O wyroku skazującym poinformował naczelnik pionu śledczego IPN w Rzeszowie prokurator Artur Grabowski. Sąd Rejonowy w Krośnie uznał Tomasza P. – byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej Komendy Wojewódzkiej MO w Krośnie – winnym fizycznego i psychicznego znęcania się nad czterema internowanymi działaczami NSZZ „Solidarność”, w grudniu 1981 roku w Uhercach i w Krośnie.
Przesłuchania na baczność i groźby pistoletem
„Bezprawne działania oskarżonego polegały na przeprowadzaniu wielokrotnych przesłuchań pokrzywdzonych w różnych porach dnia i nocy, celem uzyskania informacji o działaniach NSZZ „Solidarność”, w tym planowanych w okresie stanu wojennego akcjach protestacyjnych związku zawodowego oraz o jego aktywnych działaczach” – informuje prokurator. Jego zdaniem w czasie przesłuchań Tomasz P. zmuszał internowanych „do długotrwałego stania bez ruchu, groził użyciem broni palnej, zabójstwem, pobiciem, umieszczeniem w celi izolacyjnej, podjęciem działań represyjnych wobec najbliższej rodziny”.
Czytaj więcej
W ostatniej dekadzie istnienia PRL kraj opuściło na stałe ponad milion Polek i Polaków. Wśród nich byli uchodźcy polityczni i ci wyjeżdżający za chlebem. Polska straciła ich talenty, wiedzę, odwagę i przedsiębiorczość. W ogromnej większości – bezpowrotnie.
Z tego powodu Sąd Rejonowy w Krośnie wymierzył Tomaszowi P. karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawieszając jej wykonanie na pięć lat próby.
Artur Grabowski dodaje, że sąd uznał stanowisko prokuratora w Rzeszowie wyrażone w akcie oskarżenia, że zarzucone oskarżonemu czyny wyczerpały znamiona zbrodni komunistycznych i stanowiły zbrodnie przeciwko ludzkości.