Elon Musk udostępnia fałszywą reklamę Kamali Harris. „To zagrożenie dla wyborów”

Zmanipulowane wideo naśladujące głos wiceprezydent Kamali Harris udostępnił na platformie X miliarder z branży technologicznej Elon Musk. W fałszywym filmie prawdopodobna kandydatka Demokratów na prezydenta USA mówi rzeczy, które ją kompromitują.

Publikacja: 29.07.2024 09:34

Kamala Harris

Kamala Harris

Foto: Stephanie Scarbrough / POOL / AFP

rbi


Jak podkreśla agencja Associated Press, film wzbudził obawy dotyczące możliwości sztucznej inteligencji do wprowadzania w błąd w kampanii wyborczej w USA. Zwłaszcza że Musk nie zaznaczył wyraźnie, że film pierwotnie został wydany jako parodia.

W filmie wykorzystano wiele elementów wizualnych, przypominających reklamę, którą Harris jako prawdopodobna kandydatka Demokratów na prezydenta opublikowała w zeszłym tygodniu. Jednak dźwięk lektora zostaje zastąpiony innym głosem, który w przekonujący sposób podszywa się pod Harris.

Czytaj więcej

Kamala Harris zapowiada walkę o urząd prezydenta USA. „Moim zamiarem jest wygrać”

– Ja, Kamala Harris, jestem waszą kandydatką Demokratów na prezydenta, ponieważ Joe Biden wreszcie podczas debaty pokazał swoją starość – mówi głos w nagraniu. Twierdzi, że Harris jest „najemniczką różnorodności”, ponieważ jest kobietą i osobą o innym niż biały kolorze skóry. Twierdzi też, że „nie wie nic o kierowaniu krajem”. W filmie zachowano branding „Harris for President”. Znalazło się w nim także kilka autentycznych klipów z przeszłości wiceprezydent USA.

Mia Ehrenberg, rzeczniczka kampanii Kamali Harris, napisała w e-mailu do Associated Press: „Wierzymy, że Amerykanie chcą prawdziwej wolności, możliwości i bezpieczeństwa, jakie oferuje wiceprezydent Harris; a nie fałszywych, zmanipulowanych kłamstw Elona Muska i Donalda Trumpa”. Odnosi się w ten sposób do faktu, że Musk oficjalnie poparł w wyborach byłego prezydenta Donalda Trumpa, kandydata Partii Republikańskiej.

Sztuczna inteligencja bez przepisów regulujących jej wykorzystywanie

Szeroko udostępniany film jest przykładem tego, jak realistyczne obrazy, filmy i klipy audio wygenerowane przez sztuczną inteligencję zostały wykorzystane zarówno do wyśmiewania, jak i do wprowadzania w błąd na temat polityki podczas wyborów w Stanach Zjednoczonych. Pokazuje też, że wysokiej jakości narzędzia sztucznej inteligencji stały się znacznie bardziej dostępne dla zwykłych użytkowników internetu.

Specjaliści podkreślają, że jak dotąd na szczeblu federalnym brakuje przepisów regulujących ich wykorzystanie. Zasady regulujące sztuczną inteligencję w polityce w USA pozostawione są głównie stanom i platformom mediów społecznościowych.

Czytaj więcej

Elon Musk po zamachu ogłasza gigantyczne wsparcie finansowe dla Donalda Trumpa

Pierwszy użytkownik, który opublikował film, YouTuber znany jako Pan Reagan, podkreślił zarówno w YouTube, jak i w serwisie X, że zmanipulowany film jest parodią. Jednak post Muska, który obejrzano ponad 123 miliony razy, zawiera jedynie podpis „To jest niesamowite” ze śmiejącym się emotikonem.

Eksperci specjalizujący się w mediach generowanych przez sztuczną inteligencję sprawdzili dźwięk fałszywej reklamy i potwierdzili, że duża jej część została wygenerowana przy użyciu technologii sztucznej inteligencji.

Jeden z nich, ekspert ds. kryminalistyki cyfrowej Hany Farid z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, powiedział, że na nagraniu wideo widać wpływ generatywnej sztucznej inteligencji i deepfakes.

Chociaż większość ludzi nie uwierzy, że to głos wiceprezydent Harris, wideo ma o wiele większą moc, gdy słowa są wypowiedziane jej głosem

Hany Farid z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley

– Głos generowany przez sztuczną inteligencję jest bardzo dobry – stwierdził. – Chociaż większość ludzi nie uwierzy, że to głos wiceprezydent Harris, wideo ma o wiele większą moc, gdy słowa są wypowiedziane jej głosem.

Dodał, że firmy zajmujące się generatywną sztuczną inteligencją, które udostępniają społeczeństwu narzędzia do klonowania głosu i inne narzędzia sztucznej inteligencji, powinny dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić, że ich usługi nie będą wykorzystywane w sposób, który mógłby zaszkodzić demokracji lub poszczególnym osobom.

Fałszywe filmy w technologii deepfake mogą oszukać wyborców

Rob Weissman, współprzewodniczący grupy Public Citizen, twierdzi, że jego zdaniem wideo może oszukać wiele osób.

– Nie sądzę, żeby to był oczywisty żart – powiedział Weissman. – Jestem pewien, że większość ludzi, którzy to oglądają, nie zakłada, że ​​to żart. Jakość nie jest świetna, ale jest wystarczająco dobra. I właśnie dlatego, że nawiązuje do istniejących już tematów, które krążyły wokół niej, większość ludzi uwierzy, że jest to realne.

Czytaj więcej

Kamala Harris kontra Donald Trump. Kto prowadzi w nowym sondażu?

To nie pierwszy przypadek użycia tej technologii podczas wyborów. W 2023 r. na Słowacji fałszywe klipy audio przedstawiały kandydata omawiającego plany sfałszowania wyborów i podniesienia ceny piwa na kilka dni przed głosowaniem. W Luizjanie w 2022 r. w satyrycznej reklamie komitetu akcji politycznej nałożono twarz kandydata na burmistrza Luizjany na aktora, przedstawiając go jako ucznia szkoły średniej osiągającego słabe wyniki.

Kongres nie przyjął jeszcze przepisów dotyczących sztucznej inteligencji w polityce, a agencje federalne podjęły jedynie ograniczone kroki, pozostawiając większość istniejących Stanów Zjednoczonych regulacji dla poszczególnych stanów. Według Krajowej Konferencji Ustawodawców Stanowych ponad jedna trzecia stanów stworzyła własne przepisy regulujące wykorzystanie sztucznej inteligencji w kampaniach i wyborach.

Jak podkreśla agencja Associated Press, film wzbudził obawy dotyczące możliwości sztucznej inteligencji do wprowadzania w błąd w kampanii wyborczej w USA. Zwłaszcza że Musk nie zaznaczył wyraźnie, że film pierwotnie został wydany jako parodia.

W filmie wykorzystano wiele elementów wizualnych, przypominających reklamę, którą Harris jako prawdopodobna kandydatka Demokratów na prezydenta opublikowała w zeszłym tygodniu. Jednak dźwięk lektora zostaje zastąpiony innym głosem, który w przekonujący sposób podszywa się pod Harris.

Pozostało 91% artykułu
Polityka
Wskazany przez Trumpa kandydat na prokuratora generalnego rezygnuje
Polityka
Anna Słojewska: Europejski nurt skręca w prawo
Polityka
Dlaczego Donald Trump jest syjonistą? „Za wsparciem USA dla Izraela stoi lobby, ale nie żydowskie”
Polityka
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prosto ze szczytu G20 trafił do szpitala