"Cmentarze zamknięte. Rozpoczynamy więc pierwszą w historii Komitetu Powązkowskiego internetową kwestę na ratowanie zabytków Starych Powązek. Wirus nas nie pokona" – ogłosił wczoraj wieczorem Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.
Kwesty tylko w sieci
Pierwsza kwesta na rzecz Starych Powązek odbyła się 1 listopada 1975 roku. Zorganizował ją powstały rok wcześniej Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami.
Wzięło w niej udział prawie 200 aktorów, muzyków, pisarzy i plastyków. Idea zbiórki na rzecz renowacji zabytków Powązek zyskała popularność i była kontynuowana po śmierci założyciela Komitetu, pisarza i krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa, który dziś jest patronem Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.
W ostatnich latach dzięki społecznym zbiórkom na Starych Powązkach udało się odnowić całą Aleję Zasłużonych, Aleję Katakumbową (jeden grobowiec został do zrobienia w 2021), część alei wiodącej od Bramy św. Honoraty do katakumb, groby przedwojennych marszałków i wicemarszałków Sejmu RP, kaplicę Naimskich, pomnik na grobie rodziny Sutkowskich.
W planie na 2021 rok m.in. grób Hipolita Poznańskiego, Jadwigi Łuszczewskiej - Deotymy i 15 innych. - Nie zostawimy Powązek bez opieki. Apeluję o wpłatę i udostępnianie linku. - I Ty możesz zostać kwestarzem! https://zrzutka.pl/powazki - apeluje Marcin Święcicki.