W Przysusze liderzy Prawa i Sprawiedliwości i Suwerennej Polski – Jarosław Kaczyński i zastępujący Zbigniewa Ziobrę Patryk Jaki - podpisali dziesięciopunktową deklarację, w której zapowiedzieli m.in. pracę nad nową konstytucją, która ma „przywrócić ład ustrojowy w Polsce”, zobowiązali się także do „asertywnej” polityki wobec Unii Europejskiej.
Według deklaracji, zjednoczone PiS i SP mają pracować nad odrzuceniem Zielonego Ładu i kontynuować zapoczątkowane przez rządy Zjednoczonej Prawicy programy społeczne. Kaczyński i Jaki podpisali się pod zobowiązaniem „przywrócenia pełnej wolności w Polsce” - „w szczególności wolności słowa, wolności wyboru samochodu, mieszkania czy źródeł ogrzewania”.
Czytaj więcej
Odegraniem hymnu i przemówieniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego rozpoczął się w Przysusze kongres Prawa i Sprawiedliwości. Tuż po kongresie ma się zebrać Rada Polityczna PiS. Działacze mają zdecydować - jak wynikało z zapowiedzi - o połączeniu PiS z Suwerenną Polską, zmianie statutu i powołaniu Komitetu Wykonawczego, a także dokonać zmian w strukturze okręgowej partii.
Podczas konferencji prasowej po kongresie szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak przekazał, że wiceprezesami Prawa i Sprawiedliwości zostali politycy Suwerennej Polski – Patryk Jaki i Michał Wójcik. Mają oni piastować te funkcje do czasu, gdy do zdrowia wróci przewodniczący SP, Zbigniew Ziobro.
Wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości została także była marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości uzupełniony został o cztery osoby – Beatę Kempę, Rafała Bochenka, Michała Wosia i Michała Wójcika.