429,6 tys. zł to kwota, jaką w 2020 r. dysponowało Porozumienie Jarosława Gowina. W większości były to składki członkowskie (211,1 tys. zł) i darowizny pieniężne (217,8 tys. zł). Tak wynika ze sprawozdania finansowego, które partia złożyła w Państwowej Komisji Wyborczej. Do dokumentu nie załączono jednak poprawnie wykonanego sprawozdania biegłego rewidenta.
Jego sporządzenie jest konieczne w przypadku utworzenia przez partię funduszu wyborczego. Firmy badające finanse wybiera Państwowa Komisja Wyborcza.
Dlaczego Porozumienie nie załączyło poprawnego sprawozdania? Wszystko wskazuje, że powodem jest pech. Po raz pierwszy w historii Krajowe Biuro Wyborcze uznało, że nie przyjmie dwóch opinii biegłych jako wykonanych niezgodnie z umową. Oprócz Porozumienia dotyczy to niewielkiej partii Lepsza Polska.
– Porozumienie złożyło sprawozdanie z kompletem dokumentów. W przypadku zastrzeżeń KBW do opinii biegłego rewidenta uchybienie nie leży po naszej stronie – mówi rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka.
Podobną wersję przedstawia KBW. „W dwóch przypadkach sprawozdania biegłego rewidenta nie zostały przez Krajowe Biuro Wyborcze przyjęte od wykonawcy, ponieważ w ocenie zamawiającego nie zostały sporządzone zgodnie z zawartą umową" – wyjaśnia. Dodaje, że skoro błąd powstał z przyczyn niezależnych od partii, „nie mogą one ponosić jakichkolwiek konsekwencji ich niedołączenia".