Z zapowiedzi przedstawicieli rządu oraz nieoficjalnych doniesień wynikało, że w środę podane do publicznej wiadomości miały zostać kolejne kroki władz związane z koronawirusem SARS-CoV-2. Spodziewana była decyzja o skróceniu okresu nauki zdalnej, obowiązującej w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz szkołach ponadpodstawowych do 27 lutego. Szef resortu zdrowia zapowiedział decyzję o redukcji infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z COVID-19 i przywróceniu jej do leczenia innych chorób. Na godz. 12:30 we wtorek zapowiedziano konferencję prasową ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka poświęconą "bieżącym decyzjom wynikającym z sytuacji epidemicznej w kraju".
Czytaj więcej
- Chcemy w jak najszybszy sposób zająć się walką z chorobami serca, chorobami onkologicznymi, cukrzycą - to te główne schorzenia, które trapią polskie społeczeństwo - ale także ze wszystkimi innymi - powiedział premier Mateusz Morawiecki na inauguracyjnym posiedzeniu Rady ds. COVID-19.
"Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii"
- Widzimy wyraźnie, że za nami jest apogeum piątej fali - powiedział szef resortu zdrowia. Dodał, że dowodem tego stanu rzeczy jest m.in. spadek liczby zleceń na testy na koronawirusa z POZ. - Tendencja spadkowa, z którą mamy do czynienia, to jest już tendencja stała - zaznaczył. - Scenariusz dla piątej fali szybkiego wzrostu i szybkiego spadku wydaje się, że jest najbardziej prawdopodobny - podkreślił. Adam Niedzielski mówił, że w lutym "wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej". Wyraził nadzieję, że w marcu będzie można podejmować odważne decyzje odnośnie znoszenia restrykcji. - Jestem optymistą. Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - oświadczył.
Minister mówił o spadku liczby hospitalizacji osób z koronawirusem. - Zdecydowaliśmy, aby przywrócić ok. 5 tys. łóżek do systemu zwyczajnego leczenia w normalnych zakresach, zmniejszając liczbę infrastruktury covidowej do poziomu ok. 25 tys. - ogłosił. Dodał, że oznacza to zwiększenie możliwości leczenia pacjentów w innych zakresach. - Jeżeli patrzymy na konsekwencje pandemii, to są również konsekwencje związane z narastaniem tzw. długu zdrowotnego, czyli pewnych zaniedbań ze strony profilaktyki i zaniedbań ze strony leczenia interwencyjnego, które dotyczy pacjentów, którzy nie zgłaszali się bądź nie były dla nich dostępne miejsca - zaznaczył. Wyraził nadzieję, że przywrócenie 5 tys. łóżek to perspektywa tygodnia. - To mocny krok w kierunku przywracania normalności - mówił Niedzielski.
Krótsza izolacja, koniec kwarantanny z kontaktu
- Druga decyzja dotyczy zasad związanych z izolacją i kwarantanną - oświadczył minister zdrowia. Ocenił, że system stał się mało przejrzysty i wymaga rewizji. - To nie tylko kwestia uproszczenia - zaznaczył. Dodał, że przebieg choroby COVID-19 przy wariancie Omikron jest "mniej zjadliwy, szybszy, krótszy". - Od 15 lutego będziemy stosowali 7-dniową izolację, czyli zamiast standardu 10 dni, który obowiązywał do tej pory, izolacja będzie trwała 7 dni - ogłosił.