2 maja minął termin na rejestrację list w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się dwa miesiące po wyborach samorządowych
Poprzednie wybory do PE odbyły się w 2019 roku. Wybory te wygrało PiS uzyskując 45,38 proc. głosów, przed Koalicją Europejską (wspólna lista PO, Zielonych, SLD, PSL i Nowoczesnej), która zdobyła 38,47 proc. głosów. Mandaty w PE zdobyła też wówczas Wiosna Roberta Biedronia, która uzyskała 6,06 proc. głosów.
Czytaj więcej
"Jak ocenia Pani/Pan start Daniela Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Z partii startujących w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku nie startowały Konfederacja i Polska 2050.
Wybory do PE odbędą się dwa miesiące po wyborach samorządowych, które — na poziomie sejmików wojewódzkich — wygrał PiS uzyskując 34,27 proc. głosów, przed KO (30,59 proc.) i Trzecią Drogą (14,25 proc.). Wybory samorządowe były dziewiątymi wyborami z rzędu, które — na poziomie ogólnopolskim — wygrał PiS. Ostatnimi wyborami, w których PiS nie zajął pierwszego miejsca, były wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku (wówczas pierwsze miejsce zajęła PO z poparciem 32,13 proc., PiS był drugi uzyskując 31,78 proc. głosów).