Do tego czasu straty nierentownych kopalń pokrywane będą z budżetu państwa, a roczne dotacje sięgną na początku 1 mld zł.
W sprawie osiągniętego porozumienia do premiera Mateusza Morawieckiego list napisał dyrektor programowy Greenpeace Polska Paweł Szypulski.
- To porozumienie jest zaprzeczeniem idei sprawiedliwej transformacji. Nie zabezpiecza ono interesu społeczeństwa, a skupia się na partykularnych interesach polityków dbających o swoje stołki i związkowców, którzy - jak widać - nie reprezentują prawdziwego interesu pracowników branży. Niestety wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny górnicy i ich rodziny zostali oszukani, a ich los nie był przedmiotem prawdziwej troski obu stron porozumienia. Zamiast wskazania nowych perspektyw dla regionów górniczych mamy porozumienie, które nie ma szans na realizację i które jest klasycznym chowaniem głowy w piasek - przekonuje.
- Z uwagi na kompletne oderwanie od rzeczywistości prawnej, gospodarczej i politycznej, w jakiej funkcjonujemy zarówno na poziomie krajowym, jak i Unii Europejskiej, już w momencie ogłoszenia plan pozbawiony jest szans na wdrożenie w życie. Fikcja, którą generuje nie służy ani interesom pracowników branży górniczej, ani interesom regionów węglowych, ani szerzej - polskiego społeczeństwa - przekazał Szypulski w liście do premiera i związkowców.