W badaniu United Surveys, przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski, respondenci odpowiadali na pytanie „czy Pana/Pani zdaniem bunt w regionalnych strukturach PiS może doprowadzić w dalszej perspektywie do rozpadu partii?”. W ostatnim czasie, po wyborach samorządowych, w lokalnych strukturach Zjednoczonej Prawicy dochodziło do nieporozumień. Na początku maja na Podlasiu dwoje radnych wybranych z list PiS poparło kandydata Trzeciej Drogi. — Zdrada — tak trzeba powiedzieć — dwójki radnych wybranych z list Prawa i Sprawiedliwości, dotychczasowych członków zarządu województwa spowodowała, że wola wyborców została podeptana — mówił wtedy Jacek Sasin.
W tym samym czasie prezes PiS Jarosław Kaczyński zareagował na wynik głosowania radnych sejmiku w województwie małopolskim. W związku z brakiem poparcia dla posła Łukasza Kmity w głosowaniu na marszałka, stanowisko szefa struktur stracił Andrzej Adamczyk.
Czytaj więcej
Poseł PiS Jacek Sasin przeprosił wyborców partii na Podlasiu za wybór osób, które znalazły się na listach w wyborach samorządowych. - Zdradzili swoich wyborców i nad tym ja ubolewam. Myślę, że wszyscy powinniśmy ubolewać - mówił o radnych.
W rozpad PiS wierzy jednak mniej niż połowa ankietowanych. „Zdecydowanie tak” na pytanie o możliwość rozpadu partii odpowiedziało 8,6 proc. respondentów. Opcję „raczej tak” wybrało 31 proc. respondentów.
Sondaż: Kto nie wierzy w rozpad PiS? Nie tylko wyborcy PiS
Największy odsetek wskazań uzyskała odpowiedź „raczej nie”. Tak uważa 33,3 proc., czyli jedna trzecia pytanych. „Zdecydowanie” w możliwość rozpadu PiS nie wierzy co dziesiąty odpowiadający (10,3 proc.). Z kolei 16,8 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.