Prawie 44 proc. firm uczestniczących w tegorocznym badaniu Fundacji Biznes Bez Barier planowało zatrudnić osoby z niepełnosprawnościami (OzN). Połowa ankietowanych pracodawców nie wyklucza ich rekrutacji, a jedynie siedmiu na 100 odrzuca taką możliwość.
Adrian Furman, założyciel Fundacji Biznes Bez Barier i prezes Grupy AF, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami, zwraca uwagę, że polscy pracodawcy są coraz bardziej otwarci na różnorodność w zespołach, także tę wynikającą z obecności OzN.
– Budowanie takich zespołów jest dzisiaj normą, to strategia wielu organizacji – ocenia Furman. Tę opinię potwierdza Łukasz Kubiak, ekspert rynku pracy w agencji zatrudnienia Manpower; wiąże to zjawisko z trendem zarządzania różnorodnością rozwijającym się od około trzech lat na polskim rynku. Sprzyja on aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.
– Przedsiębiorcy chcą budować wizerunek firm zaangażowanych społecznie i coraz wyraźniej dostrzegają zalety wynikające z budowania różnorodnych zespołów. Proces ten postępuje powoli, pozwala jednak prognozować, że możliwości zawodowe osób z niepełnosprawnościami w przyszłości będą się zwiększać – przewiduje Kubiak.