Po wyzwoleniu Buczy od Rosjan ukraińscy żołnierze znaleźli na ulicach miasta ciała cywilów - niektórzy z nich mieli związane z tyłu ręce i zostali zabici strzałami z niewielkiej odległości w sposób przypominający egzekucję. Zdjęcia z Buczy bardzo szybko obiegły media społecznościowe i były powielane m.in. na Facebooku.
Rzecznik firmy Meta, Andy Stone wyjaśnił, że hashtagi takie jak #bucha czy #buchamassacre zostały na krótko zablokowane na Facebooku i Instagramie w wyniku zadziałania automatycznych systemów, które mają przeciwdziałać umieszczaniu w tych serwisach społecznościowych drastycznych zdjęć.
"To stało się automatycznie ze względu na zawartość zdjęć, które były opatrzone tymi hashtagami. Kiedy zdaliśmy sobie sprawę z sytuacji, zadziałaliśmy szybko, aby odblokować hashtagi" - napisał na Twitterze Andy Stone, rzecznik firmy Meta.
Facebook i Instagram dopuszczają publikację drastycznych zdjęć, jeśli celem ich publikacji jest rozpowszechnienie informacji o możliwych naruszeniach praw człowieka. Takie zdjęcia są usuwane jeśli są wyjątkowo drastyczne lub epatują cierpieniem ofiar.