USA: Jest projekt ustawy z dodatkową pomocą dla Ukrainy. I zapowiedź jej odrzucenia

Senat USA przedstawił w niedzielę wart 118 mld dolarów, ponadpartyjny projekt ustawy ws. bezpieczeństwa granic, który przewiduje również przekazanie dodatkowych środków na wsparcie dla Ukrainy i Izraela.

Publikacja: 05.02.2024 05:11

Joe Biden apeluje, by jak najszybciej przyjąć ustawę wynegocjowaną w Senacie

Joe Biden apeluje, by jak najszybciej przyjąć ustawę wynegocjowaną w Senacie

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 712

Projekt jest wynikiem wielomiesięcznych negocjacji. Jego losy są jednak niepewne, ponieważ jego przyjęciu sprzeciwia się faworyt prawyborów prezydenckich organizowanych przez Partię Republikańską, Donald Trump i część polityków Partii Republikańskiej.

Ustawa zawierająca pomoc dla Ukrainy ma zmienić politykę imigracyjną w USA

Lider większości w Senacie USA, Chuck Schumer zapowiedział, że podejmie kroki, aby wstępne głosowanie nad ustawą odbyło się w środę.

Jeśli ustawa wejdzie w życie wprowadzi najbardziej znaczące od dekad zmiany w przepisach migracyjnych w USA i w kwestii bezpieczeństwa granic Stanów Zjednoczonych — zauważa Reuters.

Czytaj więcej

USA przywrócą wizy dla Węgrów, jeśli Orban nie zgodzi się na Szwecję w NATO?

Część przedstawicieli lewicowego skrzydła Partii Demokratycznej wyraża niezadowolenie, że projekt nie przewiduje ścieżki do przyznania obywatelstwa 11 milionom nieudokumentowanych imigrantów, którzy od lat mieszkają w USA, w tym imigrantów, którzy trafili do USA jako dzieci.

Niezależna senator Kyrsten Sinema powiedziała dziennikarzom, że ustawa zabezpieczy granicę południową USA, m.in. przez wymóg tymczasowego zamykania granicy dla większości imigrantów przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sytuacji, gdy średnia liczba prób przekroczenia granicy przez ponad siedem dni będzie wynosić ponad 5 tysięcy.

Na co mają zostać przeznaczone środki zapisane w ustawie o bezpieczeństwie granic USA?

Ustawa przewiduje przekazanie 20,23 mld dolarów na wzmocnienie bezpieczeństwa granicy USA, a także 60,06 mld dolarów na wsparcie Ukrainy, 14,1 mld dolarów na wzmocnienie bezpieczeństwa Izraela, 2,44 mld dolarów dla Dowództwa Centralnego USA ze względu na konflikt w rejonie Morza Czerwonego i 4,83 mld dolarów na wsparcie dla partnerów USA w regionie Indo-Pacyfiku.

Dodatkowe 10 mld dolarów ma być przeznaczone na pomoc humanitarną dla cywilów w strefach działań wojennych na Ukrainie, Strefie Gazy i Zachodnim Brzegu.

Czytaj więcej

Ukraina liczy na miliardy z USA. Budanow: Trump miłośnikiem Putina? Nonsens

Z 60 mld dolarów przeznaczonych dla Ukrainy 19,85 mld dolarów ma być przeznaczone na dostawy uzbrojenia z magazynów armii USA, 13,8 mld dolarów — na zamawianie przez Ukrainę broni i amunicji od amerykańskich firm zbrojeniowych, a 14,8 mld dolarów — na dalsze szkolenie żołnierzy ukraińskich, współpracę wywiadowczą i inne działania z zakresu wsparcia Ukrainy przez USA.

„Priorytety tej ustawy są zbyt ważne, by je ignorować i zbyt istotne, aby polityka stanęła im na drodze” - oświadczył Schumer. „USA i ich sojusznicy mierzą się z wieloma, złożonymi i, w niektórych miejscach, skoordynowanymi wyzwaniami ze strony swoich przeciwników, którzy chcą zakłócać funkcjonowanie demokracji i poszerzać autorytarne wpływy na całym globie” - dodał.

Schumer mówił, że ustawa umożliwia podejmowanie „szybszych i sprawiedliwych” decyzji ws. imigrantów.

Biden zaapelował, by Kongres się zjednoczył i szybko przyjął porozumienie wypracowane w Senacie.

Tymczasem Mike Johnson w sobotę oświadczył, że planuje w tym tygodniu przeprowadzić głosowanie nad ustawą przewidującą przekazanie 17,6 mld dolarów na wsparcie Izraela. Ustawa nie przewiduje żadnych środków dla Ukrainy czy na wzmocnienie bezpieczeństwa granicy USA.

W kwestii przepisów migracyjnych projekt ustawy zakłada zakończenie kontrowersyjnej praktyki „złap-i-wypuść”, którą krytycy oskarżają o to, że sprawia, iż liczba nielegalnych imigrantów w USA rośnie. Rozwiązaniem problemu miałoby być przyspieszenie rozpatrywania wniosków o azyl, zamiast wypuszczania zatrzymanych imigrantów i zezwalania im na pobyt w USA przez lata w czasie długiej procedury azylowej.

Mitch McConnell, lider Partii Republikańskiej w Senacie poparł wynegocjowaną ustawę twierdząc, że Partia Republikańska nie osiągnęłaby lepszego rozwiązania nawet gdyby w Białym Domu zasiadał republikański prezydent.

Dlaczego Republikanie z Izby Reprezentantów zapowiadają odrzucenie ustawy?

Tymczasem spiker Izby Reprezentantów, Mike Johnson zapowiedział już odrzucenie ustawy, jeśli trafi ona do izby niższej Kongresu.

„Ta ustawa jest nawet gorsza, niż się spodziewaliśmy i nie zbliża się do zakończenia katastrofy na granicy stworzonej przez prezydenta” - napisał Johnson w serwisie X.

Odrzucenie ustawy, oprócz Mike'a Johnsona, zapowiedział jednak również lider większości republikańskiej w Izbie Reprezentantów, Steve Scalise.

„Oto czego ludzie forsujący to 'porozumienie' wam nie mówią: zakłada ono przyjmowanie 5 tys. nielegalnych imigrantów dziennie i daje im automatycznie prawo do podjęcia pracy azylantom — magnes na więcej nielegalnych imigrantów” - napisał Scalise w serwisie X.

Kwestia nielegalnej imigracji jest drugim najpoważniejszym powodem do obaw dla mieszkańców USA według sondażu Reuters/Ipsos. W roku podatkowym 2023 amerykańska straż graniczna zatrzymała ok. 2 mln imigrantów na granicy południowej USA.

Trump, faworyt prawyborów w Partii Republikańskiej, z walki z nielegalną imigracją czyni jeden z filarów swojej kampanii. Republikanie zamierzają też podjąć działania mające na celu usunięcie ze stanowiska szefa Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Alejandro Mayorkasa, odpowiedzialnego m.in. za ochronę granic.

Projekt jest wynikiem wielomiesięcznych negocjacji. Jego losy są jednak niepewne, ponieważ jego przyjęciu sprzeciwia się faworyt prawyborów prezydenckich organizowanych przez Partię Republikańską, Donald Trump i część polityków Partii Republikańskiej.

Ustawa zawierająca pomoc dla Ukrainy ma zmienić politykę imigracyjną w USA

Pozostało 95% artykułu
Polityka
Wskazany przez Trumpa kandydat na prokuratora generalnego rezygnuje
Polityka
Anna Słojewska: Europejski nurt skręca w prawo
Polityka
Dlaczego Donald Trump jest syjonistą? „Za wsparciem USA dla Izraela stoi lobby, ale nie żydowskie”
Polityka
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prosto ze szczytu G20 trafił do szpitala