 20 kwietnia stopniowe luzowanie obostrzeń *** Od 16 kwietnia obowiązkowe jest w Polsce zakrywanie ust i nosa po wyjściu z domu *** Na całym świecie potwierdzono już ponad 2,3 mln zakażeń koronawirusem *** Na świecie odnotowano ponad 160 tys. zgonów, a prawie 600 tys. zakażonych wyzdrowiało *** W USA jest już ponad 700 tysięcy wykrytych zakażeń wirusem *** Minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał rekomendację, zgodnie z którą przeprowadzenie klasycznych wyborów w Polsce będzie bezpieczne dopiero za dwa lata.

Aktualizacja: 16.05.2021 09:16 Publikacja: 19.04.2020 00:01

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 19 kwietnia

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

zew, qm

23:25

Dziękujemy, że byli Państwo z nami. Kolejna relacja na żywo już niebawem na rp.pl.

23:20

Spadek liczby osób zakażonych koronawirusem wymagających intensywnej opieki to jeden z pozytywnych sygnałów świadczących o tym, że zmniejsza się presja, jakiej w ostatnim czasie był poddany system opieki zdrowotnej – ocenił premier Francji. Jednocześnie Edouard Philippe zaprzeczył, jakoby stopniowe znoszenie wprowadzonych w kraju ograniczeń miało oznaczać, że obywatele będą mogli przemieszczać się i funkcjonować tak, jak przed epidemią. – To nie będzie powrót do normalnego życia – oświadczył Philippe. – 11 maja rozpoczniemy drugi etap i odzyskamy część naszych swobód – dodał.

Fot. AFP

Fot. AFP

23:02

W Tel Awiwie odbył się protest przeciw premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu. W demonstracji wzięło udział, według różnych szacunków, od 2 do 13 tys. osób. Ze względu na wprowadzone w ramach walki z epidemią przepisy demonstranci zachowywali dwumetrowe odstępy między sobą. Protestujący oskarżali Netanjahu o łamanie demokracji i wzywali lidera Niebiesko-Białych Beniego Ganca o nietworzenie koalicji rządowej z obecnym premierem, który jest oskarżany o korupcję.

22:41

W ramach walki z epidemią koronawirusa w Bangladeszu obowiązuje zakaz jednoczesnego uczestniczenia w modlitwach grup większych niż pięcioosobowe. W sobotę w dystrykcie Brahmanbaria w środkowo-wschodniej części kraju odbył się pogrzeb jednego z liderów partii islamskiej, na który przybyło ponad 100 tys. osób. Policja nie była w stanie zapanować nad tłumem. Sprawą zajmie się komisja dyscyplinarna. Według oficjalnych danych, w Bangladeszu potwierdzono 2456 przypadków koronawirusa, w tym 91 śmiertelnych.

22:27

Jak kryzys wywołany przez pandemię zmieni rynek spożywczy? – Mocno wzrośnie handel automatyczny, bo jest sterylny, bez ludzi i działa całą dobę. Bardzo spadną zakupy impulsowe, bo dziś ludzie wpadają do sklepu zestresowani i szybko robią duże zakupy – mówi Bartosz Urbaniak, szef bankowości agro BNP Paribas na Europę i Afrykę.

22:06

Niektóre branże w Polsce wciąż prowadzą rekrutacje. Jednak ten proces – także od kandydatów – wymaga w warunkach pandemii nowego podejścia.

21:50

Władze Hondurasu przedłużyły do 26 kwietnia wprowadzoną w kraju kwarantannę, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa – poinformował rzecznik ministerstwa bezpieczeństwa Jair Meza. Do tej pory w Hondurasie wykryto 472 przypadki SARS-CoV-2, a 46 osób zakażonych zmarło.

21:32

Ministrowie zdrowia państw G20 odbyli wideokonferencję poświęconą współpracy przy zwalczaniu pandemii koronawirusa. Wśród zaproszonych uczestników byli także reprezentanci Hiszpanii, Singapuru, Jordanii i Szwajcarii, a także przedstawiciele centrali i ośrodków regionalnych Światowej Organizacji Zdrowia oraz Banku Światowego. Szef saudyjskiego resortu zdrowia Tawfiq al-Rabiah podkreślał konieczność inwestowania w badania nad szczepionką na koronawirusa i lekarstwami na COVID-19. Opowiedział się również za stworzeniem międzynarodowej grupy zadaniowej ds. pandemii.

21:18

Według danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa, liczba ofiar COVID-19 w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 40 tysięcy.

20:55

Liczba ofiar COVID-19 wzrosła w Kanadzie o niespełna 12 proc. w ciągu doby i wynosi 1506. W tym samym okresie potwierdzono ponad 1,5 tys. nowych przypadków zakażeń (ogółem prawie 34 tys.). – Ludzie muszą wiedzieć, że gospodarka nie powróci z dnia na dzień do stanu sprzed kryzysu – powiedział na codziennej konferencji prasowej premier Justin Trudeau.

20:20

Możemy kontrolować tę bestię – powiedział o koronawirusie gubernator stanu Nowy Jork. – Ale bestia wciąż żyje. Nie zabiliśmy jej i bestia może powstać ponownie – ostrzegł Andrew Cuomo. Na codziennej konferencji prasowej poinformował, że liczba ofiar COVID-19 w Nowym Jorku wzrosła o 507. Zapowiedział także przeprowadzenie ogólnostanowej akcji przeprowadzania testów na przeciwciała, która ma dać prawdziwy obraz epidemii w stanie.

19:49

O 3977 do ponad 86,3 tys. wzrosła w Turcji liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa – poinformował minister zdrowia Fahrettin Koca. W Turcji odnotowano więcej zakażeń SARS-CoV-2 niż, według oficjalnych danych, w Chinach, gdzie pod koniec 2019 r. rozpoczęła się pandemia.

19:30

Kiedy w Wielkiej Brytanii otworzone zostaną szkoły i inne placówki edukacyjne? – Nie mogę podać daty – oświadczył minister edukacji Gavin Williamson. Dodał, że uczniowie będą mogli wrócić do szkół, gdy będzie to bezpieczne. – Wspólnie z sektorem edukacyjnym rozważymy, jak najlepiej we właściwym czasie otworzyć szkoły, żłobki i uczelnie – powiedział Williamson. W szpitalach w Wielkiej Brytanii zmarło ponad 16 tys. osób zakażonych koronawirusem.

Fot. AFP PHOTO / 10 DOWNING STREET / PIPPA FOWLES

Fot. AFP PHOTO / 10 DOWNING STREET / PIPPA FOWLES

19:10

W Korei Południowej o 16 dni przedłużono obowiązywanie nakazów utrzymywania dystansu społecznego, łagodząc jednocześnie część ograniczeń dotyczących kościołów, obiektów sportowych i rozrywkowych.

18:50

Nadpłacony podatek z zeznań rocznych za 2019 r. będzie zwracany jak najszybciej – zapewnia Ministerstwo Finansów.

18:35

W ciągu 24 godzin, których dotyczy dzisiejszy raport Obrony Cywilnej, włoskie szpitale opuściło 2128 osób (o 72 mniej niż poprzedniej doby), u których wcześniej stwierdzono SARS-CoV-2. Liczba ozdrowieńców we Włoszech wzrosła do 47055.

Fot. AFP

Fot. AFP

18:10

Od jedenastu dni spada liczba osób zakażonych koronawirusem przebywających na oddziałach intensywnej terapii francuskich szpitali. Liczba ofiar COVID-19 we Francji wzrosła do 19718.

17:50

Liczba ofiar COVID-19 w Europie przekroczyła 100 tysięcy.

17:35

Nowe przypadki (205), o których poinformowano w niedzielę po godz. 17:30, dotyczą 12 województw: mazowieckiego (56), wielkopolskiego (42), dolnośląskiego (30), śląskiego (26), łódzkiego (20), małopolskiego (8), zachodniopomorskiego (7), świętokrzyskiego (7), podkarpackiego (4), podlaskiego (3), pomorskiego (1) i opolskiego (1).

17:32

Od soboty liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła o 545 – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. To najwyższy dobowy wzrost liczby zakażeń w naszym kraju od początku epidemii.

17:06

Od 16 kwietnia w miejscach publicznych obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Ministerstwo Środowiska przypomina, że w lasach można przebywać bez maseczki ochronnej.

16:50

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział, że Republikanie i Demokraci w Kongresie są blisko zawarcia porozumienia w sprawie nowej ustawy antykryzysowej dotyczącej epidemii i jej skutków.

16:31

W ciągu ostatniej doby zmarły 24 osoby zakażone koronawirusem, a liczba potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 wzrosła o 336 – przekazały służby medyczne Szwajcarii. Łącznie koronawirusa wykryto u 27740 mieszkańców kraju, a 1135 pacjentów zmarło.

16:13

Pandemia koronawirus może zniszczyć platformy wynajmu krótkoterminowego. Airbnb zwalnia część pracowników i „odwołuje” wakacje w tym roku.

16:01

Dusisz się w maseczce? Nie musisz jej zakładać, ale policja ma prawo ustalić, czy jesteś chory

15:53

Dane kilkuset osób z powiatu gnieźnieńskiego poddanych kwarantannie pojawiły się w internecie. O sprawie zostały powiadomione służby.

15:28

W Wielkiej Brytanii liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przekroczyła 120 tys. Ponad 16 tys. zakażonych osób zmarło w szpitalach – wynika z najnowszych danych.

Fot. AFP

Fot. AFP

15:15

Z opublikowanych dziś przez miejscowy resort zdrowia danych wynika, że w Hiszpanii tempo wzrostu liczby osób zakażonych utrzymuje się na poziomie sprzed tygodnia, natomiast nieco wolniej rośnie liczba ofiar epidemii. Dane mówią o 1,1-proc. wzroście „aktywnych” przypadków, 2-proc. wzroście liczby zmarłych, 1,3-proc. wzroście liczby pacjentów przyjmowanych do szpitali oraz 1,4-proc. przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Zdaniem przedstawiciela służb medycznych Fernando Simona, dane świadczą o postępach w walce z epidemią.

14:45

– Jeśli minister Szumowski mówi, że mamy możliwość zrobienia 20 tys. testów w ciągu doby, a kadeci ze szkoły pożarnictwa czekają pięć dni na wynik, to coś jest nie tak. Jestem członkiem Zjednoczonej Prawicy, gdzie dużo się mówi o silnym państwie, ale tutaj państwo okazało całą swoją słabość – stwierdził Andrzej Sośnierz, poseł Porozumienia i były szef Narodowego Funduszu Zdrowia.

14:16

Istnieje ryzyko, że dotknie nas jeszcze gorszy wirus, wirus obojętnego egoizmu – przestrzegał papież Franciszek w niedzielnej homilii, wygłoszonej podczas mszy św. w kościele S. Spirito in Sassia.

13:59

Liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 spadła w Belgii poniżej 5 tys., osiągnąwszy najniższy poziom od trzech tygodni. W ciągu ostatniej doby zmarło 230 chorych – najmniej od 8 kwietnia.

13:42

Wiceszefowa jednego z domów opieki w Nowym Jorku zaprzeczyła doniesieniom medialnym, jakoby w jej placówce personel z braku kombinezonów ochronnych musiał ubierać worki na śmieci. dodała, że placówka, której mieszkańcami są weterani wojenni i ocaleni z Holokaustu, bardzo ucierpiała z powodu koronawirusa, mimo że stosuje praktyki znacznie przekraczające zalecenia CDC oraz przepisy i wytyczne departamentu zdrowia.

13:30

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 11,2 tys. testów na obecność koronawirusa. Łącznie w Polsce przeprowadzono ich już ponad 200 tys.

13:15

Dla Holendrów, to prawdziwa tragedia: epidemia koronawirusa wybuchła na początku tulipanowych żniw. A odbiorców nie ma. Tamtejsi hodowcy musieli zniszczyć tylko w marcu 400 mln kwiatów.

13:01

1528 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w Hiszpanii. Łącznie zanotowano ich już prawie 196 tys., z czego zmarło 20 453 chorych. W niedzielę władze poinformowały o kolejnych 410 zgonach.

12:39

– Do czasu wygaśnięcia epidemii, „przechorowania” koronawirusa przez całe społeczeństwo lub wynalezienia szczepionki i zaszczepienia dużej części populacji, nie widzę możliwości organizowania imprez masowych. Takie imprezy spowodowały katastrofę we Włoszech. Oby tylko nikt nie wpadł na pomysł wznawiania widowisk z udziałem tysięcy kibiców – absolutnie przeciwko temu protestuję – powiedział prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

12:17

Aplikacje na smartfony mają pomóc w opanowaniu pandemii koronawirusa. Kolejne kraje na całym świece zapowiadają uruchomienie własnych. Ma też powstać jedna aplikacja dla wszystkich krajów Europy. Jednak coraz więcej osób obawia się, że poza informowaniem będą też służyć do śledzenia obywateli w trakcie i po wygaśnięciu pandemii.

12:10

Setki wiernych uczestniczyły w niedzielę w uroczystościach związanych z obchodami prawosławnych świąt wielkanocnych w Gruzji, mimo wprowadzenia godziny policyjnej, ustanowionej jako środek ograniczający rozprzestrzenianie się koronawirusa. Pod wpływem duchownych rząd zezwolił na nabożeństwa wielkanocne.

11:45

Ponad 135 tys. chorych na malarię zanotowano w Zimbabwe. Zmarło co najmniej 131 pacjentów. W południowoafrykańskim państwie walka z COVID-19 schodzi na dalszy plan. W kraju potwierdzono 24 przypadki koronawirusa i 3 spowodowane nim zgony.

11:25

Rosja poinformowała o potwierdzeniu 6 tys. nowych przypadków koronawirusa. To najwięcej od początku epidemii. Władze twierdzą, że 43 proc. zakażonych nie wykazuje żadnych objawów klinicznych.

11:07

Od kilku do nawet ponad pół tysiąca wiernych będzie mogło od jutra uczestniczyć w mszach i nabożeństwach w kościołach. Ich liczba zależy od wielkości świątyni.

10:51

W kwestii przeprowadzenia wyborów powinniśmy przede wszystkim opierać się na głosach ekspertów – wirusologów, epidemiologów – bo mamy sytuację niecodzienną, bardzo trudną dla społeczeństwa – ocenił poseł Jan Kanthak z Solidarnej Polski.

10:46

Chorych na koronawirusa może być 50 razy więcej niż sądzono. Wskazują na to testy przeprowadzone w Kalifornii. Ich wyniki wykazały ogromną rozbieżność z oficjalnymi danymi.

10:34

W niedzielę nad ranem polskiego czasu zakończył się koncert „One World. Together At Home” z udziałem światowych gwiazd. To był pierwszy globalny koncert z udziałem największych gwiazd, którego celem jest zbiórka pieniędzy dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i walkę z koronawirusem. Organizatorką jest amerykańska gwiazda Lady Gaga. W 7 dni zebrała 35 mln dolarów na walkę z pandemią.

10:22

Aleksandr Łukaszenko oświadczył, że Białoruś „idzie własną drogą” w walce z koronawirusem. 25 kwietnia uczniowie wracają do szkół. Widzicie pod jaką presją obecnie znajduje się Białoruś i osobiście prezydent. Już tylko leniwy parszywy pies nie szczeka na mnie – powiedział Aleksandr Łukaszenko

10:05

W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 340 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 3 pacjentów.

9:58

99-letni kapitan Tom Moore zebrał dla NHS już ponad 25 milionów funtów.

9:36

W Izraelu z powodu koronawirusa ostatniej doby zmarło 6 kolejnych chorych, a łączna liczba ofiar wzrosła do 171. W kraju zanotowano 13 362 przypadki zakażeń. Izrael został niedawno uznany za państwo, w którym można czuć się najbezpieczniej podczas pandemii. Tak wynika z rankingu, opublikowanego przez londyński think tank London Deep Knowledge Group (DKG).

9:26

Dr Dominik Héjj przekazał na Twitterze najnowszy raport dotyczący epidemii koronawirusa na Węgrzech.

9:22

W sobotnim komunikacie Ministerstwo Zdrowia informowało o 981 ozdrowieńcach. W ciągu ostatniej doby przybyło ich 59 i łączna ich liczba przekroczyła tysiąc.

9:18

Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze statystyki, dotyczące koronawirusa:

9:07

Nowa tarcza antykryzysowa nie przewiduje, wbrew zapewnieniom resortu rodziny i pracy, że wszyscy samozatrudnieni będę mogli nie płacić ZUS. To może być efekt kuriozalnej pomyłki w Sejmie.

9:03

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił, że ogólnokrajowe ograniczenia, spowodowane pandemią koronawirusa, będą obowiązywały dłużej o dwa tygodnie – do 9 maja. Obecne obostrzenia mają być jednak nieco złagodzone w przypadku nieletnich, aby umożliwić im spędzanie czasu na zewnątrz. Do tej pory tylko dorośli mogli wychodzić z domu w określonych przypadkach, takich jak konieczność udania się do pracy, wyjście po zakupy czy do apteki albo spacer z psem. Od 27 kwietnia taką możliwość mają mieć też dzieci.

8:55

Dyrektor Instytutu Wirusologii w chińskim Wuhan, epicentrum pandemii COVID-19, zaprzeczył teoriom, jakoby jego placówka miała być źródłem koronawirusa. Ocenił, że jest to „niemożliwe”.

8:25

Słowacka policja zajęła w sobotę komputery i dokumenty w domu spokojnej starości w Bratysławie, w poszukiwaniu osób odpowiedzialnych za gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

8:08

Jak Polacy oceniają przebieg obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie z udziałem przedstawicieli polskich władz? W sondażu dla rp.pl negatywnie na ten temat wypowiedziało się dwie trzecie ankietowanych. Obchody odbyły się dzień po zapowiedzeniu przez rząd wprowadzenia obowiązku noszenia masek w miejscach publicznych w związku z epidemią koronawirusa, a także dzień po apelu, aby Polacy pozostali w domach w czasie Wielkanocy.

8:03

Gubernator Andrew Cuomo podpisał zarządzenie, na mocy którego nowojorczycy będą mogli brać śluby poprzez wideokonferencje.

7:42

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w sobotę, że kraj i USA uzgodniły zamknięcie granicy dla wszystkich niekoniecznych podróży na kolejne 30 dni. Ocenił, że ta decyzja „będzie chronić ludzi po obu stronach granicy”. Oba państwa czasowo zamknęły wspólną granicę 18 marca.

7:37

7:31

– Jarosławowi Gowinowi należy się uznanie, bo jako jedyny polityk z obozu władzy miał odwagę przeciwstawić się woli Kaczyńskiego i przyznać, że wybory w maju to skrajna nieodpowiedzialność. Tylko czy można z Kaczyńskim usiąść do rozmowy o zmianie Konstytucji, podczas gdy ten człowiek nie ma najmniejszego szacunku do obowiązującego prawa? – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

7:14

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro powiedział w sobotę, że wybory parlamentarne, zaplanowane w tym kraju na 2020 rok, mogą zostać przeniesione z powodu epidemii koronawirusa. – Decyzję w tej sprawie podejmie Sąd Najwyższy – zastrzegł.

6:55

Polskie Ministerstwo Zdrowia informowało w sobotę o łącznie 8 742 przypadkach zakażeń koronawirusem i 347 zmarłych na COVID-19.

6:50

Najwięcej przypadków koronawirusa zanotowano w USA (prawie 740 tys.), Hiszpanii (niemal 200 tys.) i Włoszech (ponad 175 tys.).

6:44

Na liście państw z największą liczbą zgonów, spowodowanych koronawirusem, pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone, gdzie zanotowano 39 015 ofiar. Dalej są Włochy (23 227) i Hiszpania (20 639). Pięciocyfrową liczbę zgonów potwierdzono też we Francji i Wielkiej Brytanii.

6:30

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się ponad 2,3 mln osób. W wyniku COVID-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło dotąd ponad 160 tys. osób. Za wyleczone uznaje się niema 600 tys. osób, u których wykryto zakażenie się wirusem (dane z serwisu worldometers.info).

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Dziękujemy, że byli Państwo z nami. Kolejna relacja na żywo już niebawem na rp.pl.

Spadek liczby osób zakażonych koronawirusem wymagających intensywnej opieki to jeden z pozytywnych sygnałów świadczących o tym, że zmniejsza się presja, jakiej w ostatnim czasie był poddany system opieki zdrowotnej – ocenił premier Francji. Jednocześnie Edouard Philippe zaprzeczył, jakoby stopniowe znoszenie wprowadzonych w kraju ograniczeń miało oznaczać, że obywatele będą mogli przemieszczać się i funkcjonować tak, jak przed epidemią. – To nie będzie powrót do normalnego życia – oświadczył Philippe. – 11 maja rozpoczniemy drugi etap i odzyskamy część naszych swobód – dodał.

Pozostało 96% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1002
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1001
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1000
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 999
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 997