Niedzielna relacja
Do śledzenia wydarzeń 837. dnia wojny zapraszamy do naszej nowej relacji.
Czytaj więcej
Kończymy relację
Najnowsze wiadomości z Ukrainy już w niedzielę rano.
Na linii frontu doszło do 67 starć bojowych
Od początku dnia na froncie doszło do 67 starć bojowych, z czego ponad połowa na odcinkach Pokrowskim i Kurachowskim – poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Atak na Chotimlę w obwodzie charkowskim
We wsi Chotimlia w obwodzie charkowskim w wyniku ostrzału zginął mężczyzna, a dwie kobiety zostały ranne — poinformowała Prokuratura Okręgowa.
„Według śledztwa 8 czerwca około godziny 15:45 rosyjscy żołnierze ostrzelali wieś Chotimlia w obwodzie czuhuowskim... Zginął mężczyzna. Dwie kobiety w wieku 35 i 43 lat zostały ranne” – czytamy w oświadczeniu.
Prokuratura dodała, że w wyniku ostrzału uszkodzona została placówka oświatowa, budynki mieszkalne, budynki gospodarcze i samochody.
Ukraina wykorzystuje na polu bitwy ponad 110 typów pojazdów
Od marca 2022 roku ponad 110 modeli pojazdów wojskowych produkcji ukraińskiej i zagranicznej zostało dopuszczonych do użytku w Siłach Zbrojnych Ukrainy – podało Ministerstwo Obrony Ukrainy.
Dron z materiałami wybuchowymi zaatakował karetkę pogotowia w obwodzie chersońskim, kierowca został ranny
W obwodzie chersońskim rosyjski dron zrzucił materiały wybuchowe na karetkę - poinformował szef chersońskiej regionalnej administracji wojskowej Oleksandr Prokudin.
„Rosyjskie wojska zaatakowały karetkę pogotowia w obwodzie chersońskim” – stwierdzono w oświadczeniu.
W jednej z osad obwodu biłozerskiego rosyjscy agresorzy zrzucili materiały wybuchowe z drona na zespół lekarzy, którzy spieszyli z wezwaniem. U kierowcy stwierdzono obrażenia od wybuchu i wstrząśnienie mózgu. Ratownik medyczny nie odniósł obrażeń. Obydwaj zostali ewakuowani w bezpieczne miejsce.
Ponadto do szpitala trafił 50-letni mężczyzna, który znalazł się pod ostrzałem wroga.
Ukraina i UE prowadzą kolejną rundę rozmów w sprawie porozumienia o bezpieczeństwie
W Kancelarii Prezydenta Ukrainy odbyła się kolejna runda negocjacji w sprawie umowy o bezpieczeństwie między Ukrainą a Unią Europejską.
Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Ihor Żółkiew przeprowadził kolejną rundę rozmów z zastępcą Sekretarza Generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych ds. Pokoju, Bezpieczeństwa i Obrony Charlesem Friesem na temat unijnych gwarancji bezpieczeństwa.
„Dzisiejsze rozmowy są kolejnym krokiem w kierunku realizacji Wspólnej Deklaracji G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy i przygotowań do zawarcia porozumienia o bezpieczeństwie między Ukrainą a UE” – oznajmiło Biuro Prezydenta.
Nowe "rosyjskie" samochody będą bazować na chińskich autach marki Exeed
Czytaj więcej
W zakładach Mercedesa w Rosji, które Niemcy opuścili po agresji Rosji na Ukrainę, będą produkowane samochody o nazwie Maxeed. Ma to być rosyjska marka, jednak jak zauważyły media, bardzo przypomina model chińskiej marki Exeed, która należy do koncernu Chery. W rzeczywistości więc Rosjanie będą montowali chińskie auta.
Joe Biden o wsparciu dla Ukrainy
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone i Francja wspierają Ukrainę w jej wojnie przeciwko agresji Putina, pokazując światu siłę sojuszników - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Głęboka zmiana podejścia Francji do Rosji
Czytaj więcej
Prezydent zapowiedział przekazanie Ukrainie myśliwców Mirage. To kolejny etap głębokiej ewolucji podejścia Francji do Rosji.
Zełenski o ofensywie Rosjan
Wojska rosyjskie poniosły porażkę w ofensywie w obwodzie charkowskim - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu po spotkaniu z naczelnym wodzem Oleksandrem Syrskim.
Terlikowski w Plus Minus o watykańskiej tubie Kremla
Czytaj więcej
Niektóre wypowiedzi bliskich współpracowników papieża brzmią jak powtórka z rosyjskiej propagandy.
Ukraina kupuje od Francji drugi system obrony powietrznej
Francuska grupa technologiczna Thales ogłosiła zakup przez Ministerstwo Obrony Ukrainy drugiego systemu obrony powietrznej po dostarczeniu pierwszego takiego systemu w 2023 roku. Nie podano kwoty tego zakupu – podało „Le Monde”.
„Ten drugi system obrony powietrznej wzmocni ochronę terytorium Ukrainy, umożliwiając jak najwcześniejsze wykrycie istniejących zagrożeń. Thales jest dumny, że może wykorzystać swoją wiedzę specjalistyczną w służbie ochrony Ukrainy” – powiedział Herve Dammann, wiceprezes wykonawczy ds. systemów lądowych i powietrznych.
„ControlMaster 200 jednocześnie wykrywa i śledzi cele na małych i dużych wysokościach we wszystkich typach środowiska”, zapewniając „koordynację broni przeciwlotniczej, od obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu (VShorad) przez obronę powietrzną dalekiego zasięgu”, aż po obronę powietrzną dalekiego zasięgu zasięg (E-Shorad)” – powiedział.
Radar Ground Master 200 to radar średniego zasięgu, przewożony na ciężarówce, który może wykryć samolot wroga z odległości 250 kilometrów i zwalczać go z odległości 100 kilometrów, niezależnie od tego, czy leci z małą prędkością i na małej wysokości jak drony, czy na dużej wysokości jak myśliwce. Według producenta zapewnia także ochronę przed ostrzałem rakietowym i artyleryjskim, ostrzegając oddziały lądowe o ostrzale wroga.
Wywiad wojskowy: Kolaborujący były burmistrz Kupiańska w „stanie krytycznym” po próbie zamachu w Rosji
Jak poinformowano, 7 czerwca celem zamachu był Hennadii Matsehory, były burmistrz miasta Kupiańsk. Bliższych szczegółów zdarzenia nie ujawniono.
Jedna osoba zabita, jedna ranna w wyniku ostrzału Chotimlii w obwodzie charkowskim
Siły rosyjskie ostrzelały wioskę Chotimlia w gminie terytorialnej Staryj Saltiw w obwodzie charkowskim, zabijając jedną osobę i raniąc drugą.
„Jedna osoba zmarła w wyniku odniesionych obrażeń, a kolejna osoba trafiła do szpitala” – czytamy w poście na Telegramie.
Według władz dwie bomby szybujące zniszczyły budynek szkoły oraz uszkodziły sklep i prywatne budynki mieszkalne.
Jermak spotkał się z papieżem
Szef sztabu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak spotkał się z papieżem Franciszkiem, aby omówić ukraińską formułę pokojową i przygotowania do Światowego Szczytu Pokojowego.
„Podczas roboczej wizyty we Włoszech zostałem przyjęty w Watykanie przez Jego Świątobliwość Papieża Franciszka. To była ważna rozmowa, podczas której poinformowałem Jego Świątobliwość o filozofii Formuły Pokojowej Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i wyjaśniłem, dlaczego tylko Formuła oferuje droga do sprawiedliwego pokoju Rozmawialiśmy także o przygotowaniach do Światowego Szczytu Pokojowego, który odbędzie się w Szwajcarii” – napisał Jermak.
Zauważył, że szczególną uwagę poświęcono kwestii powrotu ukraińskich dzieci, które zostały przymusowo wywiezione z kraju. Jermak podkreślił, że Ukraina potrzebuje rezultatu, „dlatego robimy wszystko, aby zwrócić nasze dzieci”.
„Papież Franciszek wyraził swoje wsparcie dla Ukrainy. Wyraziłem szczere podziękowania Jego Świątobliwości” – dodał Jermak.
Niemiecki historyk: Putin nie przegra tej wojny
Niemiecki historyk Joerg Baberowski uważa, że Ukraina nie jest w stanie odnieść militarnego zwycięstwa, a Putin „dostanie w końcu to, czego żąda”. Jego zdaniem atak na Zachód jest jednak wykluczony.
Gubernator: Rosja ogranicza działania ofensywne w obwodzie charkowskim
Oświadczenie to pojawia się prawie miesiąc po otwarciu przez Rosję nowego frontu na obszarach przygranicznych obwodu charkowskiego. Trwają ciężkie walki o Wołczańsk, miasto zajęte przez wojska rosyjskie w 2022 r., a obecnie w dużej mierze zamienione w ruinę w wyniku intensywnych ataków bombami szybującymi.
Rosyjska firma zapłaci miliony za zestrzelenie F-16 Ukrainy
Przedsiębiorstwo z Uralu oferuje rosyjskim żołnierzom nagrodę w wysokości 15 mln rubli za zestrzelenie F-16 z pakietu samolotów, które Ukraina ma otrzymać od państw Zachodu.
Czytaj więcej
Uralskie przedsiębiorstwo ufundowało nagrodę za pierwszy zestrzelony samolot F-16, który Ukraina ma otrzymać od państw zachodnich - podają rosyjskie media.
Rosjanie nadal dostają wizy Schengen. Jest rekordzista w ich wydawaniu
W minionym roku zdecydowanym liderem wśród krajów UE w wydawaniu wiz Rosjanom, uprawniających do podróży po całej Wspólnocie były Włochy.
Czytaj więcej
W minionym roku zdecydowanym liderem wśród krajów Unii (plus Szwajcaria) w wydawaniu wiz Rosjanom, uprawniających do podróży po całej Wspólnocie okazały się Włochy. Kraj ten wydał obywatelom kraju, który napadł zbrojnie na pokojowego sąsiada 134,3 tysiąc wiz Schengen. Od 11 czerwca wizy podrożeją.
Syniehubow: Rosjanie się przegrupowują
Na linii frontu w obwodzie charkowskim obserwowany jest względny spadek aktywności, ale Rosjanie w dalszym ciągu się przegrupowują i podejmują próby przedostania się w głąb regionu - powiedział szef lokalnej administracji Ołeh Syniehubow. Podkreślił, że trwają walki o Wołczańsk.
W szpitalu zmarła kobieta, która dzień wcześniej została ranna w wyniku ostrzału obwodu połtawskiego
„Niestety, wczoraj uratowana spod gruzów kobieta zmarła. Lekarze do ostatniej chwili walczyli o jej życie” – poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Filip Pronin.
Pronin złożył najszczersze kondolencje rodzinie i przyjaciołom zmarłej.
Dziennikarze ustalili nazwiska dwóch rosyjskich gwałcicieli
Kijowscy niezależni dziennikarze zidentyfikowali dwóch rosyjskich żołnierzy, którzy w marcu 2022 roku brali udział w zgwałceniu dwóch kobiet podczas okupacji obwodów kijowskiego i chersońskiego.
Jednym z mężczyzn jest Nikołaj Senenko, żołnierz 109. Pułku Strzelców Zmotoryzowanych należącego do tzw. „Sił Zbrojnych” okupowanej części obwodu donieckiego. Brał udział w zajęciu wsi Kraśniwka (obwód chersoński). drugim- Nadbit Dabajew, z 8. kompanii 37. Oddzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych. Brał udział w zajęciu wsi Hawronszczyna (obwód kijowski).
Dziennikarze ustalili, że żaden ze zidentyfikowanych rosyjskich żołnierzy nie był karany za popełnienie przestępstwa.
NATO może zainstalować nowego specjalnego wysłannika na Ukrainę
NATO rozważa plany zainstalowania nowego stałego wysłannika na Ukrainę z siedzibą w Kijowie.
Propozycja, która ma zostać zaprezentowana na lipcowym szczycie NATO w Waszyngtonie, przewiduje ustanowienie w ramach NATO nowej roli zwanej „starszym przedstawicielem cywilnym” na Ukrainie. Model ten czerpie inspirację z podobnego stanowiska ustalonego wcześniej przez NATO podczas jego prawie dwudziestoletniego zaangażowania w Afganistanie. Nowy wysłannik będzie koordynował wsparcie Sojuszu dla Ukrainy, w tym przepływ pomocy wojskowej do Kijowa z Zachodu.
Stanowisko wysokiego szczebla posłużyłoby także jako polityczny sygnał dla Ukrainy i Rosji o zaangażowaniu NATO w walkę Kijowa z rosyjską agresją.
Najwięcej walk na kierunku pokrowskim
Liczba starć zbrojnych na froncie wojny Rosji z Ukrainą wzrosła dziś do 44 - podało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, największą aktywność wojsk rosyjskich obserwuje się na kierunku pokrowskim, gdzie w sobotę było już 15 starć - 7 zostało zakończonych, 8 trwa. Strona ukraińska zapewnia, że Siły Zbrojne Ukrainy "powstrzymują natarcie wroga".
Nieoficjalnie: Za atakiem w Osetii Północnej stoi wywiad
Informator agencji Interfax-Ukraina twierdzi, że nocny atak ukraińskich dronów na lotnisko w Osetii Północnej to operacja specjalna Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR), czyli wywiadu wojskowego. Agencja zaznacza, że w Osetii Północnej znajduje się lotnisko, z którego m.in. startują myśliwce MiG-31K, zdolne do przenoszenia pocisków hipersonicznych.
Brytyjski wywiad ocenia nowe rosyjskie środki ochrony Mostu Krymskiego
Brytyjski wywiad ocenia nowe rosyjskie środki ochrony Mostu Krymskiego przed ukraińskimi atakami. Wywiad przeanalizował zdjęcia satelitarne i zidentyfikował osiem barek po południowej stronie mostu krymskiego. Montaż barek rozpoczął się 10 i zakończył 22 maja. „Te barki zostały rozmieszczone przez siły rosyjskie w celu obrony mostu i kanału żeglugowego, zmniejszając kąt podejścia ukraińskich bezzałogowych pojazdów nawodnych (USV)” – czytamy w analizie.
Holandia i Dania przeznaczą 400 mln euro na produkcję wozów bojowych dla Ukrainy.
Poinformował o tym rząd Holandii.
Ukraina w drodze do UE. Początek rozmów akcesyjnych 25 czerwca?
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ogłosił wstępne plany zorganizowania konferencji międzyrządowej, uznawanej za początek rozmów akcesyjnych do UE, 25 czerwca w Luksemburgu. Minister podkreślił, że Ukraina zrealizowała siedem zaleceń Komisji Europejskiej, co stanowi podstawę przyjęcia przez Radę Unii Europejskiej ram negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE.
- Jak pokazują wyniki negocjacji wewnętrznych w Unii Europejskiej oraz dialogu UE-Ukraina, zatwierdzenie ram negocjacyjnych i odbycie pierwszej konferencji międzyrządowej, która ma rozpocząć negocjacje akcesyjne, wydaje się całkiem realne w czerwcu, pod prezydencją belgijską, chyba że zaistnieje siła wyższa – powiedział Kułeba.
Na Ukrainie trwają walki
Od północy na Ukrainie doszło do 34 starć bojowych - podał Sztab Generalny Ukrainy. Według tego źródła, Rosjanie przeprowadzili 12 uderzeń z powietrza z wykorzystaniem 16 kierowanych bomb lotniczych, a pozycje ukraińskich żołnierzy oraz miejscowości na Ukrainie były ponad 500 razy ostrzeliwane z różnych rodzajów broni.
Rosjanie podają, że zestrzelili ukraiński śmigłowiec
Służby prasowe Ministerstwa Obrony Rosji podały, że w ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska zestrzeliły śmigłowiec Mi-8 Sił Zbrojnych Ukrainy, cztery pociski ATACMS i 71 dronów.
Estonia proponuje nowe przepisy uniemożliwiające obcokrajowcom kupowanie nieruchomości
Estońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaproponowało nowe zasady, które miałyby na celu ograniczenie możliwości zakupu nieruchomości w pobliżu obiektów wojskowych przez osoby niebędące obywatelami Estonii, poinformowała 7 czerwca estońska agencja medialna ERR, powołując się na notatkę ministra spraw wewnętrznych Lauri Laanemetsa.
Środek jest w dużej mierze skierowany do obywateli Rosji i Białorusi. Propozycja jest następstwem podobnych posunięć Finlandii, która również uniemożliwiła obywatelom Rosji nabywanie niektórych rodzajów majątku, uznając, że mogłoby to „utrudnić” obronę narodową.
W notatce przytoczono kilka konkretnych przykładów, jak na przykład kompleks apartamentowy w Tallinie należący do rosyjskiego biznesmena, położony kilkaset metrów od siedziby Estońskich Sił Obronnych i innej ważnej bazy wojskowej.
Laanemets powiedział, że środki będą mniej rygorystyczne w przypadku Białorusinów i Rosjan posiadających zezwolenie na pobyt stały.
W Odessie otworzono plażę
W Odessie otworzono plażę Szef odeskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeh Kiper oraz dowódca operacyjno-strategicznej grupy wojsk "Odessa" podpisali zarządzenie w sprawie dostępu ludności cywilnej do morza. "Od dzisiaj pierwszym otwartym terenem jest plaża Kaleton w Odessie" – przekazał w mediach społecznościowych Kiper. Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji plaże w Odessie były zamknięte z powodu zagrożenia minami wyrzucanymi na brzeg przez fale.
Były naczelny dowódca Wałerij Załużny kończy przygotowania do pracy w Wielkiej Brytanii
Walerii Załużny, nowo mianowany Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii, zakończył już prawie przygotowania do rozpoczęcia swojej pracy dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii.
Dron zestrzelony nad Rosją
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że ok. godz. 10:40 czasu moskiewskiego nad obwodem biełgorodzkim obrona powietrzna zestrzeliła ukraiński bezzałogowiec.
Fiasko planu Stoltenberga. Nie będzie funduszu 100 mld dolarów pomocy dla Ukrainy
W związku z niechęcią sojuszników Jens Stoltenberg porzucił pomysł utworzenia takiego funduszu.
Czytaj więcej
Po sprzeciwie członków Sojuszu szef NATO Jens Stoltenberg porzucił ideę utworzenia pięcioletniego funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy - pisze Bloomberg.
Wywiad: Rosjanie barkami bronią mostu Krymskiego
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony podaje, iż ze zdjęć wynika, że w okresie od 10 do 22 maja Rosjanie zainstalowali po południowej stronie mostu Krymskiego (Kerczeńskiego) osiem barek. Barki zostały rozlokowane w celu ochrony przeprawy i kanału żeglugowego przez ukraińskimi bezzałogowymi dronami nawodnymi. Brytyjski wywiad zaznacza, że wcześniej zainstalowane bariery zostały uszkodzone w czasie sztormów, co zmniejszyło ich skuteczność.
Ukraińskie drony nad Osetią Północną
Po raz pierwszy podczas wojny ukraińskie drony przeleciały nad Osetią Północną. Odległość od granicy Ukrainy wynosi około tysiąca kilometrów
72-latka ranna w ostrzale
Służby prasowe chersońskiej obwodowej administracji wojskowej podały, że rano wojska rosyjskie ostrzelały Antoniwkę, w wyniku czego ranna została 72-letnia kobieta. Poszkodowana w stanie średnim trafiła do szpitala.
ISW analizuje tzw. „teorię zwycięstwa” Putina dotyczącą wojny z Ukrainą
Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) zauważyli, że rosyjski przywódca Władimir Putin próbuje promować swoją „teorię zwycięstwa”, która koncentruje się na wojnie na wyniszczenie na Ukrainie.
7 czerwca rosyjski przywódca Władimir Putin sformułował teorię zwycięstwa na Ukrainie, która opiera się na kilku kluczowych założeniach: że siły rosyjskie mogą w nieskończoność kontynuować stopniowy postęp, Ukraina nie będzie w stanie przeprowadzić skutecznych, znaczących operacji kontrofensywnych oraz że Rosja może ostatecznie wygrać wojnę na wyniszczenie z siłami ukraińskimi.
Analitycy ISW zauważają, że przekonanie Putina, iż stopniowe zdobycze Rosji pozwolą Rosji osiągnąć swoje cele na Ukrainie, opiera się na założeniu, że siły ukraińskie nie będą w stanie odzyskać żadnego znaczącego terytorium zajętego przez siły rosyjskie. Dodatkowo zakłada, że rosyjska armia będzie w stanie utrzymać działania ofensywne i osiągnąć stopniowe zyski taktyczne pomimo poniesienia ciężkich strat.
Biden i Macron spotkają się w Paryżu, aby porozmawiać m.in. o Izraelu i Ukrainie
Tuż po upamiętnieniu 80. rocznicy D-Day w Normandii prezydent Francji Emmanuel Macron przyjmie w sobotę prezydenta USA Joe Bidena.
Obaj prezydenci wezmą udział wraz z żonami w ceremonii powitania w pobliżu Łuku Triumfalnego oraz w paradzie na Polach Elizejskich, po której odbędą się rozmowy polityczne i kolacja. Rozmowy między obydwoma prezydentami będą dotyczyć wojny Rosji z Ukrainą, konfliktu Izraela z Hamasem w Gazie, współpracy w regionie Indo-Pacyfiku oraz kwestii politycznych, od zmian klimatycznych po sztuczną inteligencję i łańcuchy dostaw.
Oczekuje się, że Biden i Macron będą także rozmawiać o wzmocnieniu NATO. Obydwaj zadeklarowali wsparcie swoich krajów dla Ukrainy, choć nie uzgodnili jeszcze planu wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do pomocy Kijowowi.
Ukraińcy podają, że zestrzelili rosyjskie drony
Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy Mykoła Oleszczuk podał, że w nocy siły ukraińskie zestrzeliły 9 z 13 wysłanych przez Rosję dronów Shahed oraz kierowany pocisk rakietowy klasy powietrze-ziemia Raduga Ch-59.
Ukraińscy urzędnicy bez klimatyzacji, mają oszczędzać
Rząd Ukrainy nakazuje urzędnikom wszystkich szczebli oszczędzać prąd. Władze wydały rozporządzenie o zakazie korzystania z klimatyzatorów.
Czytaj więcej
Latem ukraińskie władze będą musiały obejść się bez klimatyzacji. W związku z sytuacją ukraińskiego sektora energetycznego premier Ukrainy Denys Szmyhal nakazał oszczędzanie prądu.
Nie będzie instruktorów z Czech na Ukrainie
Czechy nie planują wysłania instruktorów wojskowych na Ukrainę - podał czeski portal Idnes. Według tego źródła, minister obrony Jana Černochová zapowiedziała, że do końca roku Czechy mogą przeszkolić u siebie 4 tys. ukraińskich żołnierzy.
Rosjanie wywieźli 30 tys. ton płodów rolnych z obwodu chersońskiego
Narodowe Centrum Oporu Ukrainy podało, że Rosjanie wyeksportowali co najmniej 30 tys. ton produktów rolnych z tymczasowo okupowanych terytoriów obwodu chersońskiego.
Rosjanie, przy pomocy lokalnych współpracowników, wysłali zboże i inne produkty rolne z obwodu chersońskiego do Azerbejdżanu, Syrii, Turcji i Iranu.
„Wiadomo, że jeden z tych «eksporterów» jest bliskim współpracownikiem Putina” - podaje Narodowe Centrum Oporu.
Samoloty Mirage dla Ukrainy. Macron: Szkolenie pilotów priorytetem
Prezydent Francji Emmanuel Macron odmówił podania dokładnej liczby myśliwców Mirage 2000-5, które mają zostać wysłane na Ukrainę.
- Nasza praktyka zawsze polegała na przekazywaniu danych liczbowych po dostarczeniu i użyciu sprzętu wojskowego. Jest to bardziej skuteczne i daje naszym przeciwnikom mniej informacji - powiedział Macron podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Paryżu.
Macron dodał, że priorytetem jest natychmiastowe rozpoczęcie szkolenia pilotów i mechaników. W nadchodzących dniach rozpocznie się we Francji, a szkolenie techniczne odbędzie się na miejscu.
Sztab Generalny informuje o rosyjskich stratach
Według strony ukraińskiej Rosjanie stracili ostatniej doby ponad 1200 żołnierzy.
Ukraina i Francja podpisały umowy w sprawie obronności, infrastruktury krytycznej i energii jądrowej
Przedstawiciele rządów Ukrainy i Francji podpisali cztery dokumenty po spotkaniu prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Emmanuela Macrona w Paryżu.
"Ukraina i Francja podpisały Umowę Dotacyjną w sprawie pomocy w odbudowie i utrzymaniu infrastruktury krytycznej oraz priorytetowych sektorów gospodarki naszego kraju. Dokument podpisali Julia Swyrydenko, Pierwszy Wicepremier – Minister Gospodarki Ukrainy oraz Stephane Sejourne, Minister Europy i Spraw Zagranicznych Francji” – czytamy w oświadczeniu.
Dokument przewiduje m.in. przeznaczenie środków dotacyjnych rządu francuskiego o wartości 200 mln euro na odbudowę i odbudowę infrastruktury krytycznej Ukrainy, w tym 60 mln euro na wsparcie sektora energetycznego.
Szef Komitetu Wojskowego NATO: Zachód nie może dać się wciągnąć w pułapkę "czerwonych linii" Putina
Admirał Rob Bauer uważa, że Zachód nie powinien pozwalać Władimirowi Putinowi grozić mu „czerwonymi liniami”, ponieważ dałoby to Rosji jedynie czas na wzmocnienie swojej obrony i pozycji na Ukrainie.
Czytaj więcej
W prawie konfliktów zbrojnych nie ma ograniczeń co do zasięgu. Zatem pod względem militarnym, jeśli cel znajduje się głębiej w Rosji, wówczas należałoby uderzyć w ten cel - uważa szef Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer.
Szwajcaria przekaże Ukrainie 66 mln dolarów na cyfryzację i e-administrację
Szwajcarska Rada Federalna na posiedzeniu 7 czerwca podjęła decyzję o dalszym wspieraniu Ukrainy w obszarach cyfryzacji i e-administracji, zatwierdzając na ten cel 58,7 mln CHF (prawie 66 mln dolarów) przez kolejne cztery lata.
„Ponieważ EGAP [projekt e-administracji na rzecz odpowiedzialności i partycypacji] odniósł sukces w cyfryzacji usług świadczonych przez państwo i promowaniu przejrzystości w ukraińskiej administracji, Rada Federalna zdecydowała, że Szwajcaria będzie w dalszym ciągu wspierać projekt. SDC [Agencja Szwajcarska Rozwoju i Współpracy] zapewni łącznie 58,7 mln CHF w latach 2024–28” – podał rząd.
Macron wysyła sygnały, że przygotowuje koalicję gotową wysłać instruktorów na Ukrainę
Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że co najmniej pięć - oprócz Francji — krajów zgodziło się wysłać na Ukrainę instruktorów w celu szkolenia ukraińskich żołnierzy.
Macron powtórzył, że uważa prośby Ukrainy dotyczące szkolenia wojskowego na jej terytorium za dopuszczalne, szczególnie biorąc pod uwagę wzrost liczby osób zmobilizowanych do wojska.
- Nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją i nie chcemy eskalacji, ale chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc Ukrainie w jej oporze. Zatem kiedy Ukraina prosi nas o wyszkolenie zmobilizowanych żołnierzy na jej suwerennym terytorium, czy To eskalacja? Nie – powiedział Macron..
Prezydent Francji zapowiedział także utworzenie koalicji, która „odpowie na prośbę Ukrainy” o przeszkolenie jej żołnierzy na jej terytorium, ale nie podał żadnych szczegółów.
Biden przeprosił Zełenskiego
Sky News informuje, że Joe Biden przeprosił Wołodymyra Zełenskiego za niedawne opóźnienie w zatwierdzeniu nowej pomocy USA dla Ukrainy.
W zeszłym miesiącu, po miesiącach nieporozumień politycznych, Senat przyjął pomoc wojenną o wartości 95 miliardów dolarów dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu.
- Przepraszam za te tygodnie niewiedzy – powiedział amerykański prezydent. - Niektórzy z naszych bardzo konserwatywnych członków Kongresu powstrzymali tę decyzję. Ale w końcu się udało.
Putin: W tej chwili nie ma potrzeby użycia broni nuklearnej
Władimir Putin oświadczył, że nie widzi warunków użycia broni nuklearnej określonych w rosyjskiej doktrynie. Dodał jednak, że nie może wykluczyć zmiany doktryny.
- Mamy doktrynę nuklearną, która głosi, że użycie broni nuklearnej jest możliwe w wyjątkowym przypadku, gdy zagrożona jest suwerenność i integralność terytorialna naszego kraju – powiedział podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. - Ale doktrynę można zmienić. To samo dotyczy testów nuklearnych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy je przeprowadzać, ale na razie nie ma takiej potrzeby.
KE zaleca rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Węgry przeciw
Komisja Europejska formalnie zaleca Radzie UE rozpoczęcie rozmów członkowskich z Ukrainą i Mołdawią. Rozmowom z Ukrainą przeciwne są Węgry.
Ambasadorowie UE nie podjęli decyzji o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Ukrainą.
Czytaj więcej
Stałym Przedstawicielom państw Unii Europejskiej po raz kolejny nie udało się podjąć decyzji w sprawie zalecenia Komisji Europejskiej dotyczącego rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą po sprzeciwie Węgier.
Relacja z piątku
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 6 na 7 czerwca do serii eksplozji w czasie alarmu powietrznego doszło w obwodzie chmielnickim.