Mateusz Morawiecki na Ukrainie oddał hołd ofiarom rzezi wołyńskiej

"Oddałem hołd pamięci ofiarom Rzezi Wołyńskiej w nieistniejącej wsi Ostrówki, której mieszkańcy wymordowani zostali przez oddziały UPA" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Aktualizacja: 07.07.2023 14:32 Publikacja: 07.07.2023 07:17

Mateusz Morawiecki upamiętnia ofiary rzezi wołyńskiej

Mateusz Morawiecki upamiętnia ofiary rzezi wołyńskiej

Foto: KRPM, Krystian Maj

arb

Wspólnie z jednym potomków ofiary rzezi wołyńskiej, dr. Leonem Popkiem, Morawiecki wspominał tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat na Wołyniu.

Premier wkopał też drewniany krzyż w miejscu, w którym znajdowała się polska wieś Ostrówki.

Wpisowi towarzyszą zdjęcia premiera.

W czasie późniejszego wystąpienia Morawiecki zapewnił, że "nie spocznie dopóki ostatnia ofiara zbrodni wołyńskiej nie zostanie odszukana". - To nasze obowiązki, nasza spuścizna, jesteśmy to winni wszystkim, którzy wtedy żyli i przeżyli, lub nie przeżyli tej hekatomby - mówił.

Czytaj więcej

Mateusz Morawiecki o rzezi wołyńskiej: Mamy obowiązek znaleźć wszystkie ofiary

We wpisie na Twitterze Morawiecki poinformował, że "od kilku tygodni, na podstawie ustaleń ze stroną ukraińską, trwają prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni w miejscowości Puźniki w powiecie Buczackim, gdzie w nocy z 12 na 13 lutego 1945 banda UPA dowodzona przez Petro Chamczuka zamordowała około 100 Polaków - głównie kobiet i dzieci".

Wizytę skomentował w Polsat News Tomasz Siemoniak. - Trzeba takie rzeczy oczywiście robić. Premier musi zwracać uwagę na rocznice, czy rzeczy, które są bardzo ważne w pamięci historycznej. Pytanie dlaczego nie był z nim premier Ukrainy, bo myślę, że to by było w zupełnie innym wymiarze, gdyby takie upamiętnienie było wspólne - powiedział m.in. wiceprzewodniczący PO.

Z kolei Cezary Tomczyk w rozmowie z Jaciem Nizinkiewiczem w programie "Rzecz o polityce" apelował, aby "historię zostawić historykom". - I to jest zawsze najgorsza sprawa, jeżeli za historię zabierają się politycy. Bo z tego zawsze na przestrzeni ostatnich stu lat wychodziło coś złego - stwierdził. - Powinniśmy być delikatni, powinniśmy być dyplomatami na najwyższym poziomie. Każdy powinien, przy zachowaniu swojej wrażliwości pamiętać o tym, co się dzieje za polską granicą - dodał.

Co wydarzyło się w Ostrówkach?

Ostrówki znajdują się dziś na terytorium Ukrainy, w obwodzie wołyńskim. Przed wojną znajdowały się na terenie województwa wołyńskiego, na terytorium II RP.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Paliwo na straszny scenariusz

30 sierpnia 1943 wsie Ostrówki i pobliska Wola Ostrowiecka zostały zaatakowane przez oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i miejscowych ukraińskich cywili. We wsiach doszło do masakry polskiej ludności cywilnej. Od 1992 prowadzone są ekshumacje szczątków ofiar zbrodni; w 2011 na cmentarzu w Ostrówkach wzniesiono pomnik ofiar zbrodni.

W Ostrówkach śmierć poniosły co najmniej 474 osoby, w tym 145 mężczyzn, 125 kobiet i 204 dzieci.

11 lipca 2023 roku: 80. rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu

Rzeź wołyńska to ludobójstwo, którego na mieszkańcach polskich Kresów dopuściły się oddziały ukraińskich nacjonalistów (UPA), często przy udziale miejscowej ludności ukraińskiej. W atakach na Polaków na terenie przedwojennego województwa wołyńskiego miało zginąć 50-60 tys. Polaków. W wyniku działań odwetowych podjętych przez Polaków miało zginąć ok. 2-3 tysięcy Ukraińców.

Czytaj więcej

Rocznica rzezi wołyńskiej. Siemoniak: Efektów działań dyplomacji nie widać

Punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej stanowiła tzw. krwawa niedziela, 11 lipca 1943 roku, gdy oddziały UPA zaatakowały niemal 100 polskich miejscowości.

Uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

Wspólnie z jednym potomków ofiary rzezi wołyńskiej, dr. Leonem Popkiem, Morawiecki wspominał tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat na Wołyniu.

Premier wkopał też drewniany krzyż w miejscu, w którym znajdowała się polska wieś Ostrówki.

Pozostało 95% artykułu
Polityka
Hołownia po spotkaniach w Ankarze. Polska liczy na wojskową współpracę z Turcją
Polityka
Powódź w Polsce. Bogdan Zdrojewski: W niektórych miejcach zrobiono za mało, w niektórych - za dużo
Polityka
Prokuratura wznawia dochodzenie w sprawie „plecaków Beaty Kempy”
Polityka
Beata Kempa została nowym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Rewolucja informatyczna w Senacie. Będą nowe maszynki dla senatorów