Zbiórki na renowację grobów i dla potrzebujących

Trwają doroczne kwesty na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na polskich nekropoliach, czy pomoc potrzebującym, ale tym razem po raz pierwszy odbywają się one tylko w internecie.

Aktualizacja: 31.10.2020 12:22 Publikacja: 31.10.2020 09:45

W tym roku nie będzie tradycyjnej kwesty na Starych Powązkach w Warszawie, która odbywa się już od 1

W tym roku nie będzie tradycyjnej kwesty na Starych Powązkach w Warszawie, która odbywa się już od 1975 roku. Nie będzie też zbiórek na innych cmentarzach. Wszystkie przeniosły się do internetu.

Foto: Fb/Marcin Święcicki

"Cmentarze zamknięte. Rozpoczynamy więc pierwszą w historii Komitetu Powązkowskiego internetową kwestę na ratowanie zabytków Starych Powązek. Wirus nas nie pokona" – ogłosił wczoraj wieczorem Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.

Kwesty tylko w sieci

Pierwsza kwesta na rzecz Starych Powązek odbyła się 1 listopada 1975 roku. Zorganizował ją powstały rok wcześniej Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami.

Wzięło w niej udział prawie 200 aktorów, muzyków, pisarzy i plastyków. Idea zbiórki na rzecz renowacji zabytków Powązek zyskała popularność i była kontynuowana po śmierci założyciela Komitetu, pisarza i krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa, który dziś jest patronem Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

W ostatnich latach dzięki społecznym zbiórkom na Starych Powązkach udało się odnowić całą Aleję Zasłużonych, Aleję Katakumbową (jeden grobowiec został do zrobienia w 2021), część alei wiodącej od Bramy św. Honoraty do katakumb, groby przedwojennych marszałków i wicemarszałków Sejmu RP, kaplicę Naimskich, pomnik na grobie rodziny Sutkowskich.

W planie na 2021 rok m.in. grób Hipolita Poznańskiego, Jadwigi Łuszczewskiej - Deotymy i 15 innych. - Nie zostawimy Powązek bez opieki. Apeluję o wpłatę i udostępnianie linku. - I Ty możesz zostać kwestarzem! https://zrzutka.pl/powazki - apeluje Marcin Święcicki.

Ze zbiórki nie rezygnuje też Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.

- Tegoroczna 26. kwesta na rzecz ratowania Starego Cmentarza w Łodzi nie może odbyć się w formule znanej od przeszło ćwierć wieku. Niestety, pandemia i obostrzenia sanitarne sprawiły, że w tym roku podjęliśmy trudną decyzję o rezygnacji z tradycyjnej formy kwesty – informuje Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi.

Dodaje, że chcąc podtrzymać doroczny zwyczaj wspomagania starań o uratowanie najcenniejszej łódzkiej nekropolii. Zbiórka odbywa się więc w internecie m.in. na Facebooku.

- Fundacja Normalne Miasto Fenomen, która od lat angażuje się w kwestę oraz działania przybliżające historię Łodzi. Jako Organizacja Pożytku Publicznego i na podstawie porozumień z Facebookiem, ma możliwość zbierania środków za pomocą poniższej wirtualnej zbiórki – tłumaczy Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Pieniądze można też wpłacać bezpośrednio na kontro TOnSC z dopiskiem - "darowizna", a dodatkowo uruchomiono także oficjalną zbiórkę na portalu zrzutka.

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, który prowadzi kwesty na ratowanie grobów na Cmentarzu Rakowickim już kilka dni temu zdecydował, że nie będzie tradycyjnej kwesty. W zamian odbędzie się zbiórka internetowa.

- Z uwagi na sytuację epidemiczną, nie chcąc narażać zdrowia naszych wolontariuszy oraz darczyńców- w tym roku XL Kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim odbywa się wyłącznie online! Liczymy na Wasze wsparcie- apeluje Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa.

Od 40 lat organizuje on kwestę na Cmentarzu Rakowickim na rzecz odbudowy zabytkowych nagrobków.

W poprzednich latach ubiegłych udało się wyremontować przeszło sto nagrobków, w tym w 2019 roku uratował 11 nagrobków: 10 na Cmentarzu Rakowickim i 1 na Nowym Cmentarzu Podgórskim.

- Ufamy, że mimo niesprzyjających warunków, uda się zrealizować cel kwesty, jakim jest wspólne działanie dla dobra naszego dziedzictwa kulturowego, naszej nekropolii – apeluje Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. W sobotę rano na portalu zrzutka na koncie kwesty było tylko 140 zł.

Wirtualna pomoc dla potrzebujących

Na trójmiejskich cmentarzach od lat zbiórkę prowadziła Fundacja Hospicyjna prowadząca Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. -

Zawsze mogliśmy liczyć na szczodrość darczyńców, zatrzymujących się przy kwestujących na cmentarzach wolontariuszach. W ten sposób wszyscy razem – wolontariusze, darczyńcy, pracownicy – rozpalaliśmy Światło dla Hospicjum. To jedna z najważniejszych akcji w ciągu roku, pozwalających zebrać środki na pokrycie części kosztów opieki, na którą finansowanie z NFZ jest niewystarczające – przypomina fundacja.

W tym roku kwesty nie będzie ze względu na zagrożenie Covid-19. – Jej brak ogranicza nasz budżet, nie chcemy, by ograniczał nasze działania. Dlatego bardzo prosimy o wsparcie poprzez udział w zbiórce wirtualnej na naszym Facebooku – apeluje gdańska fundacja.

Hospicjum można też wesprzeć poprzez wpłaty na stronie https://pomagamhospicjum.pl, dotpay - https://www.hospicjum.info/ lub bezpośrednio konto Fundacji Hospicyjnej.

- Tylko dzięki ludziom o wielkich sercach Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza będzie mogło nieść skuteczną pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom i dorosłym u kresu życia w rzeczywistości naznaczonej koronawirusem. Wciąż przyjmujemy nowych podopiecznych i trwamy przy ich łóżkach – informuje Fundacja Hospicyjna. I dziękuję za nawet najdrobniejszą wpłatę, bo każda złotówka ma duże znaczenie.

Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta od ponad 30 lat, co roku w dniu Wszystkich Świętych na rzeszowskich cmentarzach organizowało kwestę na rzecz osób bezdomnych i ubogich.

- W związku z decyzją Rządu RP o zamknięciu cmentarzy w dniach od 31 października do 2 listopada jeszcze mocniej apelujemy do Państwa serc o wsparcie naszej zbiórki na www.pomagam.pl/kwesta2020 –apeluje Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

Ma nadzieję, że na następnej kweście, 1 listopada 2021 roku spotka się z darczyńcami jak to się odbywało do tej pory.

-Tymczasem dbajmy o siebie i o swoich bliskich, jeżeli możemy - zostańmy w domu! Wszystkim, którzy wesprą lub wsparli do tej pory naszą zbiórkę z całego serca dziękujemy i życzymy zdrowia! – dodaje Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Do internetu przeniosły się wszystkie kwesty organizowane w całej Polsce.

"Cmentarze zamknięte. Rozpoczynamy więc pierwszą w historii Komitetu Powązkowskiego internetową kwestę na ratowanie zabytków Starych Powązek. Wirus nas nie pokona" – ogłosił wczoraj wieczorem Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.

Kwesty tylko w sieci

Pozostało 95% artykułu
Społeczeństwo
Co 16. dziecko, które rodzi się w Polsce, jest cudzoziemcem. Chodzi o komfort życia?
Społeczeństwo
Niemcy: Polka i jej syn z zarzutami za przemyt migrantów
Społeczeństwo
Młody kierowca upilnuje 17-latka na drodze? Wątpliwe, sam lubi przycisnąć gaz
Społeczeństwo
Czy oprawcy z KL Dachau wciąż żyją? IPN zakończył śledztwo
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Załamanie pogody: W tych miejscach dziś i jutro spadnie śnieg. IMGW ostrzega