Święto Trzeciego Maja obchodzimy dla upamiętnienia uchwalenia Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja, przez Sejm Czteroletni w 1791 roku.
Konstytucja ustanawiała podstawy nowożytnego ustroju w Polsce. Była pierwszą w Europie, a po amerykańskiej, uchwalonej w roku 1787, drugą w świecie. Wynikała z dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych i próby ratowania Rzeczpospolitej przed kolejnym rozbiorem. Regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej i zasadę trójpodziału władzy. Znosiła liberum veto, konfederację i wolną elekcję.
Eksponowana w Łazienkach Królewskich kopia dokumentu na co dzień przechowywana jest przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie. W Pałacu na Wyspie można ją oglądać do 8 maja.
Czytaj więcej
Barwy biało-czerwone nie były jedynymi, które rozważano – mówi prof. Marek Adamczewski, historyk i heraldyk z UŁ.
Dokument jest jednym z najważniejszych symboli niepodległości Polski. Stanowi cenne źródło historyczne, ważny tekst prawny, a także przełomowe wydarzenie historyczne. Znaczenie Konstytucji 3 maja doceniła w 2015 roku Komisja Europejska, wyróżniając ją Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.