Szef PO Borys Budka, czołowy poseł tej partii Sławomir Nitras czy lider Kukiz'15 Paweł Kukiz – m.in. odnośnie tych posłów Sejm może wyrazić zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Tak wynika z planu pracy na pierwsze półrocze Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.
Opinia tej komisji jest konieczna, zanim ostateczną decyzję odnośnie immunitetu podejmie Sejm. I w ostatnim czasie takie sprawy rozpatrywała raczej powoli. W styczniu alarmowaliśmy, że w praktyce nie działa, bo np. rodzice niepełnosprawnych dzieci, którzy w 2018 r. protestowali w Sejmie, ponad dwa i pół roku czekali, by zajęła się ona sprawą słów posła klubu PiS i wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka.
Znane nazwiska
Teraz komisja ma zdecydowanie przyspieszyć. Ale przyspieszenie to ma dotyczyć tylko posłów opozycji. Jak wynika z planu pracy, w kwietniu ma zająć się wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Pawła Kukiza. W maju zamierza rozpatrzyć sprawy Borysa Budki i posłanki KO Marty Golbik. Z kolei na czerwiec i lipiec zaplanowano decyzje w sprawie immunitetów kolejnych polityków KO: Arkadiusza Marchewki, Sławomira Nitrasa, Jarosława Urbaniaka i ponownie Golbik.
W dodatku komisja zaplanowała sprawy byłych posłów PO Norberta Obryckiego i Stanisława Gawłowskiego, oskarżonych razem z Marchewką. Obrycki immunitetu już nie ma, a Gawłowski jest senatorem, więc zapewne sprawa tego drugiego zostanie przekazana do izby refleksji.
Co to za sprawy? W większości karne z oskarżenia prywatnego, więc chodzi m.in. o zniesławienie. Np. przypadki Golbik i Urbaniaka wiążą się z tzw. aferą Komisji Nadzoru Finansowego. Posłowie drążyli sprawę wynajmu przez KNF biurowca w centrum Warszawy, w związku z czym właściciel budynku zdecydował się wnieść przeciw nim akt oskarżenia. Z kolei Marchewka, Obrycki i Gawłowski zostali pozwani przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police z powodu interpelacji do premiera, w której dociekali, dlaczego nie wydobywa ona fosforytów ze swojej kopalni w Senegalu.