To wirtualne zwiedzanie daje posmak realnego spaceru po przestrzeni wystawy, na pełne otwarcie której czekamy po lockdownie.
Pokaz łączy opowieść o życiowej drodze Karola Wojtyły, która zaprowadziła go do Watykanu, naukach Jana Pawła II i jego pielgrzymkach do Ojczyzny z prezentacją wyjątkowych dzieł sztuki z Muzeów Watykańskich i kolekcji znajdujących się w Polsce.
Szczególną uwagę zwraca na rolę kultury i sztuki w życiu i nauczaniu Jana Pawła II.
- W „Liście do artystów” w 1999 mówił, że artystą ma być każdy z nas, dlatego, że każdy z nas dostał zadanie, aby ze swojego życia uczynić dzieło sztuki. – przypomina kuratorka wystawy Beata Gadomska. - Nie mam wątpliwości, że mamy na tej wystawie dzieła artystów, którzy przekroczyli swoim talentem granice nieśmiertelności. – dodaje.
Wśród nich jest reprodukowany tutaj przywieziony z Muzeów Watykańskich „Odkupiciel” Correggia z 1525-1530. Postać Zbawiciela świata bije mocą i niezwykłym blaskiem. Obraz miał być zwieńczeniem Tryptyku miłosierdzia w kościele Bractwa Matki Boskiej Miłosiernej w Correggio, skąd artysta pochodził.
Wspaniałe arcydzieło to również „Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską” w otoczeniu zastępów aniołów Fra Angelica z około 1435 roku. Fra Angelico (Fra Giovanni da Fiesole) był dominikaninem i genialnym malarzem. Jan Paweł II uważał, że jego dzieła tchną mistycyzmem. W 1982 roku papież wyniósł Fra Angelica na ołtarze, a w 1984 ogłosił go patronem artystów i twórców kultury.