Atlas autorstwa Gerarda i Cornelisa de Jode wydano w Antwerpii w 1593 roku (była to druga poszerzona edycja). W zbiorach publicznych na całym świecie znajduje się mniej niż 50 egzemplarzy dzieła. Jego publikacja przełamywała monopol pierwszego nowożytnego atlasu świata „Theatrum orbis terrarum” autorstwa Abrahama Orteliusa, wydanego w Antwerpii w 1570 roku.
W Polsce mamy dwa egzemplarze atlasu de Jodych. Ten pochodzący z biblioteki Muzeum Narodowego w Warszawie jest lepiej zachowany. Zawiera m.in. mapy Polski z portretem Zygmunta III Wazy, Prus, Pomorza Zachodniego, Śląska, Księstwa Oświęcimskiego i Zatorskiego. W sumie 80 tablic z mapami oraz 16 kart tekstu. Drugi egzemplarz – przechowywany jest w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Dzieło przechowywane w MNW ma oryginalną oprawę z epoki, wykonaną z barwionej na czerwono skóry z licznymi tłoczeniami. Brzegi kart są złocone i dodatkowo ozdobione cyzelowanym ornamentem. Wszystkie elementy graficzne oraz ilustracje, mapy i tablice pokolorowano ręcznie w XVI wieku lub na początku XVII wieku.
Podczas konserwacji atlasu ze zbiorów MNW luźne karty oczyszczono, wzmocniono, wyprostowano, wyretuszowano i wklejono w blok. Pozostałe konserwowano bez rozszywania atlasu. Największym wyzwaniem była zniszczona konstrukcja pasków, czyli falców, do których przyklejone są mapy. Część z nich popękała i wymagała wzmocnienia. Dużą trudność sprawiało oddzielenie fragmentów warstwy malarskiej, przyklejonej do sąsiadującej strony. Zabiegom konserwatorskim poddano także oprawę publikacji. Wykonano też pudło ochronne, w którym dzieło będzie przechowywane.
Wszystkie prace przeprowadzono w ramach realizowanego od 2019 roku projektu „Zachowanie unikatowego atlasu geograficznego Speculum orbis terrae”, finansowanego ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego