Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Sekretarz generalny NATO przekonuje, że dostawy broni dla Ukrainy są "warunkiem sprawiedliwego i trwałego pokoju".
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy po spotkaniu z szefem MAEA wzywa Rosję do zaprzestania „nuklearnego szantażu”
"Rosja musi zakończyć swój szantaż nuklearny i wycofać się z ZNPP, aby przywrócić bezpieczeństwo nuklearne na Ukrainie i w całej Europie” – napisał Kułeba
Iran oskarża USA o „podsycanie płomieni przemocy” na Ukrainie
Prezydent Iranu Ebrahim Raisi oskarżył USA o „podsycanie płomieni przemocy” na Ukrainie.
- Stany Zjednoczone Ameryki dokonały wszelkiego rodzaju podsycania płomieni przemocy na Ukrainie w celu osłabienia krajów europejskich i jest to niestety plan długoterminowy – powiedział Raise w swoim przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
- Popieramy każdą inicjatywę mającą na celu zaprzestanie działań wojennych i popieramy wszelkie środki polityczne – powiedział. - W pełni ogłaszamy nasze poparcie dla takich inicjatyw.
Co najmniej 6 cywilów zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na Kupiańsk
Według lokalnej policji i Prokuratury Generalnej Ukrainy co najmniej sześciu cywilów zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na Kupiańsk, miasto w obwodzie charkowskim na Ukrainie.
„19 września około godziny 13:00 lokalnie nieprzyjaciel zaatakował miasto Kupiańsk za pomocą kierowanej bomby lotniczej” – podała we wtorek na swoim kanale Telegram policja regionalna w Charkowie.
Według Prokuratury Generalnej do ataku doszło, gdy „samochód z ochotnikami przejeżdżał przez most, aby ewakuować ludność cywilną”.
Zginęło czterech mężczyzn i dwie kobiety
Władze regionalne Charkowa poinformowały, że w zeszłym tygodniu obwód kupiański opuściło ponad 2000 osób w związku z wzmożonym rosyjskim ostrzałem.
Szydło krytykuje Zełenskiego: Insynuacje niegodne tak poważnego polityka
"Prezydent Ukrainy na forum ONZ skarży się… no właśnie, właściwie na co? Korytarz tranzytu ukraińskiego zboża istniał i istnieje. Niestety, to ukraińscy oligarchowie nadużyli zaufania i zalali rynki krajów UE swoim zbożem, zamiast przewozić je dalej" - napisała była premier.
Zołodymyr Zełenski spotkał się z Charlesem Michelem
Ukraiński ostrzał Doniecka. Zginął mężczyzna
Zainstalowany w Moskwie gubernator okupowanego Doniecka Denis Puszylin twierdzi, że w wyniku ukraińskiego ostrzału w regionie, który odbył się wcześniej, zginął mężczyzna.
„W sumie odnotowano 32 ostrzały, wróg wystrzelił 86 amunicji i użył artylerii kalibru 152 i 155 mm, w tym artylerii kasetowej” – dodał.
Litwa przedstawia nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy
We wtorek 19 września Arvydas Anušauskas, Minister Obrony Narodowej Litwy, wziął udział w spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy i po raz pierwszy spotkał się ze swoim nowo mianowanym ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umierowem.
Na spotkaniu w formacie Ramstein Anušauskas przedstawił także najnowszy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy, który obejmuje „systemy detonacyjne, morskie radary obserwacyjne i amunicję do granatników przeciwpancernych Carl Gustaf”.
Ponadto od września tego roku na Litwie będą naprawiane ukraińskie czołgi Leopard.
Litewski minister podpisał także deklarację poparcia dla koalicji na rzecz wsparcia Ukrainy w dziedzinie technologii informatycznych, czyli koalicji IT, która będzie wspomagać cyberbezpieczeństwo Sił Zbrojnych Ukrainy.
Anušauskas osobno podkreślił znaczenie tworzonej obecnie koalicji ds. rozminowywania i wezwał inne kraje do przyłączenia się „i wniesienia wkładu w szkolenia, sprzęt lub finansowanie”.
Przywódca mniejszości w Senacie broni prośby Zełenskiego o większą pomoc
Jako zagorzały zwolennik dodatkowej pomocy dla Ukrainy, przywódca mniejszości w Senacie republikanin Mitch McConnell broni prośby prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o większą pomoc.
- Myślę, że zawsze warto wszystkim przypominać, że znaczna część pieniędzy przyznanych Ukrainie jest wydawana w tym kraju na odbudowę naszej bazy przemysłowej. Należy także pamiętać, że nie straciliśmy ani jednego Amerykanina.
W obliczu upływu terminu i możliwego zawieszenia działalności rządu pod koniec miesiąca Kongres rozważa prośbę Białego Domu o większą pomoc dla Ukrainy. Jej przyjęcie pozostaje wątpliwe..
- Ci ludzie na Ukrainie, którzy walczą o swoją niepodległość, walczą z jednym z dwóch wielkich przeciwników, jakich mamy: Rosją i Chinami. Wydaje mi się, że powinniśmy pomóc – dodał McConnell.
Zełenski spotkał się w Nowym Jorku z Netanjahu
Wołodymyr Zełenski spotkał się z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu podczas ich pierwszego osobistego spotkania od początku wojny. Kiedy reporter poprosił Zełenskiego o komentarz na temat stanowiska Izraela, odpowiedział: Zobaczymy po naszym spotkaniu – donosi „The New York Times”
Prezydent Biden: Nasza przyszłość jest związana z waszą
- Stany Zjednoczone pragną bezpieczniejszej, dostatniej i bardziej sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich ludzi, ponieważ wiemy, że nasza przyszłość jest związana z waszą – powiedział Biden podczas wystąpienia przed ZO ONZ. - Żaden naród nie jest w stanie sam sprostać wyzwaniom współczesności.
Czytaj więcej
Integralność terytorialna i prawa człowieka, które stanowią podstawę ONZ, muszą być wspólnie bronione - powiedział przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ prezydent Joe Biden.
Zełenski: Zapytajcie Prigożyna, czy należy ufać obietnicom Putina
- Każda wojna może być teraz ostatnią, ale potrzebna jest nasza jedność, aby zapewnić, że agresja nie wybuchnie ponownie - mówił Wołodymyr Zełenski podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
Szef NATO: Wojna nie jest w impasie, ale Ukraina potrzebuje większego wsparcia
Sekretarz generalny NATO uważa, że konflikt na Ukrainie jest „wojną na wyniszczenie”, ale nie osiągnął impasu.
- Jednak Kijów pilnie potrzebuje dalszych dostaw środków obrony powietrznej, w tym amunicji, części zamiennych i konserwacji systemów, którymi dysponuje już ukraińskie wojsko - powiedział Jens Stoltenberg reporterom w Nowym Jorku.
Przytoczył niedawne osiągnięcia Ukrainy w kontrofensywie jako dowód, że nie doszło do impasu i wezwał Zachód do kontynuowania pomocy wojskowej, humanitarnej i finansowej dla kraju.
- Jeśli chcemy zakończenia wojny, jeśli chcemy sprawiedliwego i trwałego pokoju, wsparcie militarne dla Ukrainy jest właściwą drogą – powiedział Stoltenberg. - Jesteśmy gotowi na dłuższą metę.
Bułgaria gotowa na ograniczenie dostaw z Ukrainy
Władze bułgarskie są gotowe ograniczyć dostawy ukraińskiego słonecznika w obliczu masowych protestów bułgarskich producentów rolnych.
Poinformował o tym premier Bułgarii Nikołaj Denkow
Niemcy ogłaszają nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Wielka Brytania wzywa Chiny, aby nakłoniły Rosję do wycofania się z Ukrainy
Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly nalegał, aby jego chiński odpowiednik Wang Yi podjął działania dyplomatyczne w celu wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy i podkreślił w Moskwie znaczenie poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej.
- Wiemy, że prezydent Xi ma znaczący wpływ na arenie światowej, w tym na Władimira Putina. Wiem, że Minister Spraw Zagranicznych Wang Yi uda się do Moskwy i mam nadzieję, że wytłumaczyRosji, że ich działania są całkowicie niewłaściwe. Mam też nadzieję, że Chiny wezwą Rosję do wycofania się – powiedział Cleverly.
Gen. Milley: Od początku wojny Ukraina wyzwoliła ponad 54% okupowanego terytorium
Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, przypisywał każdy postęp Ukrainy i „odzyskanie każdego centymetrq odzyskanego terytorium” „odwadze, honorowi i niewiarygodnemu poświęceniu złożonemu przez naród ukraiński i jego wojsko. Ukraina w dalszym ciągu czyni świadome, stałe postępy w wyzwalaniu swojej ojczyzny spod rosyjskiej okupacji”.
- Do tej pory Ukraina wyzwoliła ponad 54 proc. okupowanej przez Rosję Ukrainy i nadal utrzymuje inicjatywę strategiczną – powiedziała Milley na konferencji prasowej po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.
Komisja Europejska proponuje przedłużenie tymczasowej ochrony dla osób uciekających z Ukrainy
Jak wynika z oświadczenia, KE zaproponowała we wtorek dodatkowe przedłużenie tymczasowej ochrony osób uciekających z Ukrainy. Proponowane przedłużenie z 4 marca 2024 r. do 3 marca 2025 r. „zapewni pewność i wsparcie ponad 4 milionom osób korzystających z ochrony w całej UE” – stwierdziła Komisja. UE uruchomiła dyrektywę o ochronie tymczasowej w marcu 2022 r., a państwa członkowskie jednomyślnie zgodziły się na automatyczne przedłużenie jej o jeden rok.
„Komisja uważa, że powody do tymczasowej ochrony utrzymują się i że w związku z tym tymczasową ochronę należy przedłużyć jako niezbędną i właściwą reakcję na obecną, niestabilną sytuację, która nie sprzyja jeszcze bezpiecznemu i trwałemu powrotowi osób korzystających z tymczasowej ochrony w UE” – napisano.
Erdogan: Turcja zwiększy wysiłki na rzecz osiągnięcia pokoju na Ukrainie
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego kraj „zwiększy” wysiłki na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie.
- Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej staramy się, aby nasi rosyjscy i ukraińscy przyjaciele byli przy jednym stole z tezą, że wojna nie będzie miała zwycięzców, a pokój nie będzie miał przegranych – powiedział turecki prezydent.
- Zintensyfikujemy nasze wysiłki, aby zakończyć wojnę w drodze dyplomacji i dialogu w oparciu o niezależność i integralność terytorialną Ukrainy - dodał Erdogan.
G7: Rosja przygotowuje się do długoterminowej wojny na Ukrainie
Wśród przywódców G7 panuje zgoda co do tego, że Rosja przygotowuje się do długoterminowego konfliktu z Ukrainą, powiedział wyższy rangą urzędnik USA.
Dyplomata, który prosił o zachowanie anonimowości, jest członkiem Departamentu Stanu USA; omawiał wczoraj wieczorem spotkanie ministrów spraw zagranicznych G7. Stwierdzili oni, że mając to na uwadze, jest jasne, że Zachód musi teraz zaplanować wsparcie Ukrainy militarnie i finansowo.
Wielka Brytania obiecuje wysłać na Ukrainę „dziesiątki tysięcy” pocisków artyleryjskich
Wielka Brytania właśnie zobowiązała się dostarczyć Ukrainie w tym roku dziesiątki tysięcy dodatkowych pocisków artyleryjskich, co ogłosił nowy sekretarz obrony Grant Shapps.
- Dzisiaj zademonstrowaliśmy niezachwiane zaangażowanie Wielkiej Brytanii wobec Ukrainy i zapewniliśmy większe wsparcie wojskowe, w tym przekazując dziesiątki tysięcy dodatkowych pocisków artyleryjskich, aby umożliwić Ukrainie obronę przed niesprowokowaną inwazją Rosji i odzyskanie nielegalnie okupowanych terytoriów – powiedział Shapps.
Do chwili obecnej Wielka Brytania dostarczyła ponad 12 000 sztuk broni przeciwpancernej, 300 000 sztuk amunicji artyleryjskiej, tysiące rakiet przeciwlotniczych, artylerię samobieżną i ponad 200 000 sztuk nieśmiercionośnego sprzętu, w tym odzieży przeznaczonej na ekstremalne zimne dni, min sprzęt detekcyjny i przemysłowe generatory wytrzymałości.
Czechy, Dania i Holandia dostarczą Ukrainie broń
Czechy, Dania i Holandia podpisały we wtorek protokół intencyjny w sprawie przyszłych dostaw sprzętu i broni na Ukrainę.
Czytaj więcej
Czechy, Dania i Holandia podpisały we wtorek list intencyjny w sprawie przyszłych dostaw sprzętu i broni na Ukrainę.
Prezydent Joe Biden podczas ZO ONZ: Nasza przyszłość jest związana z waszą
Przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ prezydent USA powiedział, że Stany Zjednoczone dążą do „bezpieczniejszego, zamożniejszego i sprawiedliwszego świata dla wszystkich ludzi”, ponieważ ich przyszłość jest związana z resztą świata.
Spóźniamy się z ofertą współpracy zbrojeniowej dla Kijowa
Wydaje się, że przesypiamy krytyczny moment inicjowania i budowania trwałych kooperacyjnych relacji – twierdzą analitycy Fundacji im Kazimierza Pułaskiego autorzy najnowszego raportu oceniającego obecny stan polsko-ukraińskiej współpracy w przemyśle zbrojeniowym.
Czytaj więcej
Polska, która jest prymusem bezpośrednich dostaw uzbrojenia dla Kijowa, spóźnia się z budowaniem przyczółków dla długofalowej współpracy z przemysłem obronnym Ukrainy.
Ofiarą rosyjskiego ataku padł znany polski producent okien
Bombardowanie doprowadziło do pożaru, który strawił zakład i magazyny Fakro. Jak podał na Telegramie mer Lwowa Andrij Sadowy, w sumie Rosjanie zniszczyli trzy magazyny. Znajdowały się w nich okna, produkty chemiczne i pomoc humanitarna. Jeden z magazynów Fakro był bowiem częściowo udostępniony Caritasowi.
Czytaj więcej
Rosyjskie siły zbrojne w nocy niespodziewanie zaatakowały Lwów. Ofiarą dronów-kamikadze padł m.in. znany polski producent okien – w dzielnicę przemysłową Lwowa, gdzie mieszczą się biura i hala produkcyjna Fakro, uderzyć miało aż 18 bezzałogowców.
Lwowska policja pokazała nagrania z pierwszych minut po ataku rosyjskich dronów na Lwów
Nagrania pochodzą z kamer na mundurach policjantów.
Ustalenia "NYT" ws. ataku na Konstantynówkę. Dowody przeczą winie Rosjan
Według "NYT", to nie rosyjski pocisk spadł 6 września na rynek w Konstantynówce, gdzie w wyniku ataku rakietowego zginęło 15 cywilów, a ponad 30 osób zostało rannych. Amerykańska gazeta przeprowadziła dziennikarskie śledztwo w sprawie jednej z najbardziej tragicznych odsłon wojny Rosji z Ukrainą w ostatnim czasie.art39131661
Czytaj więcej
To ukraińska, a nie - jak wcześniej informowano - rosyjska rakieta spadła 6 września na targ w miejscowości Konstantynówka w obwodzie donieckim - wynika z ustaleń "The New York Times". Zginęło wówczas 15 osób, a ponad 30 zostało rannych.
Ukraińcy ostrzelali rosyjski sztab w pobliżu okupowanego przez Rosjan Melitopola
Informacje takie przekazuje Departament Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy. Ostrzał miał mieć miejsce ok. 7 rano.
Rosjanie ostrzelali jedną z dzielnic Chersonia
W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby - informuje Roman Mroczko, szef administracji wojskowej w Chersoniu.
Minister obrony Rosji z wizytą w Teheranie
Do Teheranu przybyła rosyjska delegacja na czele której stoi minister obrony, Siergiej Szojgu. Wizyta ma "pomóc umocnić więzi militarne między Rosją a Iranem i stać się ważnym etapem w rozwoju współpracy między państwami" - głosi komunikat Ministerstwa Obrony Rosji.
Dwie osoby ranne w ostrzale miasta Seredyna-Buda w obwodzie sumskim
Prokuratura generalna Ukrainy informuje, że w wyniku ostrzału miasta Seredyna-Buda w obwodzie sumskim uszkodzone zostały dwa budynki mieszkalne i ranne zostały dwie osoby.
WTO: Ukraina zażądała konsultacji z Polską, Węgrami i Słowacją
- Możemy potwierdzić, że Ukraina złożyła wnioski o konsultacje z Węgrami, Polską i Słowacją w poniedziałek wieczorem. Dalsze informacje zostaną przekazane, gdy wniosek zostanie rozesłany do naszych członków - odpowiedziało na pytanie „Rzeczpospolita” biuro prasowe WTO.
Czytaj więcej
Ukraina zażądała w poniedziałek wieczorem konsultacji z Węgrami, Polską i Słowacją - dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
W ciągu doby Rosjanie stracili na południu Ukrainy 293 żołnierzy
- W ciągu ostatniej doby wróg przeprowadził 21 uderzeń z powietrza i przeprowadził 819 ostrzałów z czołgów i artylerii - mówił rzecznik biura prasowego ukraińskiego Zgrupowania "Tawria" walczącego na południu Ukrainy, Ołeksandr Sztupun, na antenie ukraińskiej telewizji. Rosjanie mieli m.in. przeprowadzać "nieudane działania ofensywne w rejonie Robotyne", gdzie "próbowali odzyskać utracone pozycje" - poinformował Sztupun. - Najeźdźcy zostali zdecydowanie odparci, kontynuujemy operację ofensywną - dodał. Z jego słów wynikało, że Rosjanie w ciągu doby stracili 293 żołnierzy na froncie południowym, a ukraińscy żołnierze wzięli czterech jeńców. Ukraińcy zniszczyli też 47 jednostek sprzętu - w tym 9 pojazdów opancerzonych, 11 zestawów artyleryjskich i 20 dronów. Ukraińcy mieli też zniszczyć cztery składy amunicji na tym odcinku frontu.
Polska chce zakazu importu rosyjskiego LNG do Unii
Polska chce zakręcić Rosji ostatni gazowy kurek w Unii, wprowadzając zakaz importu LNG z Rosji do 12. pakietu sankcji. Domaga się też szlabanu na inne, nieobjęte nimi towary z Rosji oraz restrykcji wobec oligarchów i koncernów zaangażowanych w wojnę.
Czytaj więcej
Polska chce zakręcić Rosji ostatni gazowy kurek w Unii, wprowadzając zakaz importu LNG z Rosji do 12. pakietu sankcji. Domaga się też szlabanu na inne, nieobjęte nimi towary z Rosji oraz restrykcji wobec oligarchów i koncernów zaangażowanych w wojnę.
Syniehubow: Trzy ofiary w obwodzie charkowskim
Za pomocą kierowanej bomby lotniczej Rosjanie uderzyli na miasto Kupiańsk, w wyniku ataku zginęło trzech cywilów. Na miejscu są służby ratunkowe - podał szef lokalnych władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Dania przekaże czołgi Ukrainie
Dania ma przekazać Ukrainie 45 czołgów - 30 maszyn typu Leopard 1 oraz 15 T-72 - podała agencja Ritzau, powołując się na ministra obrony Troelsa Lund Poulsena.
Abramsy "wkrótce" na Ukrainie
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział na spotkaniu z przedstawicielami Ukrainy i jej sojuszników wojskowych, że oczekuje się, iż amerykańskie czołgi M1 Abrams zostaną wkrótce wysłane na Ukrainę. - Czas nie gra na korzyść Putina - dodał.
Zniszczone biblioteki na Ukrainie
Od początku inwazji Rosji na Ukrainie zniszczonych zostało ponad 220 bibliotek i 187 mln książek - podaje Ukrinform, powołując się na Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.
Łotwa zamknęła jedno z dwóch funkcjonujących przejść granicznych na granicy z Białorusią
Informacje o zamknięciu przejścia granicznego w rejonie wsi Silene (po stronie białoruskiej - Urbany) - przekazały łotewskie media. W ciągu ostatnich sześciu dni straż graniczna Łotwy miała przeciwdziałać 894 próbom nielegalnego przekroczenia granicy Łotwy i Białorusi.
Caritas: W wyniku ataku na Lwów spłonęło 300 ton darów dla potrzebujących
Dzisiejszej nocy, w wyniku ataku na Lwów, spłonął magazyn przemysłowy wykorzystywany przez Caritas-Spes Ukraina. Wraz z nim spłonęło 300 ton darów – to ilość równa 15 transportom humanitarnym. Pomoc miała trafić do najbardziej potrzebujących mieszkańców Ukrainy.
Czytaj więcej
W nocy z 18 na 19 września, w wyniku ataku na Lwów, spłonął magazyn przemysłowy wykorzystywany przez Caritas-Spes Ukraina. Znajdowało się w nim 300 ton darów z pomocą humanitarną – m.in. generatory prądu i Paczki dla Ukrainy od Caritas Polska.
W nocy Rosjanie ostrzelali placówkę edukacyjną we wsi w rejonie Kupiańska
Wieś Otradne miała zostać ostrzelana przy użyciu zestawu przeciwlotniczego S-300 - informuje charkowska prokuratura obwodowa.
Norwegia dostarczy 50 transporterów gąsienicowych Ukrainie
O przekazaniu Ukrainie ok. 50 transporterów NM199 (M548) poinformowało Ministerstwo Obrony Norwegii. Minister Obrony Norwegii, Björn Arild Gram podkreślił, że są to ważne środki dostarczania zaopatrzenia "w terenie, w którym nie ma dróg".
Zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji "liczy na negocjacje między Władimirem Putinem a Xi Jinpingiem w październiku"
Nikołaj Patruszew wyraził nadzieję, że Rosja "liczy w październiku na szczegółowe, dwustronne negocjacje między prezydentem Władimirem Władimirowiczem Putinem a Xi Jinpingiem w Pekinie, w ramach udziału rosyjskiej głowy państwa w międzynarodowym Forum Jeden Pas, Jedna Droga".
Z portu w Czarnomorsku wypłynął statek ze zbożem dla Afryki i Azji
Statek "Resilient Africa" przewożący 3 tys. ton pszenicy, opuścił port w Czarnomorsku i zmierza w stronę Cieśniny Bosfor - poinformował wicepremier Ukrainy, Ołeksandr Kubrakow na Facebooku. To pierwszy statek ze zbożem, który wypłynął z Czarnomorska od czasu odstąpienia przez Rosję od tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca 2022 roku. W Czarnomorsku na wypłynięcie czeka jeszcze drugi statek, który dopłynął do portu korytarzem humanitarnym stworzonym przez Ukrainę bez udziału Rosji.
Izba niższa parlamentu Białorusi zatwierdziła ustawę zawieszającą Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie w odniesieniu do Polski
Projekt ustawy powstał z inicjatywy MSZ Białorusi i został przesłany do parlamentu 6 września. Ustawa przewiduje wypowiedzenie traktatu wobec Polski i Czech. Na mocy traktatu będące jego stronami państwa zobowiązały się do proporcjonalnej redukcji sił konwencjonalnych w Europie.
W wyniku ataku Rosji na Lwów wybuchł pożar magazynów z pomocą humanitarną
Takie informacje przekazuje mer Lwowa, Andrij Sadowy.
Czytaj więcej
W wyniku nocnego ataku przy użyciu dronów-kamikadze, którego celem był Lwów, w płomieniach stanęły magazyny z pomocą humanitarną, w szczególności z żywnością - oświadczył mer Lwowa, Andrij Sadowy.
Ukraina oczekuje pomocy politycznej i wojskowej ze strony UE
Olha Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, która uczestniczy w nieformalnym spotkaniu z europejskimi urzędnikami przed posiedzeniem Rady UE wyraziła nadzieję, że mimo "sytuacji »zbożowej« Unia Europejska "wywiąże się ze wszystkich zobowiązań militarnych i politycznych, stanie po stronie Ukrainy, wesprze ukraiński ruch oporu" oraz wysiłki Kijowa na rzecz reform kraju.
Rosjanie ostrzelali trolejbus w Chersoniu. Jedna ofiara śmiertelna
49-letni policjant zginął, a dwóch cywilów zostało rannych w wyniku ostrzelania przez Rosjan trolejbusu w Chersoniu - informuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.
Od sierpnia 2022 roku liczba zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy w naszym kraju zmalała o ponad 350 tys. osób
Tymczasem Polacy w zdecydowanej większości pozytywnie oceniają obecność Ukraińców w Polsce oraz to, jak się integrują z naszym społeczeństwem - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Czytaj więcej
Podczas gdy liczba uchodźców z Ukrainy w naszym kraju spada, aż 64,4 proc. ankietowanych Polaków ocenia ich obecność w Polsce pozytywnie – wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Mariusz Błaszczak informuje o dotarciu do Polski kolejnych samolotów FA/50
Rano 19 września w Warszawie wylądował transport z dwoma tymi koreańskimi samolotami szkolno-bojowymi dla polskich Sił Powietrznych.
Rosjanie informują o zniszczeniu oddziału ukraińskich sabotażystów, którzy próbowali przekroczyć Dniepr
Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że Ukraińcy chcieli przeprowadzić desant na lewym brzegu Dniepru. Do zniszczenia oddziału miało dojść za pomocą ostrzału przy użyciu ciężkiego miotacza ognia TOS-1 Sołncepiok.
Nagranie pokazuje skutki ataku na Lwów
Ukraińskie służby opublikowały nagranie i zdjęcia pożaru magazynu we Lwowie, do którego doszło w wyniku ataku z użyciem dronów.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 15,659 mln osób
18 września granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 29,3 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 24,7 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 13,907 mln osób.
Od początku wojny zginęło 504 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 504 dzieci, a 1123 zostało rannych. W ciągu ostatniej doby nie przybyło ofiar wojny wśród nieletnich.
W nocy Rosjanie ostrzelali Słowiańsk
O ostrzale miasta w obwodzie donieckim poinformował szef miejskiej administracji, Wadym Liach.
W Krzywym Rogu, w czasie nocnego ataku, w płomieniach stanął wielopiętrowy budynek
Serhij Łysak, szef obwodu dniepropietrowskiego napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że oprócz budynku, który stanął w płomieniach uszkodzone zostały fasady trzech innych budynków.
Koncern Rostec zwiększa produkcję hipersonicznych Kindżałów i zestawów Iskander
Informacje o zwiększonej produkcji pocisków hipersonicznych Kindżał, zestawów rakietowych Iskander i zestawów przeciwlotniczych Pancyr poinformował jeden z dyrektorów Rostecu, Bechan Ozdojew.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 95 razy
W wyniku ostrzału obwodu chersońskiego przez Rosjan śmierć poniosły trzy osoby a 11 zostało rannych - podał gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.
W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan zginęły dwie osoby
Informacje takie przekazuje p.o. gubernatora obwodu donieckiego, Ihor Moroz. Z jego wpisu na Facebooku wynika też, że w wyniku rosyjskiego ostrzału ranne w ciągu doby w obwodzie donieckim miały zostać cztery osoby.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 273 460 żołnierzy, 4 628 czołgów, 8 851 pojazdów opancerzonych, 6 062 zestawy artyleryjskie, 778 wyrzutni rakiet, 526 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 784 bezzałogowe statki powietrzne, 1 479 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 601 pojazdów (w tym cystern) i 903 jednostki sprzętu specjalnego.
Rosjanie mogą być zmuszeni przerzucić kolejne, elitarne jednostki w rejon Bachmutu
W rejonie Bachmutu - jak twierdził generał Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Ukrainy - Ukraińcy mieli pozbawić w pełni zdolności bojowych pododdziały z 72. Brygady Zmotoryzowanej, 31. Gwardyjskiej Brygady Sił Powietrzno-Desantowych oraz 83. Gwardyjskiej Brygady Sił Powietrzno-Desantowych w czasie walk o Kliszczijiwkę i Andrijiwkę.
Czytaj więcej
Wyzwolenie przez Ukrainę Kliszczijiwki, miejscowości na południe od Bachmutu, mogło osłabić rosyjskie linie obronne w tym rejonie i zmniejszyć skuteczność bojową nawet trzech rosyjskich brygad - podaje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), cytując ukraińskie źródła.
W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało dziewięć razy zgrupowania Rosjan
Ukraińskie wojska rakietowe i artyleria ostrzelały w ciągu doby dwa zgrupowania Rosjan, trzy zestawy przeciwlotnicze, 19 zestawów artyleryjskich i jedno stanowisko dowodzenia Rosjan.
Ukraiński ekspert wojskowy: Nasza armia bije w zaplecze Rosjan
W pewnym momencie Rosja znajdzie się przed wyborem: narazić swoje wojska na okrążenie albo wycofać się z dotychczasowych pozycji. Rosyjscy żołnierze skarżą się w sieciach społecznościowych nie tylko na niewystarczającą ilość amunicji, ale i na brak żywności, a nawet wody - mówi Ołeksij Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa kijowskiego Centrum Razumkowa, w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.
Czytaj więcej
Nasza armia bije w zaplecze Rosjan – mówi Ołeksij Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa kijowskiego Centrum Razumkowa.
Spór między Polską, Węgrami i Słowacją z jednej strony a Ukrainą z drugiej eskaluje
Po tym, kiedy trzy państwa UE zdecydowały jednostronnie wbrew decyzji Brukseli wprowadzić zakaz importu podstawowych produktów rolnych z Ukrainy (tranzyt przez Polskę nie został przerwany), Kijów wniósł skargę do WTO.
Czytaj więcej
Kijów skarży do WTO zakaz sprzedaży ukraińskich produktów rolnych na polskim rynku.
Prezydent Turcji twierdzi, że Władimir Putin "jest po stronie tych, którzy chcą szybkiego końca wojny"
- Muszę mówić jasno i szczerze. Jest dość oczywiste, że ta wojna będzie trwała długo. A wszyscy powinniśmy liczyć, by wojna zakończyła się tak szybko, jak możliwe. Putin w rzeczywistości jest po stronie tych, którzy chcą zakończyć wojnę tak szybko jak możliwe - stwierdził Recep Tayyip Erdogan w rozmowie z PBS. Dopytywany o to dlaczego tak myśli, Erdogan odparł, że opiera to przekonanie na słowach samego Putina.
Czytaj więcej
- Rosja jest jednym z moich najbliższych sąsiadów. Mamy wspólną historię. Turcja ma inną pozycję w świecie. I kraje UE mają inne pozycje - tak prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan odpowiedział w rozmowie z amerykańską telewizją PBS na uwagę, że Turcja nie dołącza do sankcji Zachodu przeciw Rosji w związku z wojną na Ukrainie.
Mer Lwowa, Andrij Sadowy pisze, że w nocy miasto atakowało 18 dronów-kamikadze
Koniec alarmu powietrznego we Lwowie
Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego podał, że w wyniku ataku poważnie ranny został mężczyzna. Spod gruzów zaatakowanego przez drony-kamikadze budynku wyciągnięto też kobietę.
Jedna osoba ranna w nocnym ataku na Lwów
Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w wyniku ataku z użyciem dronów-kamikadze na Lwów zapalił się jeden z magazynów w mieście. W ataku ranna została kobieta, którą "wyciągnięto spod gruzów" - pisze Kozicki.
Mer Lwowa, Andrij Sadowyj, pisze o pożarze w mieście w związku z atakiem dronów
W płomieniach miał stanąć jeden z magazynów w mieście.
Wołodymyr Zełenski odwiedził szpital w Nowym Jorku, w którym leczeni są ukraińscy żołnierze
Zełenski złożył wizytę w Staten Island University Hospital. Prezydent Ukrainy przebywa w Nowym Jorku w związku z corocznym posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Wołodymyr Zełenski w szpitalu na Staten Island
Nad ranem Rosjanie atakowali dronami obwody lwowski, iwanofrankiwski i chmielnicki
Informacje na temat ataku i aktywności obrony przeciwlotniczej w tych obwodach podało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Gubernator obwodu lwowskiego poinformował o aktywności obrony powietrznej w obwodzie
Maksym Kozicki napisał na swoim koncie w serwisie Telegram, że odgłosy, które słyszą mieszkańcy obwodu lwowskiego, są wynikiem aktywności ukraińskiej obrony powietrznej.
Eksplozje w Lwowie i obwodzie chmielnickim
Informacje na temat eksplozji podała ukraińska telewizja Suspilne.
W nocy w Krzywym Rogu rozległy się eksplozje
Ołeksandr Wikuł, szef miejscowej administracji wojskowej informował o eksplozjach ok. 2:15 czasu lokalnego.
W nocy na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny w związku z groźbą ataku z użyciem dronów-kamikadze
Komunikat Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy w tej sprawie pojawił się nieco po 1:00 czasu lokalnego. Zagrożone atakiem miały być południowe, środkowe i zachodnie obwody Ukrainy.
Kim Dzong Un wrócił do Korei Północnej po wizycie w Rosji
We wtorek północnokoreańska agencja KCNA poinformowała, że przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, wrócił już do kraju po wizycie w Rosji. Granicę Rosji i Korei Północnej pociąg, którym poruszał się Kim Dzong Un, miał przekroczyć w poniedziałek o świcie. Pisząc o wizycie Kim Dzong Una w Rosji agencja KCNA podkreśla, że "wzmocniła ona więzy braterstwa i przyjaźni z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, rządem i narodem rosyjskim, a także otworzyła nową kartę w rozwoju koreańsko-rosyjskich relacji".
Szefowie MSZ Rosji i Chin rozmawiali o wojnie na Ukrainie
W czasie poniedziałkowego spotkania w Moskwie szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow i szef MSZ Chin, Wang Yi, rozmawiali na temat trwającej wojny Rosji z Ukrainą oraz omawiali przebieg negocjacji Władimira Putina z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem oraz szefa MSZ Chin z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Joe Bidena, Jakem Sullivanem - informuje rosyjski MSZ. Jak czytamy w komunikacie MSZ Rosji "strony omówiły w szczegółach obecny stan spraw na Ukrainie zauważając daremność prób rozwiązania kryzysu bez wzięcia pod uwagę interesów (Rosji), a zwłaszcza bez jej udziału" - głosi komunikat.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W swoim wystąpieniu, w niedzielę wieczorem, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zelenski, podziękował ukraińskim przeciwlotnikom i Siłom Powietrznym za coraz większą liczbę strącanych rosyjskich rakiet.