Sondaż: Czy Polacy chcą wojska na granicy z Białorusią?

Uczestników sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” zapytaliśmy, czy wojsko powinno zostać wycofane z granicy między Polską i Białorusią.

Publikacja: 08.12.2023 13:32

Żołnierz przy granicy z Białorusią

Żołnierz przy granicy z Białorusią

Foto: DGRSZ

Ankietowanych pytaliśmy czy wojsko na Białorusi powinna zastąpić wzmocniona Straż Graniczna? Z taką zmianą zgadza się 29,5 proc. badanych, nie zgadza zaś 61,9 proc., a nie ma zdania na ten temat 8,6 proc. pytanych.

Wyborcy PiS nadal chcą wojska na granicy z Białorusią

Na taki krok nie zgadzają się głównie mężczyźni (64 proc.), osoby między 30, a 40 rokiem życia (82 proc.), mieszkańcy wsi (70 proc.), z wykształceniem średnim (65 proc.) lub podstawowym (64 proc.).

Tomasz Sitarski

Wojska na granicy z Białorusią chcą nadal osoby wierzące i praktykujące (77 proc.). Wiadomości o świecie najczęściej osoby te czerpią z Wiadomości TVP (84 proc.) lub TVP Info (83 proc.). Najczęściej wskazują, że mają prawicowe poglądy (84 proc.), „zdecydowanie dobrze” oceniają swoją sytuację finansową (75 proc.). W pierwszej turze ostatnich wyborów prezydenckich ankietowani chcący pozostania wojska na granicy z Białorusią najczęściej głosowały na Andrzeja Dudę (86 proc.) lub Szymona Hołownię (74 proc.). W wyborach parlamentarnych oddały głos przeważnie na PiS (86 proc.).

O wzmocnieniu granicy i Straży Granicznej od pewnego czasu mówią politycy Platformy Obywatelskiej. – Uszczelnimy granicę – zapowiedział poseł Marcin Kierwiński, przyszły szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Tam potrzebne są nowe rozwiązania, chociażby teleinformatyczne i realne wzmocnienie tego, co robi Straż Graniczna - wskazał poseł. - Zrobimy wszystko, żeby nasza granica była bezpieczna, natomiast bezpieczeństwo nie wyklucza humanitarnego zachowania – zaznaczył w Polsat News i dodał, że jego zdaniem, „to, co się dzieje na polskiej granicy, jest dziś cały czas nieakceptowalne”.

Zgrupowanie wojskowe Podlasie

Oprócz pograniczników ochroną granicy zajmują się żołnierze z Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie. Zostali tam skierowani przez ministra Mariusza Błaszczaka. Wojsko realizuje zadania policyjne na granicy, chociaż nie jest w tym kierunku szkolone. Niedawno żołnierz postrzelił przy granicy syryjskiego migranta, wojskowi kierowcy potrącili (śmiertelnie) kilka żubrów, doszło także do bójki pomiędzy żołnierzami, co skończyło się dla nich w szpitalu. Aktywiści, którzy pomagają migrantom na granicy alarmowali, że doszło do eskalacji działań służb. 6 grudnia Dowództwo Generalne RSZ poinformowało o zmianie dowodzącego tym zgrupowaniem wojskowym. Gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk przekazał obowiązki gen. bryg. Rafałowi Miernikowi. Armia nie podała przyczyny tej zmiany.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Białorusini boją się Polski?

Polityczne wzmocnienie granicy przy pomocy wojska

Przypomnijmy, że ostatnie wzmocnienie wojskowe na granicy miało miejsce w sierpniu. Zdaniem szefa MON Mariusza Błaszczaka była to odpowiedź na rozlokowanie żołnierzy grupy Wagnera na Białorusi. Błaszczak wysłał wtedy na granice 4 tys. żołnierzy do pilnowania tzw. paska. Mniej więcej w tym samym czasie PiS ponownie zaczął eksponować narrację związaną z zagrożeniem ze strony migrantów, i zaproponował pytania referendalne związane z rzekomą przymusową relokacją imigrantów i likwidacją bariery na granicy. Trudno zatem oprzeć się wrażeniu, że wysłanie wojska na granicę było pomysłem, które miało wzmocnić partyjną narrację.

Ankietowanych pytaliśmy czy wojsko na Białorusi powinna zastąpić wzmocniona Straż Graniczna? Z taką zmianą zgadza się 29,5 proc. badanych, nie zgadza zaś 61,9 proc., a nie ma zdania na ten temat 8,6 proc. pytanych.

Wyborcy PiS nadal chcą wojska na granicy z Białorusią

Pozostało 92% artykułu
Wojsko
Oczy wojska skierowane na Białoruś. To największe zagrożenie dla polskiego bezpieczeństwa
analiza
Marek Kozubal: Wojsko nie powinno strzelać do migrantów
Wojsko
Dlaczego Rosjanie i Białorusini wysyłają balony nad Polskę?
Społeczeństwo
Michał K. i Paweł Szopa chcą listów żelaznych. Ten drugi jest w Ameryce Południowej?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Społeczeństwo
W części kraju wrócą burze i deszcz. Najnowsza prognoza pogody na najbliższe dni