Członkowie rodziny mogą odgrywać różne role w zarządzaniu i nadzorze nad fundacją rodzinną. Wszystko zależy oczywiście od woli fundatora i tego, jak ukształtuje postanowienia statutu. On decyduje, kto będzie beneficjentem, kto wejdzie w skład organów fundacji i jakie przyzna im uprawnienia. Od tych postanowień w ogromnym stopniu będzie zależało funkcjonowanie przyszłej fundacji rodzinnej. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z profesjonalnego doradztwa przy zakładaniu fundacji.
Trzy organy
Przepisy ustawy o fundacji rodzinnej (dalej: ustawa) w części dotyczącej jej organów bez wątpienia bazują na znanych nam już konstrukcjach spółek prawa handlowego. Przy wielu niewiadomych w nowej instytucji prawa polskiego i licznych obawach związanych z jej funkcjonowaniem rozwiązania znane i sprawdzone są jak najbardziej pożądane. Przepisy ustawy dają nam jednak tylko ramy funkcjonowania fundacji i jej organów. To statut te kwestie doprecyzuje i ustali zasady działania, kompetencje oraz skład organów. W zależności od tego, kto będzie ustalał treść statutu – fundator czy też cała rodzina – osoby te otrzymały bardzo dużą swobodę, jeśli chodzi o zasady dotyczące organizacji.
W fundacji rodzinnej zaplanowano trzy organy: zarząd, radę nadzorczą oraz zgromadzenie beneficjentów. Taki podział ma przede wszystkim umożliwić skuteczne zarządzanie fundacją oraz dokonanie wyboru następców po wygaśnięciu mandatu członka danego organu.
Również zasady działania organów mają wiele podobieństw do organów spółek. Jest to przede wszystkim kadencyjność, obowiązek wyrażenia zgody przez członka organu na pełnienie przez niego funkcji, działanie na podstawie regulaminu, forma zwoływania i odbywania posiedzeń oraz zasady głosowania i podejmowania uchwał.
Czytaj więcej
Wprowadzenie zmian podatkowych, zwłaszcza niekorzystnych, ustawą, która nie ma żadnego związku z regulowaną materią, budzi wątpliwości konstytucyjne, więc mogą być zakwestionowane w przyszłości.