Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W poniedziałek wieczorem pojawiły się nieoficjalnie doniesienia o zdobyciu przez ukraińską armię przyczółków na lewym brzegu Dniepru.
Jak zauważa Bloomberg prognozy mówiące o ciepłej zimie oznaczają, iż skutki kryzysu związanego z gwałtownym wzrostem kosztów surowców energetycznych, mogą być łagodniejsze niż się obawiano.
W niedzielę naukowcy z Copernicus Climate Change Service w swojej długoterminowej prognozie pogody podali, że okolice wybrzeży Morza Bałtyckiego, Śródziemnego i Północnego niemal na pewno doświadczą zimą temperatur powyżej historycznej średniej. Prawdopodobieństwo ciepłej zimy w Europie wzrosło od czasu prognoz z poprzedniego miesiąca - podaje Bloomberg.
Wyższe od przeciętnych temperatury mogą zmniejszyć popyt na gaz ziemny, który kraje Europy gromadziły po ograniczeniu dostaw surowca z Rosji.
Obecnie jest między 50 a 60 proc. szans, że temperatury będą znacząco wyższe od historycznych średnich na większości terytorium Wielkiej Brytanii, a także środkowej i południowej Europy.