Kiedy świat sztuki był zdominowany przez mężczyzn, talent i determinacja polskiej artystki, przyniosły jej międzynarodową sławę.
Anna Bilińska (1854-1893) żyła w czasach, kiedy kobiety nie mogły kształcić się w uczelniach państwowych, więc studiowała malarstwo w prywatnych szkołach w Warszawie i w Paryżu. W 1889 roku na wystawie światowej w Paryżu zaprezentowała swój „Autoportret”, za który zdobyła srebrny medal oraz możliwość wystawiania swych dzieł na następnych wystawach poza konkursem. Był to wielki sukces artystki, który otworzył je drogę do europejskiej kariery. Autoportret z malarskimi pędzlami stał się jej wizytówką, a dziś jest uważany także za symboliczną manifest pokolenia kobiet, które walczyły o przynależne im miejsce w świecie sztuki.
Anna Bilińska „Dziewczyna z koszem na progu domu”, 1887
- Anna Bilińska żyła 39 lat. Tworzyła krótko, niewiele ponad 20 lat, ale pozostawiła ogromne zbiory dzieł. Energia, siła, talent biją z jej obrazów. – mówi kuratorka Renata Higersberger.
Wielkoformatowe odkrycia
Na jej dorobek składają się obrazy olejne, akwarele, pastele i rysunki. Największa kolekcja jej prac znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie, ale na obecną wystawę przywieziono też wiele dzieł z muzealnych i prywatnych kolekcji zagranicznych, m.in. z Victoria and Albert Gallery w Bath, Musée d’art moderne et contemporain de Saint-Étienne Metropole, Göteborgs konstmuseum, State Museum of Pennsylvania, Musikinstrumenten-Museum w Berlinie.