Protest rolników i pomoc dla Ukrainy. O czym w Pradze rozmawiał Szymon Hołownia?

Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiali w Pradze o bezpieczeństwie, wsparciu dla Ukrainy, współpracy parlamentów – ale nie tylko.

Publikacja: 01.03.2024 03:00

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas oświaczenia

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas oświaczenia dla prasy w trakcie spotkania przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy w Pałacu Liechtensteinów w Pradze

Foto: PAP/Piotr Nowak

Po spotkaniu w Pradze szefów rządów w ramach Grupy Wyszehradzkiej nadszedł czas na spotkanie liderów parlamentów. W środę i czwartek uczestniczyli w nich Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska. Niemal równolegle z czwartkową konferencją prasową podsumowującą rozmowy – w których uczestniczył też przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłan Stefańczuk – rozpoczęło się spotkanie w Warszawie premiera Donalda Tuska z protestującymi rolnikami.

Tematu rolnictwa nie zabrakło również w praskim Pałacu Liechtensteinów, gdzie toczyły się obrady, a następnie odbyła się konferencja prasowa. – Nie jest winą polskich rolników ani ukraińskich rolników. Powinna za to wziąć się wreszcie Komisja Europejska i doprowadzić do tego, że nadwyżka zbóż z rynku zostanie zdjęta. Rozmawialiśmy tu, w gronie Grupy Wyszehradzkiej o tym, czy nie zainicjować interwencyjnego skupu zbóż – mówił w odpowiedzi na jedno z pytań Hołownia. Pomysł skupu zbóż na poziomie europejskim sygnalizują też przedstawiciele rządu i politycy w Sejmie, z którymi w ostatnich dniach rozmawialiśmy. Pisaliśmy o tym już w „Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Donald Tusk nie wyklucza embarga na rosyjską żywność. "Słowa Putina traktować śmiertelnie poważnie"

Co dalej ze wsparciem dla Ukrainy? Szymon Hołownia: Stanowisko bez zmian

Kontekst rozmów w Pradze – zarówno na poziomie szefów rządów, jak i szefów parlamentów – był oczywiście dużo szerszy niż tylko sprawy rolnictwa. W ostatnich miesiącach narasta pytanie o dalszy sens istnienia całego formatu. Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami przed wylotem do Pragi w środę sam przyznał, że format jest obecnie „na zakręcie”.

Jednym z ważniejszych tematów rozmów – a jednocześnie polem podziału między członkami grupy – była kwestia bezpieczeństwa i dalszego wsparcia dla Ukrainy. Hołownia przyznał po rozmowach w Pradze, że jeśli chodzi o grupę, to nie ma różnic co do diagnozy sytuacji, ale jest cały czas dyskusja co do recept. Marszałek Sejmu zapewniał też, że stanowisko Polski w sprawie Ukrainy i dalszego wsparcia dla niej jest bez zmian. – Albo dzisiaj będziemy płacili pieniędzmi za to, żeby pomóc Ukrainie, albo za jakiś czas możemy zacząć płacić w tej wojnie cenę krwią naszych dzieci – podkreślał w Pradze lider Polski 2050. I dodał, że albo Putin zostanie pokonany na terytorium Ukrainy, albo będzie musiał zostać pokonany na „naszym terytorium”. I nie ma w kuluarach żadnych wątpliwości, że zarówno tematyka bezpieczeństwa, jak i kwestie związane z rolnictwem będą dominować w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Grupa Wyszehradzka. Wkrótce przewodnictwo Polski

Liderzy parlamentów Grupy Wyszehradzkiej zapewniali w Pradze, że format będzie kontynuowany, wspominany został też pomysł duże częstszych rozmów liderów parlamentarnych poprzez platformy internetowe. Hołownia mówił też o „wyszehradzkim Erasmusie", programie wymiany studenckiej i wymiany pracowników naukowych w regionie.

Czytaj więcej

Sondaż prezydencki: Szymon Hołownia liderem wśród kandydatów drugiego wyboru

Temat dalszego funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej może powrócić na gruncie krajowym w drugiej połowie roku. Od lipca Polska będzie bowiem sprawowała przewodnictwo w grupie.

W najbliższych dniach liderzy wszystkich sił – zarówno koalicji rządzącej, jak i opozycji – będą próbowali też wrócić do kampanii samorządowej, po tygodniu zdominowanym przez protesty rolnicze. Do wyborów 7 kwietnia coraz mniej czasu, tak jak i do terminu rejestracji kandydatów. Zarówno PiS, jak i koalicja rządząca planuje wydarzenia polityczne na kolejny weekend, np. PiS konwencję samorządową w Warszawie, która ma nadać kampanii wyborczej partii Kaczyńskiego nowy impet.

Po spotkaniu w Pradze szefów rządów w ramach Grupy Wyszehradzkiej nadszedł czas na spotkanie liderów parlamentów. W środę i czwartek uczestniczyli w nich Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska. Niemal równolegle z czwartkową konferencją prasową podsumowującą rozmowy – w których uczestniczył też przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłan Stefańczuk – rozpoczęło się spotkanie w Warszawie premiera Donalda Tuska z protestującymi rolnikami.

Pozostało 89% artykułu
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem PiS w wyborach. Rzecznik PiS: Decyzja nie zapadła
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?