Taki skomplikowany obraz rynku pracy wyłania się z czwartej edycji szeroko zakrojonych ankietowych badań rynku pracy, prowadzonych przez grupę badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego, think-tanków CASE, GRAPE, IBS i CenEA oraz firmy doradczej EY. Wyniki tych badań, znanych jako DIAGNOZA.plus, ukażą się w piątek.
Według standardowej definicji osoba bezrobotna to taka, która nie ma pracy, ale chce ją mieć, aktywnie jej poszukuje i jest gotowa ją podjąć. Zmiany tak rozumianego bezrobocia nie oddają jednak dobrze wpływu pandemii na rynek pracy. Wiele osób, które od marca straciły zatrudnienie, chwilowo nie poszukuje nowej pracy, choć chciałyby pracować. Nie zaliczają się więc do bezrobotnych w oficjalnych statystykach.
Świadczy o tym znaczący wzrost odsetka osób poszukujących pracy wśród tych, którzy jej nie mają. Według D+, od początku pandemii wynosi on około 40 proc., podczas gdy wcześniej wynosił niespełna 10 proc. Pandemia zwiększyła też odsetek osób, które nie mają pracy, ale chciałyby ją mieć (wśród nich są zarówno poszukujący, jak i nieposzukujący zatrudnienia). Od wiosny oscyluje on wokół 75 proc., choć zwykle wynosił 15 proc.
W środę GUS podał, że według ankietowych Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w III kwartale nad Wisłą było 580 tys. osób bezrobotnych, o 53 tys. więcej niż kwartał wcześniej i o 48 tys. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie „w zbiorowości biernych zawodowo 124 tys. osób wskazało, że podana przez nich przyczyna nieposzukiwania pracy miała bezpośredni związek z pandemią COVID-19” – podał urząd statystyczny.
Według BAEL stopa bezrobocia wynosiła w minionym kwartale 3,4 proc., w porównaniu do 3,1 proc. zarówno w II kwartale, jak i w III kwartale ub.r. Z D+ wynika, że gdyby do bezrobotnych zaliczyć również tych, którzy nie poszukiwali aktywnie zatrudnienia, ale chcieli pracować, to stopa bezrobocia wynosiła faktycznie 5,1 proc., w porównaniu do 5 proc. w II kwartale. Przed pandemią takich osób praktycznie nie było, a stopa bezrobocia uwzględniająca nieposzukujących była zbliżona do oficjalnej.