Jest decyzja Senatu USA ws. pomocy dla Ukrainy. Broń za miliard dolarów trafi nad Dniepr (WIDEO)

Senat USA przegłosował pakiet ustaw udostępniających administracji Joe Bidena środki na pomoc wojskową dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu.

Aktualizacja: 24.04.2024 12:00 Publikacja: 24.04.2024 04:58

Senat USA przyjął w nocy pakiet ustaw m.in. z pomocą dla Ukrainy

Senat USA przyjął w nocy pakiet ustaw m.in. z pomocą dla Ukrainy

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 791

Za pakietem czterech ustaw przyjętych wcześniej przez Izbę Reprezentantów zagłosowało 79 senatorów, przeciw było 18.

Szczegóły amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy

Szczegóły amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy

Foto: PAP

Prezydent Joe Biden zapowiedział podpisanie ustawy ws. pomocy dla Ukrainy w środę

Przyjęcie ustaw oznacza m.in. przyznanie administracji Joe Bidena ponad 60 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy. Wcześniej środki, którymi Pentagon dysponował na taką pomoc skończyły się w grudniu 2023 roku. Ostatni pakiet wojskowy z USA dotarł na Ukrainę w marcu, dzięki temu, że Pentagon znalazł niespodziewane oszczędności na realizacji wieloletnich kontraktów.

Ustawy przyznają też administracji Bidena środki na pomoc wojskową dla Izraela, Tajwanu i partnerów USA w rejonie Indo-Pacyfiku. Wartość łącznej pomocy dla sojuszników gwarantowanej przez ustawy to 95 mld dolarów.

Senat głosował wszystkie ustawy w ramach jednego pakietu, bez debaty nad nimi. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że podpisze pakiet ustaw w środę.

W wydanym oświadczeniu Biden napisał, że „większość z obu partii w Senacie dołączyła do Izby Reprezentantów i odpowiedziała na historyczne wyzwanie w momencie krytycznego przełomu” na Ukrainie.

Biden podkreślił, że ustawy „wzmocnią bezpieczeństwo narodowe i wyślą komunikat do świata o sile amerykańskiego przywództwa: stoimy zdecydowanie po stronie demokracji i wolności, przeciw tyranii i opresji" - napisał.

Biden zapowiedział też, że broń ma zacząć docierać na Ukrainę jeszcze w tym tygodniu. „Potrzeba jest pilna” - podkreślił.

Z kolei prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski podziękował Senatowi USA, prezydentowi Joe Bidenowi oraz "wszystkim Amerykanom, którzy kontynuują wspieranie Ukrainy i uznają historyczne znaczenie ustawy, które wykracza poza politykę”.

Oprócz 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainie ustawy gwarantują 26 mld dolarów na pomoc dla Izraela i humanitarną pomoc dla ofiar konfliktów w różnych częściach świata oraz 8,12 mld dolarów na „przeciwstawianie się komunistycznym Chinom” w rejonie Indo-Pacyfiku (to pomoc głównie dla Tajwanu).

Czwarta ustawa dotyczy potencjalnego zakazu używania w Stanach Zjednoczonych serwisu społecznościowego TikTok, nowych sankcji wobec Iranu, a także potencjalnego przekazania Ukrainie zamrożonych rosyjskich aktywów.

Po przyjęciu przez Senat USA ustawy na Ukrainę trafi pakiet pomocy wojskowej z USA wart 1 mld dolarów

Administracja Joe Bidena przygotowuje już wart 1 mld dolarów pakiet pomocy wojskowej, pierwszy, który będzie finansowany ze środków przyznanych na mocy przyjętej właśnie ustawy — mówią dwaj przedstawiciele administracji USA w rozmowie z agencją Reutera.

W skład pakietu mają wejść pojazdy opancerzone (wcześniej pojawiały się informacje, że będą to bojowe wozy piechoty Bradley i transportery opancerzone M113), pociski przeciwlotnicze Stinger, amunicja do zestawów rakietowych HIMARS, amunicja artyleryjska kalibru 155 mm oraz pociski przeciwpancerne Javelin.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Zdeterminowani obrońcy Ukrainy

- Ta ustawa ws. bezpieczeństwa narodowego jest jedną z najważniejszych ustaw, jakie Kongres przyjął od bardzo dawna, by chronić amerykańskie bezpieczeństwo i bezpieczeństwo zachodniej demokracji — oświadczył po głosowaniu lider większości w Senacie, Chuck Schumer.

To prawdopodobnie ostatnia ustawa ws. środków na pomoc dla Ukrainy przyjęta przez Kongres USA przed wyborami prezydenckimi i wyborami do Izby Reprezentantów oraz wyborami 1/3 senatorów, które odbędą się w listopadzie.

Większość przeciwników pakietu ustaw zarówno w Izbie Reprezentantów jak i w Senacie stanowią politycy Partii Republikańskiej sympatyzujący z byłym prezydentem USA i kandydatem tej partii na prezydenta w nadchodzących wyborach, Donaldem Trumpem.

Pomoc dla Ukrainy wspierał natomiast lider Partii Republikańskiej w Senacie, Mitch McConnell, który wyraził żal, że ustawę przegłosowano tak późno, ze względu na opór części Partii Republikańskiej.

Ok, zrobiliśmy to. Teraz wygrajcie walkę

Chuck Schumer, lider Partii Demokratycznej w Senacie, do Wołodymyra Zełenskiego

- Myślę, że zeszliśmy z kursu izolacjonistycznego — powiedział po głosowaniu.

USA od początku wojny Rosji z Ukrainą przekazały Kijowowi pomoc o wartości ponad 113 mld dolarów. Pozbawionej w pierwszych miesiącach 2024 roku wsparcia wojskowego z USA ukraińskiej armii zaczęło brakować amunicji artyleryjskiej i przeciwlotniczej, czego skutkiem była m.in. utrata przez Ukrainę Awdijiwki.

Po głosowaniu Schumer przekazał komunikat prezydentowi Ukrainy, Wołodymyrowi Zełenskiemu. „Ok, zrobiliśmy to. Teraz wygrajcie walkę”.

W Izbie Reprezentantów ustawa ws. pomocy dla Ukrainy przeszła dzięki głosom Partii Demokratycznej

To już druga ustawa ws. pomocy dla Ukrainy, Izraela i sojuszników USA w rejonie Indo-Pacyfiku przyjęta w tym roku przez Senat. Poprzednia, przyjęta ponad dwa miesiące temu, uzyskała w Senacie poparcie ponad 70 proc. składu, ale lider Izby Reprezentantów, Mike Johnson, nie poddał jej pod głosowanie. Ostatecznie Izba Reprezentantów rozdzieliła zapisy dotyczące pomocy dla sojuszników na oddzielne ustawy i przyjęła je w ostatni weekend.

Ustawa z pomocą dla Ukrainy została przyjęta przez Izbę Reprezentantów 311 głosami „za” przy 112 głosach „przeciw”. Przeciw głosowali wyłącznie kongresmeni Partii Republikańskiej, która ma większość w Izbie. Ustawę poparło jedynie 101 kongresmenów tej partii co znaczy, że w izbie niższej Kongresu przeszła ona dzięki głosom mniejszości z Partii Demokratycznej.

Za pakietem czterech ustaw przyjętych wcześniej przez Izbę Reprezentantów zagłosowało 79 senatorów, przeciw było 18.

Prezydent Joe Biden zapowiedział podpisanie ustawy ws. pomocy dla Ukrainy w środę

Pozostało 97% artykułu
Polityka
Wskazany przez Trumpa kandydat na prokuratora generalnego rezygnuje
Polityka
Anna Słojewska: Europejski nurt skręca w prawo
Polityka
Dlaczego Donald Trump jest syjonistą? „Za wsparciem USA dla Izraela stoi lobby, ale nie żydowskie”
Polityka
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prosto ze szczytu G20 trafił do szpitala