Do niespełna 43 tys. skurczyła się w I półroczu 2023 roku liczba opublikowanych w internecie ogłoszeń o pracy kierowanych do HR-owców. Oznacza to aż 48-proc. spadek w porównaniu z rekordową pierwszą połową ubiegłego roku – dowodzi raport firm Grant Thornton i Element, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.
Według przygotowanej przez Element analizy danych z 50 największych portali rekrutacyjnych, liczba ofert pracy w działach HR malała znacznie szybciej niż łączna liczba ogłoszeń opublikowanych w I półroczu br., która zmniejszyła się o 6 proc. Jak komentuje Maciej Michalewski, prezes Element, w warunkach spowolnienia gospodarczego, na które pracodawcy zareagowali ograniczaniem kosztów, niewielu myślało o dalszym rozbudowywaniu działów HR.
Efekt pandemii i wojny
Jednak zdaniem Michalewskiego obecny spadek liczby ofert pracy w HR do poziomu około 40 tys. w I półroczu br. (a więc w okolice kilkuletniej średniej) wydaje się raczej stabilizowaniem się sytuacji, a nie wyraźnym pogorszeniem pozycji HR-owców na rynku pracy. Anomalią był raczej rekordowy popyt na tych specjalistów, który wystrzelił w II połowie 2021 r. na fali gwałtownego odbicia w gospodarce (po zniesieniu pandemicznych lockdownów), a także zamieszania związanego z Polskim Ładem.
Czytaj więcej
Choć od kilku lat studia informatyczne biją rekordy popularności, to ich ukończenie nie jest warunkiem pracy w branży IT, która ceni pasjonatów.