Ankietowani mieli do wyboru następujące odpowiedzi: "Pogłębienia się konfliktu Polski z UE", "Pogłębienia się kryzysu na granicy Polski z Białorusią", "Rozwoju epidemii koronawirusa", "Wojny Rosji z Ukrainą", "Wzrostu cen", "Najbardziej obawiam się czegoś innego", "Niczego się nie obawiam", "Nie mam zdania". Każdy ankietowany mógł wybrać tylko jedną odpowiedź.
Jak się okazało zdecydowanie najwięcej respondentów w badaniu SW Research - 42,5 proc. - obawia się wzrostu cen. W Polsce od kilku miesięcy inflacja utrzymuje się na poziomie znacznie przekraczającym cel inflacyjny NBP - w listopadzie jej poziom wyniósł 7,7 proc., co oznacza, że był najwyższy w XXI wieku. Ekonomiści spodziewają się, że w grudniu inflacja będzie na jeszcze wyższym poziomie. Rada Polityki Pieniężnej w ostatnim czasie trzykrotnie podniosła stopy procentowe, aby zahamować wzrost cen. Rząd uruchomił też tzw. tarczę antyinflacyjną, która ma za zadanie zahamować wzrost cen m.in. surowców energetycznych.
15,1 proc. respondentów obawia się rozwoju epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Polska osiągnęła obecnie szczyt IV fali epidemii koronawirusa z zakażeniami na poziomie ok. 25 tysięcy dziennie i dobową liczbą zgonów chorych na COVID-19 oscylującą wokół 500.
10,9 proc. ankietowanych obawia się wybuchu wojny Rosji z Ukrainą, w związku z napięciem wokół Ukrainy spowodowanym koncentracją rosyjskich wojsk w pobliżu granic tego państwa.