Niemal 586 tysięcy liczyła pod koniec 2021 r. grupa zatrudnionych w Polsce specjalistów w dziedzinie ICT, czyli technologii teleinformacyjnych. To o 6 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych Eurostatu.
Zajmujemy szóste miejsce w Unii Europejskiej, gdzie na koniec zeszłego roku liczba specjalistów ICT zbliżała się do 9 mln. To o prawie 513 tys. osób więcej niż w 2020 r., co oznacza 6-proc. wzrost skali roku – podobnie jak w Polsce.
Zachodnia konkurencja
Jednak biorąc pod uwagę odsetek specjalistów ICT wśród ogółu pracowników, nasz kraj z zaledwie 3,5-proc. udziałem pozostaje daleko za unijną czołówką i sporo poniżej średniej w UE, która w zeszłym roku wzrosła do 4,5 proc. Chociaż największym w Unii rynkiem pracy w IT są Niemcy, które w 2021 r. miały ponad 2 mln specjalistów ICT (o ponad 73 tys. więcej niż rok wcześniej), to pod względem ich udziału w zatrudnieniu liderem jest Szwecja. W zeszłym roku niemal co dziesiąty pracownik (8 proc.) był tam specjalistą IT. Kolejne miejsca zajęły Finlandia i Luksemburg, które mają odpowiednio 7,4 proc. i prawie 7 proc. odsetek informatyków na rynku pracy.
Niewielki w Polsce udział informatyków w zatrudnieniu pokazuje nie tylko potencjał wzrostu tego rynku, ale także jego niedobory. Według analiz Adecco Group, w marcu tego rok opublikowano w polskim internecie ponad 61 tys. ofert pracy w IT, prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej.