Wybory samorządowe 2024. Najdłuższa kadencja samorządów po 1989 roku
Wybory samorządowe odbywają się w Polsce po raz pierwszy od 2018 roku. Kończą najdłuższą w historii III RP kadencję samorządów, która trwała pięć i pół roku. Pierwotnie wybory miały odbyć się jesienią 2023 roku, ale Sejm poprzedniej kadencji przesunął je o pół roku tłumacząc to chęcią uniknięcia zbiegu terminu wyborów samorządowych i wyborów parlamentarnych.
W wyborach samorządowych może odbyć się II tura — 21 kwietnia wyborcy pójdą do urn wszędzie tam, gdzie w I turze nie uda się wyłonić wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych
Foto: PAP
Wybory samorządowe 2024: Jak oddać ważny głos w wyborach?
By oddać głos wyborca musi pojawić się w lokalu wyborczym, do którego jest przypisany, z ważnym dokumentem tożsamości — może to być dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Tożsamość możemy też potwierdzić cyfrową wersją dowodu osobistego z aplikacji mObywatel.
Większość wyborców otrzyma cztery karty do głosowania — z kandydatami do rady gminy, powiatu, sejmiku wojewódzkiego oraz kandydatami na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ważny głos w wyborach oddajemy stawiając znak „X” na wybranej liście kandydatów tylko przy jednym nazwisku. Przez „X” rozumie się dwie przecinające się linie w obrębie kratki przy nazwiskach kandydatów.