W czasie epidemii wyzwaniem staje się znalezienie szybkiej metody eliminacji patogenu. Dotyczy to szczególnie miejsc publicznych, środków transportu czy sal chorych. Do pracy zaprzęgnięto automaty emitujące światło ultrafioletowe.
Szczególne wyzwanie stanowi dezynfekcja pojazdów komunikacji publicznej. Ręczne czyszczenie jednego autobusu komunikacji miejskiej w Szanghaju wymagało dotychczas pracy dwóch ludzi, którzy rozpylali środki antyseptyczne, a następnie ręcznie wycierali wszystkie powierzchnie. Zagrożenie epidemiczne wymusiło poszukiwanie bardziej efektywnych metod, gdyż codziennie trzeba zdezynfekować około 1000 autobusów. Yanggao, operator transportu publicznego w Szanghaju, zamienił pomieszczenia, gdzie dotychczas czyszczono pojazdy, na komory UV. Obsługa wprowadza pojazd do komory, gdzie zamontowano 210 lamp UV, i opuszcza pomieszczenie przed włączeniem systemu. Zastosowanie silnego strumienia światła skróciło czas operacji z 40 do 5 minut. Dwie komory mogą dziennie odkazić 500 autobusów – 250 każda. Dzięki połączeniu tradycyjnej metody z naświetlaniem pracownicy są w stanie obsłużyć cały tabor.
Roboty szpitalne
Światło UV jest stosowane do uzdatniania wody pitnej czy odkażania powietrza. Działa ono na drobnoustroje odporne na środki chemiczne. Lamp używa się do dezynfekcji pomieszczeń laboratoryjnych, gabinetów czy sal zabiegowych. Chiński bank centralny zastosował ultrafiolet do dezynfekcji banknotów wypuszczanych do obiegu.
W szpitalach, gdzie w warunkach epidemii przebywa wielu zakażonych pacjentów, bardzo ważna jest dezynfekcja pomieszczeń, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się patogenu. Ludzi wspomagają roboty. Maszyna wjeżdża do sali chorych i emituje komunikat: „Proszę opuścić pomieszczenie i zamknąć drzwi. Zaczynam dezynfekcję”. Dzięki czujnikom samodzielnie porusza się po pokoju, emitując silny strumień światła. Operacja trwa od 10 do 20 minut. Sama stawia się na wezwanie wysłane przez aplikację ze smartfona i tą samą drogą informuje o zakończeniu procedury, po czym powraca na stanowisko postojowe. Po trzygodzinnym ładowaniu akumulatorów maszyna może zdezynfekować dziesięć sal.
Od czasu ogłoszenia przez WHO pandemii duńska firma UVD Robots nie jest w stanie zaspokoić wzmożonego popytu. Produkowany przez nią robot waży 140 kg i kosztuje 67 tys. dolarów. Na mobilnej podstawie umieszczono kolumnę z ośmioma lampami UV wysyłającymi światło we wszystkich kierunkach.