W pierwszej połowie tego roku doszło do rekordowo dużej liczby przypadków zespołu paciorkowcowego wstrząsu toksycznego, co oznacza, że „poprawiono” ubiegłoroczny rekord z całego roku — podał japoński instytut zajmujący się chorobami zakaźnymi.
Jakie są objawy zespołu paciorkowcowego wstrząsu toksycznego?
W pierwszych miesiącach 2024 roku w Japonii doszło do 977 przypadków choroby wywołanej przez bakterię Streptococcus pyogenes. Zakażenie tą bakterią często wywołuje anginę, ale czasem dochodzi również do martwicy kończyn i niewydolności wielonarządowej.
W 2023 roku przez cały rok w Japonii wykryto 941 przypadków paciorkowcowego wstrząsu toksycznego — czyli mniej niż w pierwszych miesiącach tego roku.
Statystyki dotyczące liczby przypadków tego schorzenia gromadzi się w Japonii od 1999 roku — podaje japoński instytut zajmujący się chorobami zakaźnymi. Rok 2023 był rekordowy jeśli chodzi o roczną liczbę wykrytych zakażeń od tego czasu.
Najwięcej przypadków groźnej choroby wywołanej przez paciorkowca zanotowano w tym roku w prefekturze Tokio (145). W regionie, w którym znajduje się stolica Japonii, wykrywane są zakażenia najbardziej zjadliwym szczepem bakterii.