Korea Północna przyjmie pierwszych turystów od czterech lat

Grupa rosyjskich turystów odwiedzi Koreę Północną w lutym - i będą to pierwsi turyści, którzy zostaną wpuszczeni do Korei Północnej od 2020 roku, gdy w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 granice państwa rządzonego przez Kim Dzong Una zostały niemal całkowicie zamknięte.

Publikacja: 12.01.2024 05:29

Kim Dzong Un

Kim Dzong Un

Foto: AFP

arb

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 władze w Pjongjangu niemal całkowicie zamknęły granice kraju w pierwszej połowie 2020 roku i do dziś nie otworzyły ich całkowicie dla obcokrajowców.

Turyści z Rosji przyjadą do Korei Północnej na cztery dni

Teraz biuro podróży z Władywostoku informuje, że organizuje wycieczkę do Korei Północnej, co jest pokłosiem grudniowej wizyty gubernatora rosyjskiego Kraju Nadmorskiego, graniczącego z Koreą Północną, w Pjongjangu — poinformowały władze Kraju Nadmorskiego. 

Czterodniowa wycieczka rozpocznie się 9 lutego. Jej uczestniczy odwiedzą Pjongjang i kurort narciarski — wynika z informacji publikowanych w internecie.

Czytaj więcej

Kulejąca Rosja podpiera się reżimem Kima

Simon Cockerell z biura podróży Koryo Tours z siedzibą w Pekinie w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że jego partnerzy w Korei Północnej informowali go, że wizyta Rosjan będzie realizowana „w szczególnych okolicznościach”.

- To dobry znak, ale wstrzymywałbym się ze stwierdzeniem, że będzie to skutkować szerszym otwarciem granicy, w związku ze szczególnymi okolicznościami tej wycieczki — powiedział.

W 2019 roku Koreę Północną odwiedziła duża liczba turystów z Chin, którzy pozostawili w tym kraju do 175 mln dolarów

- Ale biorąc pod uwagę, że żadnych turystów nie było (w Korei Północnej) od ponad czterech lat, jakakolwiek wycieczka turystyczna (w tym kraju) może być postrzegana jako pozytywny krok naprzód — dodał.

Zbliżenie Rosji i Korei Północnej po spotkaniu Władimira Putina z Kim Dzong Unem

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Rosji, Władimir Putin, spotkali się we wrześniu na rosyjskim Dalekim Wschodzie, gdzie Kim Dzong Un wizytował rosyjski kosmodrom. Przywódcy Rosji i Korei Północnej zapowiedzieli w czasie spotkania pogłębienie współpracy gospodarczej, politycznej i militarnej.

Efektem spotkania miała być udzielona przez Rosję pomoc w umieszczeniu przez Koreę Północną satelity szpiegowskiego na orbicie. Korea Północna miała z kolei przekazać Rosji dużą ilość amunicji artyleryjskiej i pewną ilość pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, co wsparło rosyjski wysiłek wojenny na Ukrainie.

Północnokoreańska turystyka jest w znacznej mierze nie objęta sankcjami nałożonymi na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w związku z rozwojem przez Koreę Północną broni rakietowej i pracami nad bronią atomową prowadzonymi przez ten kraj.

W 2019 roku Koreę Północną odwiedziła duża liczba turystów z Chin, którzy pozostawili w tym kraju do 175 mln dolarów — szacuje południowokoreański serwis NK News.

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 władze w Pjongjangu niemal całkowicie zamknęły granice kraju w pierwszej połowie 2020 roku i do dziś nie otworzyły ich całkowicie dla obcokrajowców.

Turyści z Rosji przyjadą do Korei Północnej na cztery dni

Pozostało 90% artykułu
Polityka
Donald Trump zmienia plany. Nie dojdzie do spotkania z Andrzejem Dudą
Polityka
Wybory prezydenckie w USA. Grupa republikanów: Trump nie nadaje się na prezydenta
Polityka
Izrael twierdzi, że Iran chciał dokonać zamachu na Beniamina Netanjahu
Polityka
Nietypowa próba rakietowa Korei Północnej. Pociski spadły na terytorium kraju
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Brandenburgia przed wyborami. Los kanclerza Scholza zależy od wyniku AfD?