Oczywiste jest, że mamy do czynienia z dyskryminacją. Tyle że… mężczyzn. Dłużej pracują, a krócej żyją, więc krócej pobierają świadczenie. A więcej zarabiają, więc płacą wyższe składki. A przecież wszyscy ludzie są równi. I z tym też się zgadzam.
Równość emerytur?
Emerytura to świadczenie społeczne. Od pokolenia czynnego zawodowo dla pokolenia, które już czynne zawodowo nie jest. Nie musi, a nawet nie powinno, zależeć ono od tego, kto jakie płacił podatki nazywane składkami. Bo przecież składki zdrowotne też płacimy w różnej wysokości – tak samo jak podatek dochodowy i składki emerytalne – a nikt nie może z tego powodu mieć lepszej szkoły dla dzieci, szerszego chodnika pod domem, lepszego lekarza – i w dodatku szybciej od tych, którzy płacą mniej.
Czytaj więcej
- Pracujemy nad stworzeniem mechanizmu drugiej waloryzacji rent i emerytur tak, by przy określonym wskaźniku inflacji była ona przeprowadzana nie tylko w marcu, ale jeszcze raz w roku, np. we wrześniu - zareklarowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Stąd się wziął pomysł emerytury obywatelskiej. Równej dla wszystkich! I dla kobiet samorealizujących się w pracy zawodowej, i dla „kur domowych” rodzących i wychowujących dzieci, i dla wstrętnych, męskich szowinistów. Równej – mimo że kobiety zarabiają mniej, więc płacą niższe składki. Krócej pracują, więc i płacą je krócej. A dłużej żyją, więc dłużej pobierają emerytury, przez co w obecnym systemie muszą być one niższe!
Kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę wcześniej
Powiem więcej: kobiety mogłyby móc przechodzić na emeryturę wcześniej – z tytułu urodzenia dzieci. Np. rok za pierwsze, za drugie półtora – czyli razem dwa i pół. I tak dalej. Przy zachowaniu oczywiście takiej samej emerytury. Ta wcześniejsza to przywilej, a nie obowiązek. Ostatecznie kobieta rodzi tych, którzy będą płacili składki i podatki na emerytury wszystkich. Ale propaganda sprzed lat zwolenników otwartych funduszy emerytalnych odcisnęła tak silne piętno, że ciężko niektórym wyrwać się z okowów myślenia o emeryturach kapitałowych.