Głos na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 34,6 proc. ankietowanych przez United Surveys. Oznacza to wzrost poparcia o 1,6 pkt. proc. względem poprzedniego badania, realizowanego pod koniec lipca. Nie jest to jednak największy przyrost poparcia w całym zestawieniu. Na drugim miejscu w sondażu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość — obecnie na partię Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 32,4 proc. odpowiadających w sondażu. W tym przypadku od ostatniego badania poparcie wzrosło aż o 4,1 pkt. proc.
Wszystkie pozostałe ugrupowania tracą, a żadne nie uzyskało już dwucyfrowego wyniku. Ostatnie miejsce na podium sondażu zajęła Trzecia Droga, mimo spadku poparcia o 1,2 pkt. proc. Obecnie głos na koalicyjną listę Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 deklaruje 9,7 proc. ankietowanych. Uzyskane głosy pozwoliłyby liście, firmowanej przez Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołownię, przekroczyć ośmioprocentowany próg wyborczy dla koalicji, a lista ta nie powtórzyłaby losu Zjednoczonej Lewicy, która nie dostała się do Sejmu w 2015 roku (7,55 proc.), czy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy w 2001 roku (5,60 proc.).
Nowy sondaż: Konfederacja awansowała kosztem Trzeciej Drogi
W podziale mandatów w Sejmie uczestniczyłyby jeszcze dwie formacje. Konfederacja, po spadku poparcia o 1 pkt. proc., legitymuje się teraz wynikiem 8,6 proc. Alians Ruchu Narodowego, Nowej Nadziei i Konfederacji Korony Polskiej wyprzedził, mimo straty, Lewicę. której poparcie w sondażu stopniało najmocniej. Pod koniec lipca wspólną listę Nowej Lewicy i partii Razem wskazało 9,9 proc. respondentów. Teraz – 8 proc.
Czytaj więcej
Skończył się sezon urlopowy (niesłusznie zwany ogórkowym) i wróciła polityka. Jaki obraz sceny wyłania się z nowego badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej”?
1,3 proc. pytanych wskazało inną partię (spadek o 0,6 pkt. proc.). Z kolei odsetek niezdecydowanych spadł z 6,4 proc. o 1 pkt. proc.