- Będziemy się koncentrować przede wszyskim na przebudowie stałych ekspozcji. Mamy wybitną kolekcję, którą chcemy pokazać, bo wystawy stałe są filarem, na którym opiera się działalność muzeum. W tym roku dokonamy reorganizacji pięciu wystaw stałych - mówił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK na dzisiejszej wirtualnej konferencji prasowej. - A drugi obszar to wystawy czasowe, które będą wiązać się głównie z tematyką nowoczesności w sztuce polskiej XX i XXI wieku.
W Gmachu Głównym uruchomiona zostanie długo oczekiwana Galeria Sztuki XX i XXI wieku w nowej odsłonie, która zajmie całe drugie piętro. Znajdzie się tu kolekcja już częściowo wcześniej eksponowana oraz nowe nabytki muzeum.
W Arsenale Muzeum Czartorskich otwarta zostanie w kwietniu Galeria Sztuki Starożytnej na pierwszym piętrze. Będzie prezentowała zabytki z kolekcji Czartoryskich i Potockich. Wspaniała ekspozycja zyska nową aranżację plastyczną. Warto przy okazji przypomnieć, że muzeum udało się ostatnio pozyskać po latach starań na własność kolekcję Potockich.
W Kamienicy Szołayskich powstaną dwie zupełnie nowe galerie - polskiego designu i architektury XX i XXI wieku. Pierwszą opracuje zespół MNK, a druga zostanie przygotowana we wspóracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki w Warszawie. Kamienica Szołayskich w ten sposób zamieni się w nowe miejsce prezentacji obu tych dziedzin, którym MNK zamierza poświęcić szczególną uwagę w najbliższych latach.
Wyspiański na stałe
Natomiast w budynku dawnego Europeum otware zostanie w listopadzie Muzeum Wyspiańskiego, na które Kraków od dawna czeka. Przypomnijmy, że po sukcesie serii czasowych wystaw Wyspiańskiego w latach 2017-2019, projektowano wzniesienie nowego Muzeum Wyspiańskiego obok Gmachu Głównego MNK. Obecnie zdecydowano, że łatwiej adaptować Europeum do tego celu.