Donald Trump w śmieciarce wykorzystuje wpadkę Joe Bidena

Donald Trump w środę wziął udział w wiecu w Wisconsin, a wcześniej usiadł na fotelu pasażera w śmieciarce i założył kamizelkę odblaskową, jaką noszą pracownicy służb oczyszczania. To nawiązanie do wpadki Joe Bidena, z wypowiedzi którego wynikało, że wyborców Trumpa określił mianem „śmieci”.

Publikacja: 31.10.2024 05:36

Donald Trump

Donald Trump

Foto: REUTERS/Brendan McDermid

arb

Biden odnosząc się do wypowiedzi, jaka padła na wiecu Donalda Trumpa w Nowym Jorku, w czasie którego komik Tony Hinchcliffe nazwał Portoryko „pływającą wyspą śmieci”, posłużył się sformułowaniem, które może być rozumiane dwojako.

Joe Biden mówi o „śmieciach”. Komik na wiecu Donalda Trumpa też, ale Trump mówi o nim „nie znam, nie wiem kim jest”

Słowa wypowiedziane przez Bidena mogły zostać odczytane jako stwierdzenie, że „jedyne śmieci, które tam widziałem (na wiecu Trumpa w Nowym Jorku – red.) to jego (Trumpa) zwolennicy i jego demonizacja Latynosów”, albo jako „jedyne śmieci, które tam widziałem to demonizacja Latynosów przez jego zwolenników”. Chodzi o interpretację słowa „supporters” (ang. zwolennicy) - słowo to może oznaczać zwolenników, albo – przy zapisie „supporter's” odnosić się do działań zwolenników. Biały Dom przekonuje, że Bidenowi chodziło właśnie o to drugie.

W Wisconsin Trump, odpowiadając na pytania przez okno śmieciarki, przekonywał, że Biden „powinien się wstydzić” a współodpowiedzialnością za jego wypowiedź obarczył Kamalę Harris, wiceprezydent USA i kandydatkę Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich.

Czytaj więcej

Wybory w USA: wojna gwiazd muzyki i biznesu

Jednocześnie Trump odciął się od słów komika Tony'ego Hinchcliffe'a o Portoryko jako „pływającej wyspie śmieci”. - Nie wiem kim on jest... nic o nim nie wiem - mówił. - Kocham Portoryko, a Portoryko mnie kocha - dodał.

Trump nawiązując do wypowiedzi Bidena mówił też o sobie i swoich zwolennikach, że są „śmieciami” stanowiącymi „duszę i serce Ameryki”.

Były prezydent od czasu kampanii prezydenckiej w 2016 roku odwołuje się do amerykańskiej klasy pracującej, stawiając się w opozycji do Partii Demokratycznej przedstawianej jako ugrupowanie reprezentujące wykształcone elity.

Kamala Harris walczy o głosy w Karolinie Północnej. Apeluje, by „zamknąć kartę” Donalda Trumpa

Tymczasem Harris prowadziła w środę kampanię w Karolinie Północnej, jednym z tzw. wahających się stanów (ang. swing states), gdzie apelowała, by „zamknąć kartę” Trumpa. Jej zdaniem były prezydent skupia się na własnych żalach, a nie na potrzebach Amerykanów. - Jeśli zostanie wybrany, pierwszego dnia (prezydentury) wejdzie do gabinetu z listą wrogów. Jeśli ja zostanę wybrana, wejdę do gabinetu z listą rzeczy do zrobienia – mówiła powtarzając sformułowanie, którego użyła w czasie wiecu w Waszyngtonie.

Karolina Północna jest jedynym stanem wahającym się, w którym Trump wygrał z Bidenem w 2020 roku. Stan ten ostatni raz poparł kandydata Partii Demokratycznej na prezydenta w 2008 roku. Sondaże wskazują, że Trump ma tu 1 punkt procentowy przewagi nad Harris. Korzystając z możliwości wcześniejszego oddania głosu w wyborach w Karolinie Północnej zagłosowało już 43 proc. zarejestrowanych wyborców. Przy niewielkiej różnicy między poparciem dla kandydatów w wyborach prezydenckich na wynik głosowania w tym stanie być może trzeba będzie czekać kilka dni, ponieważ głosy oddane w głosowaniu korespondencyjnym mogą tu być zliczane do 10 dni po dniu wyborów. 

PAP

Sondaże wskazują, że w skali całego kraju Kamala Harris i Donald Trump cieszą się podobnym poparciem, jednak w większości tzw. wahających się stanów, które zdecydują o losach wyborów, przewagę ma Trump.

Biden odnosząc się do wypowiedzi, jaka padła na wiecu Donalda Trumpa w Nowym Jorku, w czasie którego komik Tony Hinchcliffe nazwał Portoryko „pływającą wyspą śmieci”, posłużył się sformułowaniem, które może być rozumiane dwojako.

Joe Biden mówi o „śmieciach”. Komik na wiecu Donalda Trumpa też, ale Trump mówi o nim „nie znam, nie wiem kim jest”

Pozostało 89% artykułu
Polityka
Marine Le Pen. W Pałacu Elizejskim czy w więzieniu?
Polityka
Elon Musk wtrąca się w politykę Włoch. Zareagował prezydent
Polityka
Francja: Marine Le Pen nie będzie mogła walczyć o prezydenturę?
Polityka
Elon Musk krytykuje sytuację we Włoszech. Ma wątpliwości, czy w kraju panuje demokracja
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Polityka
Reuters: Otoczenie Donalda Trumpa przygotowuje czystkę w armii USA
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje