Relacja z niedzielnych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Do ojczyzny z Turcji wrócili dowódcy obrony Azowstalu.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
1000 mieszkańców przebywa w pobliżu Bachmutu
Około 1000 mieszkańców przebywa w Czasiw Jarze, małym mieście położonym na zachód od Bachmutu w obwodzie donieckim.
Miejscowość, która niegdyś była domem dla ponad 13 tys. osób, doświadcza ciągłego rosyjskiego ostrzału, nalotów rakietowych i ataków z powietrza, ponieważ trwają walki na północnej i południowej flance Bachmutu.
W ciągu ostatniego tygodnia z tego obszaru ewakuowano zaledwie cztery osoby. Pozostali mieszkańcy nie chcieli wyjeżdżać.
Zełenski z obrońcami Azowstalu przybył do Lwowa
- Jestem głęboko przekonany, że armia to wysiłek zespołowy, a od dziś będziemy nadal walczyć razem, na pewno będziemy mieli swój głos w walce - powiedział dziennikarzom jeden z dowódców obrony Mariupola, Denys Prokopenko.
Ministerstwo Obrony Ukrainy: Rosyjskie siły przygotowują się na możliwe działania wojenne na Krymie
Rosja wzmacnia swoją obronę na okupowanym Krymie, aby przygotować się na potencjalny ukraiński atak - informuje ukraińskie Ministerstwo Obrone.
Umocnienia zostały wzniesione w północnej, zachodniej i wschodniej części okupowanego półwyspu.
Forteca Wilno. NATO przygotowuje się do szczytu
Bezpieczeństwa przywódców państw NATO w Wilnie będzie chronić 1000 żołnierzy. Kolejni członkowie sojuszu wysyłają na Litwę sprzęt wojskowy.
Czytaj więcej
NATO zamieniło Wilno w fortecę chronioną przy użyciu zaawansowanego uzbrojenia, aby zapewnić bezpieczeństwo prezydentowi USA Joe Bidenowi i innym przywódcom sojuszu, którzy spotkają się w przyszłym tygodniu zaledwie 30 km od granicy z Białorusią.
Gubernator Biełgorodu informuje o silnym ostrzale z Ukrainy
Gubernator Biełgorodu Wiaczesław Gładkow powiedział, że Ukraina wystrzeliła ponad 100 pocisków artyleryjskich w jego region w ciągu ostatniej doby.
Podolak: Wojna nie może trwać latami
- Ta wojna nie może ciągnąć się latami - bazując na zasobach stron, jest to niemożliwe - powiedział doradca szefa Kancelarii Prezydenta Mychajło Podolak.
- Nie widzę możliwości, aby ta wojna przekształciła się w zamrożony konflikt. Dla Ukrainy oznaczałoby to koniec istnienia państwa. Jeśli Rosja zrealizuje yrn scenariusz, będzie mogła dalej militaryzować i modernizować swoją armię. Doskonale rozumiemy, do czego to może doprowadzić - dodał.
Boris Johnson: Biden podjął słuszną decyzję
Stany Zjednoczone słusznie zgodziły się na dostarczenie Ukrainie amunicji kasetowej - uważa były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
"Joe Biden podjął trudną, ale odważną decyzję o dostarczeniu Ukrainie amunicji kasetowej. Ma rację. To straszna broń, ale była ona używana przez Putina przez ponad rok w jego planie masowej rzezi całkowicie niewinnych ludzi. Im szybciej pomożemy Ukraińcom wygrać, tym więcej istnień ludzkich ocalimy. I nigdy nie zapominajmy - to Ukraińcy użyją tej broni na własnej ziemi, by się bronić" - napisał Johnson na Twitterze.
Każdy dzień inwazji powoduje szkody środowiskowe o wartości 102 mln euro
Jeden dzień rosyjskiej agresji wojskowej kosztuje 102 mln euro lub 4 mld hrywien szkód dla środowiska Ukrainy - powiedział minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Rusłan Striłeć.
- Dziś mamy około 51 miliardów euro strat środowiskowych - przekazał minister.
Moskwa: Powrót ukraińskich dowódców jest naruszeniem umowy
Powrót pięciu ukraińskich dowódców z Turcji jest "bezpośrednim naruszeniem" wymiany więźniów, w której pośredniczyła Ankara w zeszłym roku - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
- Co więcej, w tym przypadku warunki zostały naruszone zarówno przez stronę ukraińską, jak i turecką - dodał.
Czytaj więcej
Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow oskarżył Ukrainę i Turcję o naruszenie porozumień w sprawie powrotu do ojczyzny pięciu dowódców, którzy bronili zakładów Azowstal w Mariupolu.
Sondaż: Większość Niemców popiera przystąpienie Ukrainy do NATO
Ponad połowa obywateli Niemiec popiera członkostwo Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim - wynika z sondażu YouGov na zlecenie agencji informacyjnej DPA.
"Według sondażu, 42 proc. obywateli Niemiec popiera członkostwo Ukrainy w NATO, ale po zakończeniu rosyjskiej agresji, a 13 proc. opowiada się za natychmiastowym włączeniem Ukrainy.
29 proc. respondentów jest zdecydowanie przeciwnych przystąpieniu Ukrainy do Sojuszu.
Sztab Generalny: Rosjanie bezskutecznie próbowali zaatakować na czterech kierunkach
W sobotę rosyjskie wojska przeprowadziły nieudane ofensywy na kierunkach miast Łyman, Awdijiwka, Marjinka i Szachtarsk, w których łącznie doszło do ponad 25 starć.
Dowódcy obrony Mariupola wracają na Ukrainę
Czytaj więcej
Dowódcy, którzy bronili zakładu Azovstal w Mariupolu, wrócą do domu z Turcji, gdzie byli przetrzymywani po wymianie więźniów między Ukrainą a Rosją. O powrocie ukraińskich żołnierzy do kraju poinformowało biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Rosjanie sprawdzają, czy Mars potajemnie nie wspiera ukraińskiego wojska
Rosyjski „Moscow Times” powołując się na informacje od wiarygodnych źródeł poinformował, że organy ścigania energicznie zajmują się tą sprawą.
Czytaj więcej
Rosyjscy śledczy sprawdzają, czy producent m.in. czekoladowych batoników Mars nie wspiera potajemnie ukraińskiej armii.
Portugalia popiera członkostwo Ukrainy w NATO
Portugalia opowiedziała się za członkostwem Ukrainy w NATO po rozmowie telefonicznej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z premierem Portugalii Antonio Costą.
Przekazano, że Portugalia "będzie nadal wspierać Ukrainę na jej drodze do przyszłego członkostwa i opowiada się za tym, by Ukraina stała się członkiem NATO, gdy pojawią się ku temu odpowiednie warunki".
Amerykanie prowadzą tajne rozmowy z Rosją. Ukraina ma obawy
Media poinformowały o przeprowadzonych w ostatnich miesiącach rozmowach Siergieja Ławrowa z byłymi urzędnikami USA. Ukraina obawia się, że omawiana mogła być przyszłość kraju w NATO.
Czytaj więcej
Ukraina wyraziła zaniepokojenie z powodu gotowości niektórych byłych urzędników rządowych USA do spotkania się z szefem MSZ Rosji i innymi rosyjskimi urzędnikami.
Sankcje nałożone na Rosję nie są skuteczne?
Komisja Europejska prosi o cierpliwość, w końcu zadziałają. Moskwie skończą się zapasy.
Czytaj więcej
Gospodarka rosyjska daje sobie radę wyjątkowo dobrze. Jak to się dzieje, że mimo kolejnych rund sankcji nadal nie doszło w tym kraju do gospodarczej zapaści?
Obrońcy Azowstalu wracają z Zełenskim do kraju
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po wizycie w Turcji wróci do kraju z obrońcami Azowstalu, którzy przebywali za granicą od września ubiegłego roku.
Wagnerowcy przygotowują się do przeniesienia na Białoruś
Na rozkaz Prigożyna, najemnicy przebywają obecnie na urlopach, na początku sierpnia mają trafić na Białoruś.
Czytaj więcej
Najemnicy z prywatnej firmy Jewgienija Prigożyna zgodnie z warunkami porozumienia przygotowują się do wyjazdu na Białoruś.
Ukraina zobowiązuje się do używania bomb kasetowych tylko do deokupacji zajmowanego przez Rosjan obszaru
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że amunicja dostarczona przez Stany Zjednoczone nie będzie wykorzystywana do atakowania celów na terenie Rosji.
- Nasze stanowisko jest proste - musimy wyzwolić nasze tymczasowo okupowane terytoria i ratować życie naszych ludzi - powiedział.
- Ukraina użyje tej amunicji tylko w celu deokupacji naszych międzynarodowo uznanych terytoriów - dodał.
Czytaj więcej
Ukraina jest zobowiązana do stosowania amunicji kasetowej zgodnie z pięcioma zasadami. Broń przekazana przez Stany Zjednoczone nie może być wykorzystana w miastach i na terytorium Rosji. Wszystkie zniszczone obszary mają być odnotowywane.
Ursula von der Leyen w 500. dzień wojny
"500 dni rosyjskiej napaści na Ukrainę. 500 dni dzielnego ukraińskiego oporu. 500 dni niezłomnego europejskiego wsparcia dla Ukrainy".
Hiszpania: Amunicja kasetowa nie powinna być wysłana na Ukrainę „w żadnych okolicznościach”
- Hiszpania, opierając się na stanowczym zobowiązaniu, jakie ma wobec Ukrainą, ma również stanowcze zobowiązanie, że pewna broń i bomby nie mogą być dostarczane w żadnych okolicznościach – powiedziała dziennikarzom minister obrony Margarita Robles.
- "Nie" dla bomb kasetowych i "tak" dla uzasadnionej obrony Ukrainy, która, jak rozumiemy, nie powinna być prowadzona przy użyciu bomb kasetowych - dodała Robles.
Litwa wznawia kontrole na granicach i zamyka przejścia graniczne z Białorusią
Ma to związek ze szczytem NATO w Wilnie. Białorusini są wściekli.
Czytaj więcej
Litewsko-białoruskie przejście drogowe w Miednikach zostało zamknięte dziś - w sobotę o 13. Wczoraj wróciły kontrole na przejściach z Polską i Łotwą. Ma to związek ze zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie. Białorusini są wściekli.
Liczba ofiar rosyjskiego ataku na Łyman wzrosła do ośmiu
Jak wcześniej informował szef lokalnej administracji regionalnej Paweł Kiryłenko, uderzenie z systemów rakietowych (MLRS) nastąpiło o godzinie 10 rano i uderzyło w cywilne osiedla.
Rosjanie i Białorusini wystąpią na Igrzyskach Azjatyckich
Rosyjscy i białoruscy sportowcy zostali dopuszczeni do udziału w Igrzyskach Azjatyckich 2023.
Wystąpią poza klasyfikacją medalową i muszą zachować neutralny status.
Wielka Brytania nie popiera wysyłki amunicji kasetowej na Ukrainę
Wielka Brytania jest sygnatariuszem konwencji, która zabrania produkcji lub używania amunicji kasetowej i zniechęca do jej używania – powiedział w sobotę premier Rishi Sunak po tym, jak Stany Zjednoczone poinformowały, że planują zaopatrzenie w nią Ukrainy.
- Będziemy nadal robić, co w naszej mocy, aby wspierać Ukrainę w walce z nielegalną i niesprowokowaną inwazją Rosji”– powiedział dziennikarzom Sunak.
Amunicja kasetowa dla Ukrainy. Miedwiediew zabiera głos
Prezydent USA, "opętany niezdrowymi fantazjami", postanowił odejść z gracją, powodując nuklearny armagedon i zabierając ze sobą do lepszego świata połowę ludzkości - pisze były premier i prezydent Rosji.
Czytaj więcej
Zaspany staruszek Joe Biden kusi neonazistów w Kijowie perspektywą NATO, której realizacja oznacza trzecią wojnę światową - pisze na Telegramie wiceszef Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew
Rosja zwróciła się z wnioskiem o zwołanie nowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ
Rosja chce zwołania na 11 lipca posiedzenia RB ONZ w celu omówienia wrześniowych eksplozji na gazociągu Nord Stream, powiedział w sobotę wysoki rangą rosyjski dyplomata przy ONZ.
Dmitrij Polański, zastępca ambasadora Rosji w ONZ, napisał na Telegramie, że "że Rosja zaprosi na spotkanie „kilku interesujących bezstronnych mówców”.
Rosji nie udało się w marcu skłonić Rady Bezpieczeństwa ONZ do niezależnego śledztwa. Moskwa twierdzi, że za zamachami stał Zachód. Zachodnie rządy zaprzeczyły, podobnie jak Ukraina.
USA twierdzą, że Kijów obiecuje ostrożnie używać amunicji kasetowej
Zastępca sekretarza obrony USA Colin Kahl bronił planów zaopatrzenia Kijowa w amunicję kasetową.
Przemawiając na konferencji prasowej Kahl mówił o zapewnieniach strony ukraińskiej, że taka amunicja będzie używana odpowiedzialnie i nie będzie używana w gęsto zaludnionych obszarach miejskich.
Stany Zjednoczone ogłosiły planowaną dostawę amunicji kasetowej do Kijowa w ramach nowego pakietu pomocowego o wartości 800 mln USD, argumentując, że może ona być potrzebna do skutecznej kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim.
Organizacje broniące praw człowieka i Sekretarz Generalny ONZ kwestionują sensowność takiej decyzji.
Opóźnione inspekcje statków ze zbożem to koszt 5 mln USD miesięcznie
Opóźnienia Rosjan w inspekcji statków w ramach inicjatywy zbożowej kosztowały Kernel Holding, największy holding rolny na Ukrainie, 57 mln USD.
Ze względu na spowolnienie przez Rosję inspekcji statków w ramach kontraktu zbożowego firmy zmuszone są szukać alternatywnych szlaków rzecznych i lądowych, które są droższe.
Według Jewhena Osypowa, dyrektora Kernel Holding, kosztuje to firmę ok. 5 mln USD miesięcznie. Łącznie jest to kwota 57 mln USD.
Po rosyjskim ostrzale runął dach elektrociepłowni
Do wypadku doszło w jednej z miejscowości obwodu donieckiego, intensywnie bombardowanego przez wojska agresora. Nazwa miejscowości nie jest wymieniona w komunikacie.
Jedna osoba zginęła, dwie uważa się za zaginione.
W zakładzie trzeba było wyłączyć bloki energetyczne.
Zełenski nadał tytuł Bohatera Ukrainy 48 wojskowym
45 nich otrzymało go pośmiertnie.
Łyman: Sześć osób zginęło, a pięć zostało rannych w ataku artyleryjskim
Około 10 rano Rosjanie zaatakowali rakietami cywilne osiedla.
Na miejscu są służby ratunkowe.
Ofiary to cztery kobiety i dwóch mężczyzn.
Od początku wojny zginęło 494 dzieci
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło 494 dzieci, a ponad 1051 zostało rannych.
"Ponad 1545 dzieci na Ukrainie zostało dotkniętych rosyjską agresją zbrojną w ciągu ostatnich 500 dni. Na dzień 8 lipca 2023 r. według danych prokuratury ds. nieletnich zginęło łącznie 494 dzieci, a ponad 1051 odniosło obrażenia o różnym stopniu nasilenia” – czytamy w raporcie ukraińskiej Prokuratury Generalnej.
Wielka Brytania przekaże Ukrainie specjalne pojazdy strażackie
Wielka Brytania deklaruje, że dostarczy Ukrainie 15 pojazdów szybkiej interwencji i dwa główne pojazdy pianotwórcze.
„Wielka Brytania dostarczy ukraińskim służbom ratowniczo-gaśniczym 17 specjalistycznych pojazdów przeciwpożarowych, pochodzących głównie z Królewskich Sił Powietrznych (RAF) oraz Obronnej Straży Pożarnej i Ratownictwa, w tym jeden dostarczony przez rząd walijski” – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Obrony.
„Te specjalistyczne pojazdy strażackie zwiększą zdolność Ukrainy do ochrony swojej infrastruktury przed rosyjską kampanią ataków rakietowych i dronowych oraz będą kontynuować nasze wsparcie dla Ukrainy tak długo, jak to będzie potrzebne” – przekazał sekretarz obrony Ben Wallace.
Prezydent Biden o członkostwie Ukrainy w NATO
Prezydent Joe Biden powiedział, że przystąpienie Ukrainy do NATO będzie można rozważyć dopiero po zakończeniu wojny.
Czytaj więcej
Nie sądzę, aby w NATO była jednomyślność co do tego, czy należy wprowadzić Ukrainę do rodziny NATO teraz, w tej chwili, w środku wojny - powiedział w wywiadzie dla CNN prezydent Joe Biden.
Rosjanie wystrzelili 62 pociski na 15 osad w obwodzie zaporoskim
Szef Obwodowej Administracji Wojskowej Jurij Małaszko.
Dwoje mieszkańców Preobrażenki, 63-letnia kobieta i 47-letni mężczyzna, zostało rannych.
Pierwsze publiczne wystąpienie Szojgu od buntu Prigożyna
Ministerstwo obrony Rosji opublikowało wideo, na którym minister obrony Rosji prowadzi inspekcję szkolenia nowych żołnierzy.
Ministerstwo nie poinformowało jednak, kiedy nagranie zostało nagrane ani kiedy miała miejsce kontrola.
Rosjanie chcą konfiskować mieszkania w Enerhodarze
Okupanci zamierzają skonfiskować mieszkania mieszkańcom Energodaru, aby zachęcić Rosjan do pracy w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - twierdzi Państwowa Służba Celna
6 lipca pierwszy zastępca szefa administracji Putina Serhij Kirijenko przybył do elektrowni jądrowej w Zaporożu
Oficjalnym celem wizyty było zapoznanie się z sytuacją i sprawdzenie bezpieczeństwa. Nieoficjalnym - próba rozwiązania problematycznych kwestii kadrowych, ponieważ większość pracowników opuściła terytoria okupowane lub odmówiła współpracy z Rosatomem.
Próby przyciągnięcia rosyjskich pracowników również zakończyły się niepowodzeniem: specjaliści odmówili przejścia do ZNPP pomimo obiecanych wynagrodzeń i świadczeń. W związku z tym Kirijenko i gauleiter obwodu zaporoskiego Balicki spotkali się i postanowili oddać Ukraińcom, którzy opuścili Energodar, ich domy Rosjanom.
Prezydent Zełenski odwiedził Wyspę Węży
Zełenski oddał hołd poległym obrońcom wyspy.
Atak rosyjskich dronów na Krzywy Róg
Jedna osoba została ranna. 26-letni mężczyzna trafił do szpitala w stanie umiarkowanie ciężkim.
ISW: Siły ukraińskie osiągają „znaczące taktycznie” korzyści w Bachmucie
Według amerykańskiego think tanku ukraińskie kontrofensywy osiągnęły „znaczące taktycznie” korzyści w rejonie Bachmutu i kontynuowały operacje w co najmniej trzech innych sektorach linii frontu.
Institue for the Study of War informuje, że według materiałów geopolitycznych siły ukraińskie dokonały znacznych postępów w pobliżu wiosek na północ i południe od Bachmutu, odzyskując kontrolę nad wcześniej utraconymi pozycjami w regionie. Wojskowi potwierdzili kontynuację działań ofensywnych w zachodnim Zaporożu i wzdłuż granicy między obwodami zaporoskim i donieckim.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje najnowszy bilans rosyjskich strat
Agresor miał stracić już ponad 233 400 ludzi.
Bilans rosyjskich strat, 8 lipca
ONZ: W ciągu 500 dni wojny na Ukrainie zginęło 9 tysięcy cywilów
ONZ podkreśla, że są to "wstępne szacunki".
Wśród zabitych było ponad 500 nieletnich. Około 6 milionów ukraińskich uchodźców zostało zmuszonych do opuszczenia ojczyzny.
500 dni wojny Rosji z Ukrainą
Zaczęło się od ataku na Ukrainę z trzech stron, w pewnym momencie, w marcu 2022 roku, Rosjanie byli 15 km od centrum Kijowa. Rok później drony atakowały Moskwę, a rosyjscy ochotnicy walczący po stronie Ukrainy przeprowadzali rajdy na terytorium Rosji.
Czytaj więcej
500 dni wojny na Ukrainie: Od walk na przedmieściach Kijowa do bombardowania Moskwy
Gubernator obwodu biełgorodzkiego: Zbombardowane przygraniczne miasto Szebekino
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow twierdził, że przygraniczne rosyjskie miasto Szebekino zostało zbombardowane we wczesnych godzinach porannych 8 lipca.
Na początku tego tygodnia gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow zaproponował ewakuowanym mieszkańcom Szebekina, zakwaterowanym w ośrodkach tymczasowego pobytu, powrót do domów w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Zełenski krytykuje prokremlowskie nastroje na Słowacji
Prezydent Wołodymyr Zełenski 7 lipca zaatakował prokremlowskie poglądy niektórych mieszkańców Słowacji, mówiąc, że stanowisko prorosyjskie jest stanowiskiem „proterrorystycznym”.
- Co to są poglądy prorosyjskie?… Oni są agresorami, przybyli na cudzą ziemię, zaatakowali nas i zabijali, gwałcili i torturowali ludzi. Jak można wyznawać takie poglądy? - pytał Zełenski na konferencji prasowej w Bratysławie. - Co to jest stanowisko prorosyjskie? To stanowisko proterrorystyczne i jest złe.
Zełenski podkreślił też, że stanowisko proukraińskie oznacza stanowisko proeuropejskie.
Według sondażu z września 2022 roku ponad połowa Słowaków wolałaby zwycięstwo Rosji w wojnie z Ukrainą. Inne badanie z zeszłego roku wykazało, że 45 proc. populacji uważa, że winę za inwazję ponosi NATO.
Gazprom grozi wstrzymaniem tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę
Rosja może nałożyć sankcje na Ukrainę w związku z pozwami ukraińskiego koncernu naftowo-gazowego Naftohaz przeciwko rosyjskiemu gigantowi gazowemu - powiedział Aleksiej Miller, dyrektor generalny Gazpromu.
Może to doprowadzić do zerwania współpracy rosyjskich firm z Naftohazem - ostrzegł Miller. Mimo agresji Rosji na Ukrainę tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy do Europy nadal trwa.
We wrześniu 2022 roku Naftogaz złożył pozew przeciwko Gazpromowi do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Paryżu. Zażądał od Gazpromu zaległych płatności za tranzyt gazu przez Ukrainę.
Narodowe Centrum Oporu: Rosjanie opracowują plan „ewakuacji” z Mariupola
"Administracja okupacyjna w Mariupolu opracowała plan »ewakuacji« z miasta. Plany te przewidują przewiezienie współpracowników, dokumentacji i najcenniejszego mienia do Rosji" - pisze w raporcie Narodowe Centrum Oporu.
"W porcie w Mariupolu następuje przyspieszenie operacji towarowych, w szczególności eksportu zboża" - czytamy w raporcie.
Duda: Członkostwo Ukrainy wzmocni siłę militarną NATO
Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą w Kłajpedzie prezydent Polski Andrzej Duda wyraził nadzieję, że podczas szczytu NATO w Wilnie zostanie podjęta decyzja o dalszym wspieraniu Ukrainy.
- A także odnośnie pierwszych kroków ważne, żeby Ukraina jak najszybciej przystąpiła do NATO, miejmy nadzieję, że stanie się pełnoprawnym członkiem ze wszystkimi prawami, gwarancjami, a także obowiązkami wynikającymi z członkostwa w sojuszu” – powiedział Duda.
Biden uzasadnia przekazanie amunicji kasetowej Ukrainie
Prezydent USA powiedział, że amunicja kasetowa zostanie wysłana na "okres przejściowy", dopóki USA nie będą w stanie wyprodukować więcej artylerii 155 mm.
Czytaj więcej
Prezydent Joe Biden powiedział w rozmowie z CNN, że dostarczenie Ukrainie amunicji kasetowej było "trudną decyzją", ale ostatecznie został przekonany do wyrażenia zgody, ponieważ Kijów potrzebuje amunicji w swojej kontrofensywie przeciwko Rosji.
Piątkową relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wicepremier Ukrainy, Ołha Stefaniszyna poinformowała, że wciąż trwają negocjacje ws. decyzji, jakie zostaną podjęte na szczycie NATO w kwestii Ukrainy.