- Z samego rana, jeszcze przed otwarciem Ministerstwa Zdrowia, o 8:15, byliśmy obecni pod resortem. Posłowie Robert Winnicki i Grzegorz Braun przyszli z interwencją poselską, jaka im przysługuje w zgodzie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, z konkretnymi pytaniami, z konkretnymi wymaganiami, by przedstawić dokumenty, dane, podstawowe informacje, które chcemy uzyskać od przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie szef biura prasowego Konfederacji Tomasz Grabarczyk.
Poseł Robert Winnicki (Ruch Narodowy) zaznaczył, że była to jego pierwsza interwencja poselska, w przypadku której nikt "z danej instytucji" nie przyjął go "rozpatrując merytoryczne aspekty" jego interwencji. Dodał, że on i Braun czekali ponad pół godziny, a potem zszedł do nich rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Spotkaliśmy się z informacją, że ministrów nie ma i w związku z tym możemy sobie czekać do popołudnia na panów ministrów - powiedział Winnicki.
Winnicki: Minister mówi, że obostrzenia nie są skuteczne, a potem wprowadza nowe
- Nigdy nie miałem takiej sytuacji. Jeśli jest jakiś kierownik danej jednostki, ministerstwa na przykład, to on przyjmuje, a jeśli go nie ma, to wtedy wyznacza kogoś w swoim zastępstwie do tego, żeby przyjął i rozpatrzył sprawę merytorycznie. To wynika bezpośrednio z art. 20 ustawy o sprawowaniu mandatu posła i senatora - zaznaczył.
Robert Winnicki przekazał, jakie kwestie posłowie Konfederacji chcieli poruszyć podczas interwencji. - Chcieliśmy poruszyć kwestię danych statystycznych, którymi manipuluje ministerstwo. Widzimy to nawet na stronach ministerstwa, gdzie pojawiają się i znikają pewne opisy, pewne dane np. dotyczące tego, czy ktoś zmarł z chorobami współistniejącymi czy bez chorób współistniejących, dotyczące danych co do zgonów osób zaszczepionych i niezaszczepionych - powiedział. Później Grzegorz Braun dodał, że chodziło o "usunięcie ze stron ministerstwa tabeli, w której wyróżnione były zgony w grupie nieletnich z wyróżnieniem tych, którzy śmierć przypisano infekcji covidowej wraz z chorobami współistniejącymi".
Czytaj więcej
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe decyzje władz w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19. Zapowiedział obowiązek szczepień na COVID-19 dla trzech grup zawodowych - medyków, nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych. Mniej osób będzie mogło jednocześnie przebywać w obiektach sakralnych, sportowych, gastronomicznych i kulturalnych. Zamknięte będą dyskoteki i kluby. Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich.